برخی مدیران بر خلاف توصیه رهبر انقلاب، جوانان دانش‌بنیان را سرکوب می‌کنند
کد خبر: 1015964
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GIW
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
معاون علمی رئیس جمهور اعلام کرد
معاون علمی رئیس جمهور با تشکر از حمایت‌های مقام معظم رهبری از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: عجیب است که با وجود حمایت‌های رهبر انقلاب برخی مدیران برای چند مجوز جوانان فعال در این حوزه را سرکوب می‌کنند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توضیحاتی ارائه کرد.

وی با اشاره به شکل‌گیری بیش از ۵۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان در سال‌های اخیر گفت: ۴۱ شرکت فعال ما در بورس حضور دارند که ۲۸۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارند. عدد این اقتصاد در حال افزایش است. ما به دنبال تغییر فرهنگی اقتصادی کشور هستیم.

ستاری درباره اینکه آیا نگاه کمی به تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان جایگزین کیفی‌گرایی در این شرکت‌ها شده یا خیر؟ توضیح داد: ما همچنان در کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان سختگیری‌های گذشته را داریم؛ اما رغبت عمومی برای حضور و تأسیس شرکت دانش‌بنیان بیشتر شده است. کیفیت‌سنجی شرکت‌های دانش‌بنیان هم بر اساس معیار‌های کارگروه کیفیت‌سنجی در حال ارزیابی است که هر دو سال یکبار انجام می‌شود. در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان رشد استارت‌آپ‌ها در کشور بسیار زیاد شده‌است.

آموزش اگر به ارزش افزوده منجر نشود مسئله‌دار است

معاون علمی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما چند سالی است که بر روی زنجیره‌ها تمرکز داریم. به عنوان مثال امنیت غذایی از مباحث مهم ماست، اما در حوزه کشاورزی عقب ماندگی‌هایی داریم. ما همواره انتظار داریم آموزش بر صنعت و اقتصاد تأثیرگذار باشد و اگر چنین نشود باید به این نتیجه برسیم که آموزش ما مسئله دارد. آموزش باید برای کشور ارزش افزوده ایجاد کند.

وی ادامه داد: از نظر ما ماده اولیه در اقتصاد ارزش ندارد و باید به آن ارزش افزوده داده شود، خواه نفت باشد، خواه زعفران. در اقتصاد دانش‌بنیان دنبال ایجاد اثر دانش بر این مواد اولیه هستیم و برای این کار زنجیره‌ها را تعریف کرده‌ایم، مانند امنیت غذایی که گفتم از ضعف‌های بزرگ ما است. چرا ما باید واردات کلانی در این حوزه داشته باشیم. در حال حاضر هم در حوزه کشاورزی تمرکز زیادی داریم.

ستاری خاطرنشان کرد: در حوزه پژوهش چند اشتباه تاریخی داشته‌ایم، چند اصل حوزه پژوهش را فراموش کرده‌ایم. اول اینکه محصول باید حاصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باشد، چرا که دولت هر چقدر هم سرمایه‌گذای کند نمی‌تواند از پژوهش محصول تولید کند. موضوع بعدی به پژوهشگاه‌های دولتی بازمی‌گردد ما در دولت "منتور" پژوهشیم و نمی‌توانیم مجری پژوهش باشیم. تأثیرگذاری در اقتصاد زمانی ایجاد می‌شود که دانشگاه بتواند درآمد خود را از مردم دریافت کند.

۶ درصد شرکت‌های بازار بورس دانش‌بنیان هستند

معاون علمی رئیس جمهور درباره تأثیرگذاری شرکت‌های دانش‌بنیان در اقتصاد گفت: فروش شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بوده است و ۶ درصد تعداد شرکت‌ها در بازار بورس به این شرکت‌ها اختصاص دارد و ۳ درصد ارزش این بازار را به خود اختصاص می‌دهند. البته ورود این شرکت‌ها به بازار بورس چالش‌های زیادی داشته و همچنان مشکلاتی برای ورود وجود دارد، چون این شرکت‌ها دارای سرمایه‌های نامشهود است و این خصوصیت شرکت‌های دانش‌بنیان است و این دارایی نامشهود بسیار ارزشمند است. باید فرهنگ دارایی نامشهود را در اقتصاد ایجاد کرد.

وی درباره مشکلات شرکت‌های فعال در حوزه علم و فناوری بیان کرد: ما در حال یک مبارزه هستیم و بخشی از این مبارزه فرهنگی است. کشور ما صد سال در حال فروش نفت بوده و این اقتصاد نفتی در کشور به یک رانت اقتصادی تبدیل شده است این رانت اقتصاد را نابود می‌کند و برای همین است که ما در اقتصاد موضوع نفرین منابع را داریم. چرا کشور‌هایی که دارای منابع زیر زمینی است رشد نمی‌کنند. همین فرهنگ باعث شده ما به یک کشور واردات‌چی تبدیل بشویم. با همین فرهنگ فرزندانمان را تشویق می‌کنیم که استخدام شوند و کار خودشان را نداشته باشند. ما در یک حکومت نفتی دولت‌های چاق داریم و بروکراسی دردسر ساز است.

ستاری گفت: ما در حال مبارزه با سیستم سنتی جامعه هستیم. سال ۹۴ وقتی تاکسی‌های اینترنتی وارد اقتصاد شدند باید مناظرات آن سال‌ها را دوباره مرور کنید و شاید به آن‌ها بخندید، الان هم در حوزه‌های دیگر این استارت‌اپ‌ها در حال توسعه هستند و همان مخالفت‌های مشابه تاکسی‌های اینترنتی در حال انجام شدن است. بخشی از زیست‌بوم فناوری خود مدیران دولتی هستند که باید از آن حمایت بکنند.

اقتصاد دانش‌بنیان اقتصاد جوانانی است سرمایه‌هایشان در جیبهایشان نیست بلکه در مغز آنهاست

معاون علمی رئیس جمهور ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان اقتصاد جوانانی است سرمایه‌هایشان در جیبهایشان نیست بلکه در مغز آنهاست. پس باید در فرهنگ هم سرمایه‌گذاری شود. ما برای این جوان‌ها بیش از ۱۴۰ خدمت ارائه می‌دهیم؛ از خدمات صادراتی گرفته تا معافیت‌های سربازی که در این رابطه باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که اجازه دادند این اتفاق بیفتد. این موضوع در کشور بی‌سابقه است که یک نفر در شرکت خودش دوران سربازی را بگذراند.

من گاهی از برخی مدیران تعجب می‌کنم که رهبر مملکت به شرکت‌های دانش‌بنیان چنین اختیاری داده است و آن‌ها برای چند مجوز کوچک جوانان این حوزه را سرکوب می‌کنند.

وی ادامه داد: من گاهی از برخی مدیران تعجب می‌کنم که رهبر مملکت به شرکت‌های دانش‌بنیان چنین اختیاری داده است و آن‌ها برای چند مجوز کوچک جوانان این حوزه را سرکوب می‌کنند. همانطور که گفتم ما در حال مبارزه هستیم و اول باید فرهنگ واردات را تغییر دهیم و به سمت صادرات برویم.

ستاری درباره حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها در بورس توضیح داد: ما در این حوزه پیشرفت‌های قابل توجهی داشتیم. چند صندوق داریم که بر روی سرما‌گذاری خطرپذیر فعالیت می‌کنند. اما باید به این موضوع تأکید کنم که استارت‌آپ‌ها با وام پیشرفت نمی‌کنند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند؛ چراکه اصولا استارت‌آپ‌ها شرکت‌هایی هستند که هنوز نتوانسته‌اند یک محصول قابل دفاع ارائه دهد.

وی ادامه داد: اگر استارت‌آپ‌ها به بورس عرض نشوند می‌میرند. ما باید راه ورود آن‌ها را به بورس باز کنند، اما آنجا هم کمی مشکل داریم و بحث اصلی ارزش‌گذاری دارایی نامشهود این شرکتهاست. واقعیت این است که هر کس روی این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده، برده.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار