هشدار پلیس درباره نگهداری ارز و طلا در منزل
کد خبر: 1018603
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Gz5
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۴
معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی با اشاره به نگهداری ارز، سکه و طلا توسط برخی از هموطنان در منازلشان، بیان کرد: پلیس به هیچ عنوان توصیه نمی‌کند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سرهنگ رضا مؤذن در گفت‌وگوی خبری با بیان اینکه برای مقابله با سرقت به عنوان یک اولویت در مجموعه نیروی انتظامی و مخصوصاً پلیس آگاهی، مأموریت خاص و ویژه تعریف شده است، اظهار کرد: نگاه خاص و ویژه به موضوع سرقت در پلیس آگاهی، ما را بر آن می‌دارد که آمار وقوع سرقت و اقداماتمان را در حوزه کشف سرقت به صورت لحظه‌ای رصد کنیم.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی افزود: با شیوع کرونا، کار کارشناسی و تحلیل انجام دادیم و اتفاقاتی که به دلیل شیوع این ویروس می‌توانست تأثیر منفی بگذارد پیش‌بینی کرده و برای آن تدابیری اتخاذ کردیم.

بروز و ظهور ویروس کرونا تأثیری روی افزایش جرائم سرقت نداشت

وی با بیان اینکه به واسطه بروز و ظهور ویروس کرونا، افزایش جرائم سرقت روی نداد، گفت: البته در حوزه فراوانی جرائم جابه‌جایی روی داد، شاید پیش از شیوع ویروس کرونا، برخی از سرقت‌ها مانند سرقت منزل بیشتر از سایر سرقت‌ها صورت می‌گرفت، اما با شیوع کرونا و اسکان بیشتر مردم در منازل، قدری سرقت از اماکن، مغازه‌ها، پاساژ‌ها و اماکن تجاری که به دلیل شیوع این ویروس دستخوش تغییر شده و در برخی اوقات تعطیل بودند، بیشتر شد که با البته آن را کنترل و مهار کردیم.

افزایش ۳۰ درصدی وقوع سرقت در ابتدای سال

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در پنج ماهه نخست سال جاری، کنترل بیش از ۱۸ درصد جرائم مربوط به سرقت را در حوزه وقوع داشتیم، در ابتدای سال بیش از ۳۰ درصد افزایش وقوع سرقت در کشور روی داد که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته، اکنون این افزایش به کمتر از پنج درصد رسیده است، کماکان افزایش وقوع سرقت وجود دارد، اما مقابله و مبارزه توأمان خود را در این حوزه انجام می‌دهیم.

مؤذن با بیان اینکه همکاران من در حوزه پیشگیری نیز اقدامات خود را انجام می‌دهد، بیان کرد: در پنج ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد افزایش ۱۴.۵ درصدی کشفیات سرقت هستیم که نشان‌دهنده حرکت، رفتار و مأموریت‌های پلیس آگاهی است.

تدوین سندپنج ساله پلیس آگاهی

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی افزود: برابر تدابیر فرمانده نیروی انتظامی، در سال جاری در پنج حوزه اصلی پلیس آگاهی، پنج سند را تنظیم کردیم که این پنج سند برنامه پنج ساله پلیس آگاهی را تدوین می‌کند و در آن به حسب نوع مأموریت‌ها و ضروریت‌های پیش‌رو برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

خودروساز‌ها برای ارتقاء امنیت خودرو باید تلاش بیشتری کنند

وی با تأکید بر اینکه وقوع یک سرقت نیز برای ما زیاد است و آن را نمی‌پذیریم، به بازدید از دو خودروساز انبوه کشور اشاره و بیان کرد: حرکات خوبی توسط این دو خودروساز [در بحث امنیت خودرو]صورت گرفته، اما قانع‌کننده نیست باید دوستان تلاش بیشتری در این رابطه کنند، حرکت آن‌ها رو به جلو باشد و نظرات تخصصی پلیس را جویا شوند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه مردم در برخی از بخش‌ها نسبت به برخی رویداد‌ها بی‌تفاوت شده و سهل‌انگاری می‌کنند، متذکر شد: گمان می‌کنیم که تمام اتفاقات برای دیگران روی می‌دهد، نه هوشیاری پیرامونی و نه هوشیاری محیطی و نه هوشیاری داریم، قرار نیست که به طور مثال خودرو را بدون بستن تجهیزات ایمنی، توجه به روشنایی محل پارک و توجه به اولویت‌های اولیه ایمنی در مکانی نامناسب پارک کنیم و پس از بازگشت به خودرو انتظار سرقت آن یا لوازم خودروی خود را نداشته باشیم؛ در کنار اقدامات شبانه‌روزی پلیس در حوزه مقابله با سرقت، سهم مردم نیز بسیار حائز اهمیت است.

استفاده پلیس آگاهی از دوربین‌های سیار و ثابت برای کشف سرقت

مؤذن درباره استفاده پلیس آگاهی از فناوری‌های به روز و هوشمند برای مقابله با سرقت، اظهار کرد: در حوزه مقابله با سرقت اقدامات خوبی صورت گرفته است، در حوزه مقابله از دوربین‌های سیار و ثابت استفاده می‌کنیم و علیرغم محدودیت‌های ریالی با توجه با موضوعات اقتصادی و کلان کشور، در حرکت به سمت هوشمندسازی و استفاده از این دوربین‌ها رشد بسیاری خوبی داشتیم.

استرداد اموال مسروقه مکشوفه به مردم با استفاده از سامانه "نما"

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی درباره استرداد اموال مسروقه مکشوفه به مردم با استفاده از سامانه "نما"، یادآور شد: حدود سه سال است که استفاده از این سامانه در پلیس آگاهی رقم خورده است، در روند رسیدگی به پرونده‌ها بخشی از اموال دستبردشده توسط سارقان، یا عمداً یا سهواً دچار تغییرات می‌شود، انبوهی از این اقلام در سنوات قبل و پیش از رونمایی از سامانه نما، در مجموعه پلیس باقی می‌ماند، این اموال کشف شده بود، اما صاحب آن پیدا نمی‌شد.

وی افزود: سامانه نما (نمایشگاه مجازی اموال) در سایت police.ir وجود دارد که مالباختگان می‌توانند با ورود به این سامانه، اموال خود را شناسایی کنند، بخشی از اموال مسروقه دارای یک علامت خاص است که تنها مالباخته قادر به شناسایی آن خواهد بود و برای پلیس قابل احصاء نیست.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: اموال سرقت مکشوفه پس از اقدامات اولیه قضائی، در سامانه نما بارگذاری می‌شوند، در این سامانه ۹ دسته‌بندی وجود دارد البته قبل از ورود به سامانه، مشخصاتی از مالباخته اخذ و در صورت صحت، اجازه ورود به مرحله بعد به وی داده می‌شود، در نهایت مالباخته اموال را شناسایی می‌کند و برای وی پیامی گذاشته می‌شود، باید گفت توسط این سامانه از رفت‌وآمد مالباخته به مجموعه‌های پلیس آگاهی جلوگیری می‌شود.

هشدار پلیس درباره نگهداری ارز، سکه و مسکوکات در منازل

مؤذن با اشاره به نگهداری ارز، سکه، طلا، مسکوکات و اشیاء زینتی توسط برخی از هموطنان در منازلشان، بیان کرد: پلیس به هیچ عنوان توصیه نمی‌کند که طلا، ارز، طلا، مسکوکات و اشیاء زینتی در منزل نگهداری شود، مردم می‌توانند از صندوق امانات بانک استفاده کنند، البته مجدداً می‌گویم، منزل مکانی برای نگهداری حجم قابل توجهی از این اموال نیست، شاید سرقت در منازل به واسطه وجود این اقلام در آن، فراوانی خود را بیشتر از سایر سرقت‌ها حتی سرقت‌های خشن نشان دهد.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی خاطرنشان کرد: نباید برای سارقان فرصت ایجاد کنیم، هموطنان غالباً منازل خود را بدون اینکه به فرد دیگری بسپارند، ترک می‌کنند، بعضاً هموطنان عزیز در زمان خروج از منزل تنها به بستن در خروجی اکتفا کرده و گمان می‌کنند، تنها، قفل بودن در منزل کافی است درصورتیکه باید در‌های اتاق‌ها را نیز قفل کنند، با توجه به اینکه غالباً زمان عدم حضور مالباختگان در منازل قدری زیاد است، سارقان فرصت کافی برای جست‌وجو در منزل و سرقت از آن را پیدا می‌کنند که باید اهتمام ویژه در بحث امنیت منازل وجود داشته باشد.
منبع: تسنيم
برچسب ها: پلیس آگاهی
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
دانایی رمز امنیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
0
0
دستگیری سارقین هیچ فایده ای نداره چون سرقت مثل ویروس کرونا میمونه که هیچ واکسنی نداره و فقط با اطلاع رسانی درست که مردم میتونن به چه ماسکی اعتماد کنند قابل پیشگیری است، دقیقا مثل اکثر سرقتهایی که به وقوع میپیونده که به دلیل باور اشتباه مردم هستش که فکر میکنند حفاظ و دربهایی که تحت عنوان ضد سرقت معرفی میشوند واقعا میتونن جلوی ورود سارقین را بگیرند، در حالیکه با اطلاع رسانی این مهم که حفاظ یا درب ضد سرقت وجود خارجی نداره چون سارقین فقط قفلها را باز یا تخریب میکنند یا سارقین با ترفندهای محتلف کاری میکنند که خودتون درب را براشون باز کنید میشه از سرقتها پیشگیری کرد، پس اگر میخواهید که هرگز مورد سرقت قرار نگیرید، موارد زیر را خوب به خاطر بسپارید
1- سارقین روح نیستند که از دیوار عبور کنند
2- درب، بالکن، پاسیو، نورگیر، پنجره ها و گاها کانالهای کولر معابری هستند که سارقین برای ورود استفاده میکنند
3- اگر طلا، سکه، ارز و دیگر اموال ارزشمند و قابل حمل دارید و مجردی یا حتی با خانواده زندگی میکنید و نگران اموال و مخصوصا ضربه روحی ناشی از ورود سارقین خشن که حتی در حضور صاحبخانه هم وارد میشوند هستید، حتما قفل ضد دیلـم نصب کنید، حتی روی دربهایی که تحت عنوان ضد سرقت معرفی میشوند چون:

الف- حفاظ یا درب ضد سرقت وجود خارجی نداره چون سارقین فقط قفلهای درب و حفاظ را باز یا تخریب میکنند و جنس درب براشون مهم نیست.

ب- حتی اگر درب فقط یک قفل داشته باشه، باید قفل ضد دیلـم باشه که به هیچ روشی، حتی توسط کلید ساز، قابل باز یا تخریب شدن از طریق شاه کلید، پیچگوشتی، انبر قفلی یا دیلم نباشه.

ج- مقابل بالکن، پاسیو، نورگیر و پنجره ها هم حفاظ ضد دیلم نصب کنید که امکان تخریب از جای جوش و اتصالات با انبر قفلی و دیلم وجود نداشته باشه.

د- سارقینی هم هستند که تحت عنوان مامور پلیس، آب، برق، گاز، پیک و ... خودتون درو براشون باز میکنید که در این مورد خاص، یک گاوصندوق ضد دیلم بخرید که حتما مجهز به قفل ضد زورگیری باشه تا نه بتونن اموال داخل گاوصندوق را سرقت کنند و نه خودتونو اذیت کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار