سرگذشت تشکیل یک شرکت گردشگری و مشکلات پیش رو
کد خبر: 1023250
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IC2
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
متاسفانه کرونا باعث شد که شرکت های گردشگری بسیاری ورشکست شوند و با تعدیل نیروی بسیاری در صنعت گردشگری روبرو شدیم.

همه‌چیز از رفت‌وآمد چندتا رفیق و دانشجو شروع شد. چهار تا از دوست های قدیمی که با هم جداجدا کارها و پروژه های مشترکی را انجام داده بودند، کنار هم در سفر زیارتی مشهد اولین جرقه برای راه اندازی یک کسب و کار به ذهن آنها خطور کرد و با برررسی و ارتباط با چند  متخصص و پزشک به فکر ورود و فعالیت در گردشگری ورودی به ایران افتاند. بعد از تحقیق در بازار ایران و جهان توانستند فرصت خوبی جهت فعالیت در این بازار جذاب را پیدا کنند.

ابتدا در کنار کارهای دیگری که داشتند، با سرمایه های شخصی خود نسخه اولیه سایتی را طراحی کردند و رسما وارد حوزه گردشگری و گردشگری پزشکی شدند. دوستی دیرینه بین این چهارنفر، تجربه های مشترک و تخصص های مختلف از بهار 95 رویه کار را جدی تر کرد.

مهرداد شیرازی مدیر این مجموعه می‌گوید: کارها در زیرزمین خونه پدری یکی از این بچه ها، پیگیری می شد و اولین دفتر پرشیاتور افتتاح شد، کمی بعد فعالیت ها در شبکه های اجتماعی جدی تر شد و و درخواست های راهنمایی در مورد سفر به ایران شروع شد، در ابتدا با یک آژانس مسافرتی صحبت کردیم که در مواردی که ویزا و یا بلیط برای مسافران لازم بود، با همکاری آنها این فرایند انجام شود.

تا تابستان 96 تنها بر گردشگر های فرهنگی و تفریحی تمرکز داشتیم اما درخواست های مسافرت به ایران برای درمان و جراحی های زیبایی کم کم افزایش پیدا کرد. این شد که واحد گردشگری سلامت را شکل دادیم. شروع کردیم به تولید محتوا و صحبت کردند با پزشک ها در زمینه ها و تخصص های مختلف که بعنوان مشاور و پزشک با مجموعه همکاری کنند. از ابتدای فعالیت، خدمات ما از لحظه ورود به کشور تا لحظه ترک کشور بود، برای گردشگری سلامت لازم بود که پزشک و بیمارستان را برای معالجه ی بیماران هماهنگ کنیم. که آقای محمود دانشور مسئولیت این کار را برعهده داشت به واسطه شناخت و ارتباطی که با پزشکان داشت، توانستیم پکیج های درمانی را آماده کنیم و برای فروش تبلیغ کنیم.

کم کم حجم کارها زیاد شده بود، و من باید به سربازی می‌رفتم، نیاز بود که افردی به تیم اضافه شوند ، که اولین کارمند پرشیاتور باعنوان ارتباط با مشتری به تیم اضافه شد. کمی بعد محمود هم سرباز شد و کار ها همچنان با سرعت افزایش پیدا میکرد. که این موارد مشکلات جدی را برای کسب و کار بوجود آورده بود. تا فروپاشی جلو رفت. مراجعات زیاد شده بود، ولی مشکلات هم جدی تر می شد. اما باز رفاقت بین ما کمک کرد و با همت همگی از مشکل آن سال عبور کردیم.

با دست خالی مجموعه را بزرگ کرده بودیم، تصمیم گرفتیم که فعالیت ها را افزایش بدیم و از کشور های دیگری هم مسافر جذب کنیم. طراحی سایت را مجدد شروع کردیم و زبان های عربی و چینی را به سایت اضافه کردیم و ظاهر سایت را هم بهتر کردیم که مسافران بیشتری را جذب کنیم.

با شرکت های خارجی ارتباط گرفته بودیم، افغانستان، عمان، آلمان و کانادا نمایندگی فعال داشتیم، در قم شعبه تاسیس کردیم. تیم فعال تر شده بود که به حق میتونم بگم یکی از سرمایه های جدی پرشیاتور ، تیم خوبی هست که کنار هم برای هدف بالاتر از الان جمع شدند و هم پیمان شدند.

فرازو نشیب های زیادی را طی کردیم تا اکنون که چندین بار پرشیاتور را در مرز پروپاشی قرارداد، از مسافرانی که بخاطر قعطی اینترنت در آبان 1398 سفر خود را لغو کردند که نارضایتی زیادی را برای مسافران که جذب شده بودند فراهم کرد و خسارت های زیادی دیدیم. کمی بعد هم که بهم ریختن فضا و جو جهانی در ارتباط با ایران وخامت اوضاع را تشدید کرد از گرفتن کشتی انگلیسی تا شهادت سردار سلیمانی و اصابت موشک به هواپیما باعث شد که مجموعه با مشکلات بسیاری روبرو شود.

اما باز باور بچه های پرشیاتور و تیم حرفه ای و هم فکری بین بچه ها باعث شد که بتوانیم از این بحران ها هم عبور کنیم، الان هم مانند سایر شرکت های گردشگری در حال دست و پنچه نرم کردن با کرونا هستیم.

متاسفانه کرونا باعث شد که شرکت های گردشگری بسیاری ورشکست شوند و با تعدیل نیروی بسیاری در صنعت گردشگری روبرو شدیم. ما در داخل مجموعه تصمیم گرفتیم حداکثر توانمون را برای حفظ نیرو بذاریم و با کسی خداحافظی نکنیم که خدا رو شکر تا الان موفق بودیم البته زیان های مالی زیادی به ما وارد شده است. متاسفانه و صد افسوس که وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی و وزارت امور خارجه هم کمکی برای عبور از بحران به شرکت هایی فعال در این حوزه نمی کنند. برای مثال بیماران بصورت انفرادی ویزا درمان دریافت می کنند و به ایران سفر می کنند اما به شرکت ها اجازه ارسال درخواست ویزا را نمی دهد. و بسیاری از مشکلات دیگر که صحبت های زیادی می تواند کرد. که ما در پرشیاتور با توکل به خدا ادامه میدهیم که بتونیم اشتغال بیشتری ایجاد کنیم و ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشیم.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار