اقدام تلافی جویانه امریکا باید ایرانی‌ها را غافلگیر می‌کرد
کد خبر: 1012542
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FPK
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۱
پاورقی «جوان» از «اتاق حوادث» جان بولتون (۲۳)
ترامپ گفت: «من نگران سربازانمان در سوریه هستم. آن‌ها را بیرون بکشید.» دانفور جواب داد: «ما هم می‌خواهیم به این نقطه برسیم.» ترامپ گفت: «سوریه دوست ما نیست!»
ترجمه: محمد صادق عبداللهی

جوان آنلاین: در صفحه  ۳۶۱ و ۳۶۲ کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانیم: [در ادامه جلسه شورای امنیت برای تصمیم‌گیری در خصوص نحوه پاسخ به سقوط پهپاد گلوبال هاوک] دانفور پیشنهادات ما را ارائه کرد، اما فهمیدم ترامپ در ذهنش به دنبال گزینه‌هایی می‌گردد که بتوانیم خسارت بیشتری به آن‌ها بزنیم. وقتی او از گزینه‌های دیگر سؤال کرد، من گفتم: «ما می‌توانیم همه این کار‌ها را با هم، جدا جدا یا به هر صورتی که شما می‌خواهید انجام دهیم.» با این پاسخ ترامپ فهمید که ما نمی‌توانیم با ارائه گزینه‌های پیشنهادی خود او را از نگاه به گزینه‌های دیگر منع کنیم. اعاده اعتبار ایالات متحده با توجه به بازدارندگی ناچیز ما در برابر کشوری که مشتاق سلاح‌های هسته‌ای بود و دولتی سرکش، ایدئولوژیک و دینی داشت نشان می‌داد که ما نیاز به پاسخ‌های محکم‌تری داریم، اما من احساس نمی‌کردم که نیاز باشد برای جمع استدلال کنم، چراکه فکر می‌کردم در حداقل‌ترین حالت ممکن ترامپ پیشنهاداتی را که در جلسه کاری صبح بسته بودیم، تأیید می‌کند.

دانفور اگر چه در خصوص موفقیت بعضی از پیشنهادات مطمئن بود، اما مثل همه ما مخالف هر گزینه‌ای به غیر از بسته پیشنهادی بود. بحث ادامه یافت در حالی که پمپئو به طور غیر عادی ساکت بود. ترامپ یکباره به خاطر اینکه من از بسته پیشنهادی حمایت می‌کردم، گفت: «بولتون یک میانه‌رو است!» این حرف او باعث شد جمعیت به خنده بیفتد! من به سؤالی درباره تأمین مالی عملیات اشاره کردم و گفتم این عملیات یک عملیات سودآور خواهد بود؛ پمپئو نیز مجدداً تلاش‌های دلگرم‌کننده‌اش را برای جذب منابع مالی تا آن تاریخ شرح داد که این تلاش‌ها شامل چه چیز‌هایی می‌شود. او گفت که آخر هفته برای رایزنی‌های بیشتر عازم منطقه است. ترامپ به او گفت درباره مذاکرات چیزی نگویید و فقط درباره پول با آن‌ها صحبت کنید. در ادامه جلسه ترامپ باز هم سراغ نقض قانون لوگان از سوی کری رفت! ظاهراً بدون صحبت درباره این موضوع هیچ جلسه‌ای درباره ایران رسمیت نداشت! من جلسه را با تأکید بر تصویب بسته پیشنهادی جلسه صبحانه‌کاری به پایان رساندم.

ترامپ موافقت کرد و می‌خواست بیانیه‌‍‌ای بدهد و در آن اعلام کند که «امریکا یک پاسخ کوچک به یک اشتباه ساده ایرانیان می‌دهد!» با توجه به اینکه اقدام تلافی جویانه امریکا باید ایرانی‌ها را غافلگیر می‌کرد، هیچ کس با صدور این بیانیه موافق نبود و پیشنهاد ترامپ در میان مناقشات فراموش شد. ترامپ از زمان حمله سؤال کرد و دانفور پاسخ داد: «آنطور که تخمین زده‌ایم حدود ساعت ۹ شب به وقت واشنگتن خواهد بود.» دانفور همچنین گفت: «جناب رئیس‌جمهور! اگر آن‌ها تلاش کردند در واکنش به این حمله، سربازان امریکایی را بکشند فوراً به شما اطلاع خواهیم داد.» ترامپ پاسخ داد: «من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد؛ من بیشتر نگران سربازانمان در سوریه هستم. آن‌ها را بیرون بکشید.» دانفور جواب داد: «ما هم می‌خواهیم به این نقطه برسیم.» ترامپ گفت: «سوریه دوست ما نیست!»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
خبرهای مرتبط
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار