شاخص بورس همچنان می‌ریزد؟
کد خبر: 1024430
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IV4
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۸
بررسی بازار‌های مالی نشان می‌دهد، برای یک سرمایه‌گذاری سودآور و مطمئن باید از انواع روش‌های تحلیلی مربوط به آن بازار استفاده کرد و از اهل فن برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک کمک گرفت.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بسیاری از بازار‌های مالی را از دو روش بنیادی و تکنیکال می‌توان تحلیل کرد. به همین دلیل یکی از موضوعاتی که افراد حاضر در بازار‌های مالی باید به آن توجه کنند، روند‌های موجود در تحلیل تکنیکال و بنیادی است.

تحلیل بنیادی مهمتر است یا تکنیکال؟

تحلیل بنیادی، روشی برای بررسی نماد‌ها و اوراق در بازار سرمایه است که به دنبال تعیین ارزش ذاتی یک سهم خواهد بود. تحلیل بنیادی مواردی که بر روی بنیاد سهم اثر قابل توجهی دارد را مورد ارزیابی و آنالیز قرار می‌دهد. ارزش واقعی سهم شامل وضعیت مالی و مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان است. هدف تحلیل بنیادی تحلیل و کشف ارزش سهم است تا بتوان از طریق این تحلیل، قیمت واقعی را با قیمت فعلی آن مورد مقایسه قرار داد. از طریق تحلیل بنیادی می‌توان به ارزش واقعی سهم دست پیدا کرد.

تحلیل تکنیکال روشی برای بررسی و پیش‌بینی قیمت اوراق، کالا و سایر عوامل قیمت‌پذیر است. این تحلیل بر پایه الگوی تغییرات قیمت، حجم و بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار به آنالیز روند موجود در بازار اقدام می‌کند. به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال، تحلیلی براساس آنالیز رفتار قیمت در گذشته، به بررسی و پیش‌بینی قیمت سهام در آینده می‌پردازد.

به عبارت دیگر، تحلیل تکنیکال به بررسی و پیش بینی قیمت نماد در آینده می‌پردازد و تحلیل بنیادی به بررسی قیمت واقعی سهام در حال حاضر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

اینکه گزاره که یک نماد تنها با تحلیل تکنیکال و یا تنها با تحلیل بنیادی می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد، کاملا اشتباه است. زیرا این دو تحلیل هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته و هر یک به جنبه خاصی در تحلیل و آنالیز قیمت سهام می‌پردازند.

تحلیل تکنیکال در مقابل تحلیل بنیادی قرار گرفته است؟

اما در بازار سرمایه ایران، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی در بیشتر مواقع رو در روی یکدیگر قرار گرفته و نمی‌توانند یکدیگر را تقویت کنند و براساس داده‌های برآورد شده از این دو تحلیل نمی‌توان به ارزیابی درستی به دست آورد.

طی ۳ ماه گذشته که بورس با ریزش و جریان اصلاحی مواجه شده است، بسیاری از مولفه‌های تحلیل بنیادی نمادها، بر خلاف آنچه که تحلیل تکنیکال نشان داده است، افزایش قیمت سهام را نشان می‌داده اند. اما در این مدت برخی نماد‌ها با ریزش ۷۰ درصدی مواجه شده اند.

از موضوعاتی که در تحلیل بنیادی باید به آن پرداخته شود، قیمت ارز، نرخ تورم و سایر مولفه‌هایی از این موضوعات هستند که می‌توانند در تحلیل بنیادی به کمک سهامداران بیایند.

با افزایش نرخ ارز، نرخ تورم و اجازه افزایش سرمایه که به تصویب مجلس نیز رسیده است، حکایت از تحلیل بنیادی مناسب و مثبت برای اکثر نماد‌ها دارد.

اما در همین مدت تحلیل‌های تکنیکال مساله‌ای متفاوت را نشان می‌دهد. با رشد ۳۰۰ درصدی شاخص بورس از ابتدای سال تا ۲۰ مرداد سال جاری، ریزش بازار سرمایه در همین نشان می‌داد، رشد شاخص در ماه‌های گذشته کمی بیش از حد بوده است و باید این اصلاح در زمان زودتر رخ می‌داده است. حمایت‌های موجود نیز در تحلیل تکنیکال این مساله را تائید می‌کند.

شاخص بورس همچنان می‌ریزد؟

نمودار تکنیکال شاخص کل بورس

اما به صورت کلی باید گفت آنچه در از ابتدای سال ۹۹ رخ داده است در هیچ زمانی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی هیچ کدام یکدیگر را تقویت نکرده و زمانی تحلیل تکنیکال روز‌های مثبت را نشان داده است، تحلیل بنیادی عکس را نشان می‌داده است.

البته حضور گسترده افراد بدون آموزش در بازار سرمایه در ماه‌های گذشته هر دو نوع تحلیل را تا حدود زیادی از کار انداخته و بیشتر هیجانات در بورس تعیین کننده صف‌های خرید و فروش بوده است.

منبع: فارس
برچسب ها: بورس ، سرمایه گذاری ، سهام
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار