بحران کرونا، ضرورت توجه به سالمندان را دو چندان کرد
کد خبر: 1021728
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004HnU
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینکه سالمندان جزء گروه‌های پرخطر در شرایط شیوع و همه گیری ویروس کرونا هستنند، گفت: همه برنامه‌های پیش بینی شده شهرداری در هفته ملی «سالمند» به صورت مجازی طراحی شده است.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران، با اشاره به روز جهانی سالمند، اظهار کرد: افزایش رشد جمعیت سالمندی، تأکید بر حفظ موقعیت آنها، جایگاه و نیز شأن و حرمت سالمند در خانواده و جامعه و همچنین تأمین نیاز‌های اساسی آن‌ها را ضروری می‌کند.

وی ادامه داد: برنامه بزرگداشت مقام سالمندان که هر ساله به مناسبت روز جهانی سالمند، در مهرماه برگزار می‌شود فرصت تکریم جایگاه سالمندان، توجه به سلامتی آنها، حساس سازی عموم جامعه، شناسایی ظرفیت‌های اجتماعی حمایت طلبی درخصوص نیاز‌ها و مطالبات سالمندان و خانواده آنهاست.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران تصریح کرد: از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا و پیامد‌های اجتماعی و مرتبط با سلامتی آن باید به عنوان یکی از مهم‌ترین وقایع اجتماعی بشر در قرن ۲۱ در نظر گرفته شود. در این بین سالمندان به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های پرخطر در ابتلا به کرونا ویروس هستند، موضوعی که ذهن همه سالمندان را درگیر کرده و بسیاری از آن‌ها مدت‌هاست که با اطرافیان خود مراوده نداشته و خود را تنها و بدون هیچ همدمی در خانه قرنطینه کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت انکارناپذیر در شرایط بحرانی فعلی این است که نیازمند توجه و حمایت بیش از پیش به سالمندان، فراهم کردن زمینه‌های نوین ارتباطی و یافتن راه‌هایی به منظور رفع نیاز‌های این قشر هستیم.

نصیری ادامه داد: به همین مناسبت اداره کل سلامت با هدف تحقق شعار "تهران شهری برای همه" و براساس راهبرد‌های سلامت محور با توجه به شرایط موجود در جامعه در نظر دارد، در هفته مذکور نسبت به برگزاری ویژه برنامه‌های روز جهانی و هفته ملی سالمند با مشارکت سازمان‌های دولتی و غیردولتی (NGO,s)، بنگاه‌های اقتصادی و دیگر شرکای اجتماعی حوزه سالمندی اقدام کند.

وی تصریح کرد: سالمندان جزو گروه‌های پرخطر در شرایط شیوع و همه گیری ویروس کرونا هستنند بنابراین ضرورت داشت مناطق ۲۲ گانه از برگزاری هرگونه برنامه حضوری برای گروه‌های سالمندی خودداری کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران در ادامه گفت: در همین راستا تمام برنامه‌های پیش بینی شده در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی و به صورت مجازی طراحی شده و زمان برگزاری برنامه‌ها هفتم الی سیزدهم مهر ۱۳۹۹ همزمان با هفته ملی سالمند در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران است.

نصیری خاطرنشان کرد: اهداف اجرای این برنامه‌ها تکریم منزلت سالمندان و نمایش توانمندی آنها، ارتقاء سلامت روان سالمندان در دوره شیوع ویروس کرونا، حساس سازی عموم جامعه نسبت به موضوع سالمندی به ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا، ارتقاء سالمندی فعال و پویا و تقویت روحیه مطالبه گری شهروندان نسبت به مقوله سالمندی است.

شعار ملی ۱۳۹۹
"کرونا؛ فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان"

روز شمار هفته ملی سالمندان ۱۳۹۹

دوشنبه ۷/۷/۹۹ رسانه، آگاهی بخشی، مطالبه گری، فرهنگ و گفتمان سازی
سه شنبه ۸/۷/۹۹ محیط دوستدار سالمند
چهارشنبه ۹/۷/۹۹ حمایت‌های اجتماعی، رفاهی و اقتصادی
پنجشنبه ۱۰/۷/۹۹ مراقبت و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی
جمعه ۱۱/۷/۹۹ سرمایه و مشارکت اجتماعی، خانواده و جامعه
شنبه ۱۲/۷/۹۹ قانون گذاری، سیاست گذاری و راهبری امور سالمندان
یکشنبه ۱۳/۷/۹۹ آموزش و توانمندسازی

وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان بهزیستی کشور، سازمان‌های غیردولتی (NGO,s) حوزه سالمندی، واحد‌های تابعه شهرداری تهران، مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران و کانون سالمندان محلات شهر تهران در این طرح با ما همکاری دارند.

نصیری در بخش دیگر اظهارات خود گفت: با توجه به تصویب مصوبه تهران شهر دوستدار سالمند توسط شورای اسلامی شهر تهران و تعیین اداره کل سلامت به عنوان دبیرخانه این مصوبه ضروری است از حداکثر ظرفیت مدیریت شهری در راستای تحقق اهداف این مصوبه استفاده شود. از این رو اولین ویدئوکنفرانس ستاد شهر دوستدار سالمند در سال جاری با حضور اعضای این ستاد در طول هفته سالمند برگزار می‌شود.

وی گفت: همچنین بر این اساس وبینار‌های تخصصی حوزه "سالمندی" با سخنرانی اساتید صاحب نظر، نمایندگان انجمن‌های علمی و سازمان‌های دولتی و غیردولتی (NGO,s) حوزه سالمندی در طول هفته ملی سالمندان برگزار و از طریق آدرس https://instagram.com/labkhande_salamat۱ به صورت مجازی قابل مشاهده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: با توجه به اینکه سالمندان جزو گروه‌های پرخطر در شرایط حاضر تلقی می‌شوند و محدودیت‌های خاص آن‌ها در دریافت خدمات و حضور در جامعه از یک طرف و استرس و بار روانی ایجاد شده توجه به این گروه جمعیتی در اولویت است، طرح سلامتیار به منظور ارائه خدمات سلامت محور به این گروه هدف در سطح تمامی محلات شهر تهران اجرا می‌شود.

وی افزود: با توجه به افزایش نرخ سالمندی و تعداد سالمندان در جامعه و به منظور انتقال تجربه، ثبت فرهنگ شفاهی، کاهش شکاف بین نسلی و احترام و کرامت سالمندان، اداره کل سلامت نسبت به اجرای طرح "اگه از من می‌شنوی" در قالب تهیه لوح فشرده ۱۰۰ کلیپ یک دقیقه‌ای از اعضای کانون سالمندان و اشتراک گذاری تجربیات آنان در سطح شهر اقدام کرده است.

نصیری افزود: در طول هفته سالمند ضمن به اشتراک گذاری محتوا‌های تولید شده، نسبت به اهدای بسته‌های فرهنگی "اگه از من میشنوی" به تمام دبیران کانون‌های سالمندی، مدیران شهری و متولیان هفته سالمندی اقدام خواهد شد.

وی همچنین به پروژه پیشگیری از سالمند آزاری اشاره کرد و گفت: افزایش جمعیت سالمندان جهان همراه با تغییر ساختار و کارکرد خانواده‌ها زمینه بروز آسیب اجتماعی جدیدی را به نام سالمند آزاری فراهم کرده است. سالمند آزاری و سوء رفتار نسبت به سالمندان یکی از مسائل مهم و در حال رشد در کشور‌های مختلف است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: سالمندان از جمله گروه‌های آسیب پذیر جامعه هستند که سوء رفتار نسبت به آن‌ها توسط مراقبین یکی از اشکال خشونت محسوب می‌شود و این موضوع به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی در سراسر جهان شناخته شده است.

وی افزود: اداره کل سلامت در نظر دارد ضمن برسی شیوع سالمندآزاری را در اعضای کانون سالمندان مناطق نسبت به ارائه بسته‌های مراقبت اجتماعی و روانی با هدف ارتقای سلامت روان سالمندان اقدام کند.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار