سیاست دولت حمایت از صادرات برای تقویت تولید داخلی است
کد خبر: 1011659
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FB5
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
روحانی:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیاست دولت حمایت از صادرات برای تقویت تولید داخلی و نیازمندی‌های ارزی کشور است، گفت: صادرات نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است.
به گزارش جوان‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه رفع موانع و تسهیل صادرات و فراهم شدن زمینه برای افزایش صادرات کالا‌های ایرانی به کشور‌های همسایه و هدف را مورد تأکید قرار داد و ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور را خاطرنشان کرد.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مخاطرات صادرات تک‌محصولی برای اقتصاد کشور، تلاش برای ایجاد تنوع و اعتماد به محصولات صادراتی ایران را اقدامی لازم و ارزشمند در راستای تقویت صادرات و کمک به رونق اقتصاد کشور برشمرد.

روحانی با اشاره به مشکلات ناشی از مبارزه توأم ایران با تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع ویروس عالمگیر کرونا بر اقتصاد کشور، گفت: طی ماه‌های گذشته به‌دلیل شیوع کرونا مبادلات مرزی و صادرات و واردات با کشور‌های همسایه با مشکل مواجه بود که خوشبختانه با رفع تدریجی مشکل کرونا و بازگشایی مرز‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مبادلات مرزی با همسایگان از سر گرفته شده که باید از این فرصت استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه بار دیگر حمایت دولت از صادرکنندگان را به‌عنوان کسانی که در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن قرار دارند، مورد تأکید قرار داد و گفت: رونق صادرات از اولویت‌های اصلی دولت است و با تمام توان از صادرکنندگان حمایت می‌کنیم.

روحانی، تقویت صادرات غیرنفتی برای تأمین ارز مورد نیاز کشور را از سیاست‌های اصلی در عرصه اقتصاد عنوان کرد و افزود: در این راه کشور‌های همسایه در اولویت اول روابط اقتصادی قرار دارند و سیاست دولت توسعه بیش از پیش روابط به‌ویژه مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان است و صادرات خدمات فنی و مهندسی و ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک موجب گسترش روابط با همسایگان خواهد شد.

رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر ضرورت فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشور‌ها به‌ویژه همسایگان، اظهارداشت: باید از همه ابزار‌ها و ظرفیت‌ها برای رشد اقتصادی و توسعه صادرات استفاده کنیم.

روحانی با یادآوری اینکه براساس آمار میزان رشد اقتصادی بدون سال گذشته کشور مثبت بوده است، گفت: رشد مثبت اقتصادی با وجود تحریم‌ها و فشار اقتصادی بی‌سابقه اتفاق مهمی است که برای تداوم آن در سال جاری باید همه تلاش خود را انجام دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت در یک سال باقی‌مانده از فعالیت خود برای تحقق شعار "جهش تولید" همه تلاش خود را انجام خواهد داد، گفت: رونق تولید راهی جز توسعه صادرات غیرنفتی ندارد و برای رونق بخشیدن به تولید داخلی باید به‌دنبال توسعه صادرات و شناسایی بازار‌های خارجی برای عرضه محصولات خود باشیم.

روحانی در این راستا تقویت جایگاه استان‌های مرزی در توسعه صادرات غیرنفتی و لزوم ساماندهی برخی پایانه‌های مرزی به‌عنوان مراکز توانمندی صادرات منطقه‌ای را ضروری خواند.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به اینکه دولت با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌ها، فضای بدون درآمد‌های نفتی را در شرایط تحریمی و کرونا مدیریت کرده است، اضافه کرد: در فضای بدون اتکا به درآمد‌های نفتی، الگوی حاکم بر روابط سه ضلع تولید، صادرات و نفت به‌سود "تولید صادراتی" تغییر پیدا کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار