همه برای یک حمله تلافی‌جویانه به ایران متفق‌القول بودیم!
کد خبر: 1012539
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FPH
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
پاورقی «جوان» از «اتاق حوادث» جان بولتون (۲۱)
از این مهم‌تر واکنش دانفور به هدف قرار گرفتن پهپاد گلوبال هاوک بود. او شرح داد این حادثه، که در رسانه‌ها تخمین می‌زدند حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار به امریکا خسارت زده است، از نظر کیفی با تمامی حملات فراوانی که در چند ماه گذشته به ما شده بود و ما جواب نداده بودیم متفاوت است.
ترجمه: محمد صادق عبداللهی
جوان آنلاین: در صفحه ۳۵۹ کتاب «اتاق حوادث» می‌خوانیم: خبر پرسروصداتر آن روز این بود که شاناهان از کاندیداتوری وزارت دفاع عقب کشید. مشکلات خانوادگی مربوط به همسر سابقش مجدد بروز کرده بود. ترامپ تقریباً بلافاصله تصمیم گرفت که مارک اسپر، همکلاسی سابق پمپئو در ویست پوینت (آکادمی نظام ایالات متحده)، را برای این جایگاه نامزد کند. به همین جهت بلافاصله از دفتر ریاست جمهوری با او تماس گرفتند و او را فراخواندند. به دفتر خودم برگشتم و با اسپر تماس گرفتم تا به او تبریک بگویم. عصر روز بعد اسپر به کاخ سفید آمد تا با ترامپ عکس بگیرد. در حالی که منتظر ملاقات ترامپ و عکسبرداری بود، مقدمتاً با او درباره بحران ایران صحبت کردم. پس از مراسم، در حالی که من و اسپر قدم‌زنان به سوی دفتر من می‌رفتیم با او تماس گرفتند و خبر زدن یکی از نیروگاه‌های آب‌شیرین‌کن سعودی از سوی حوثی‌ها را دادند. اسپر فوراً به سمت پنتاگون رفت و من با دانفور که هنوز خبر حمله را نشنیده بود، تماس گرفتم.

ساعت ۶:۲۰ عصر قدم‌زنان به دفتر ریاست جمهوری رفتم تا با ترامپ صحبت کنم. او گفت اگر نیاز است هر چه زودتر جلسه‌ای تشکیل شود تا به جمع‌بندی برسیم که چه باید کرد. من نگران بودم چراکه ممکن بود گزارش‌هایی که می‌رسید اشتباه یا غلوآمیز باشند، بنابراین گفتم باید تا پنج‌شنبه منتظر بمانیم و بعد تصمیم‌گیری کنیم. با پمپئو و دانفور تماس گرفتم تا به هر دوی آن‌ها بگویم که می‌توانیم فردا کمیته را تشکیل دهیم. در حالی که فکر می‌کردیم حمله به نیروگاه آب‌شیرین‌کن سعودی خبر خیلی بزرگی است، خبر دیگری را اتاق وضعیت در ساعت ۹ شب به من داد که بسیار بزرگ‌تر از آن بود. ایران یک هواپیمای بدون سرنشین دیگر امریکایی را زده بود! این دومین بار در کمتر از دو هفته گذشته بود که ایرانی‌ها به اهداف امریکایی حمله می‌کردند. این بار یک پهپاد RQ-۴A گلوبال هاوک روی تنگه هرمز مورد اصابت قرار گرفته بود. جلسه صبحانه هفتگی با شاناهان و پمپئو از قبل برای صبح پنج‌شنبه هماهنگ شده بود و اسپر و دانفور هم پس از حمله به نیروگاه آب‌شیرین‌کن سعودی به آن اضافه شده بودند، بنابراین شرایط مهیا بود تا در این خصوص رایزنی کنیم. ما صبح روز بعد، ۲۰ ژوئن، ساعت ۷ صبح در اتاق وضعیت تشکیل جلسه دادیم. دانفور در ابتدا گزارشی از درخواست سعودی‌ها ارائه کرد. آن‌ها از فرانک مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی خواسته بودند تیمی را به عربستان بفرستد تا میزان خسارت وارد شده به نیروگاه آب‌شیرین‌کن و اسلحه‌های استفاده شده در این حمله را ارزیابی کند. ما موافقت کردیم که یک افسر دفتر فرماندهی مرکزی باید هر‌چه زودتر توضیحاتی عمومی ارائه کند تا بتوانیم گستره این حمله را به دست آوریم.

از این مهم‌تر واکنش دانفور به هدف قرار گرفتن پهپاد گلوبال هاوک بود. او شرح داد این حادثه، که در رسانه‌ها تخمین می‌زدند حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار به امریکا خسارت زده است، از نظر کیفی با تمامی حملات فراوانی که در چند ماه گذشته به ما شده بود و ما جواب نداده بودیم متفاوت است. اگر چه به نظر می‌رسید این هواپیما در منطقه‌ای از آب‌های ایران پرواز می‌کرده و ایران به همین دلیل متوجه آن شده، اما دانفور کاملاً مطمئن بود که هواپیمای نظارتی قابل کنترل ما در مرز‌های بین‌المللی در حال پرواز بوده است. دانفور پیشنهاد داد ما سه موقعیت را در ساحل ایران مورد هدف قرار دهیم. این سه موقعیت اگر چه مستقیماً درگیر هدف قرار دادن گلوبال هاوک نبودند، اما به هر حال به نوعی با آن مرتبط بودند. یکی از نکات کلیدی او این بود که پاسخ «متناسب» با کار ایران است، اما از طرفی تحریک‌کننده ایرانی‌ها برای یک کار بیشتر نیست و دقیقاً به همین دلیل من فکر می‌کردم که باید پاسخ بزرگ‌تری به ایران بدهیم تا بازدارنده باشد. پیشنهاد دادم گزینه‌های دیگری را به لیست پیشنهادی‌ای که قرار بود در جلسه‌ای با حضور ترامپ بحث شود اضافه کنیم. مدتی بر سر گزینه‌های پیشنهادی صحبت کردیم. همه برای یک حمله تلافی‌جویانه متفق‌القول بودیم فقط من و پمپئو به گزینه‌های جدی‌تری نسبت به دانفور و شاناهان فکر می‌کردیم. اسپر که هنوز تازه‌وارد بود بیشتر سکوت می‌کرد. در نهایت ما برای نابود کردن سه پایگاه ایران و چندین هدف دیگر توافق کردیم. من گفتم برای اینکه مطمئن باشم که همه با هم توافق داریم، تصمیم دارم به ترامپ بگویم همه مشاوران او در این پیشنهاد هم‌نظر هستند. این اتفاق خوبی برای یک رئیس جمهور است. اگر او بسته پیشنهادی ما را بپذیرد، وقتی تصمیم نهایی خود را اعلام کند، هیچ‌کس نمی‌تواند به او بگوید که در برابر ایران واداده یا سختگیری کرده است و فرصتی برای رسانه‌ها جهت افشای اختلاف میان مشاوران ترامپ باقی نمی‌ماند و هیچ روزنامه‌ای نمی‌تواند بگوید دانفور یا فرد دیگری با تصمیم ترامپ مخالف بوده است چراکه همه متوجه خواهند شد این یک تصمیم مشترک بوده است که همه بر آن اجماع داشته‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
خبرهای مرتبط
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار