گذار سینمای امیدآفرین از حرف در ایران تا اجرا در شرق
کد خبر: 1009631
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EeN
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
یک مرکز دولتی در تایلند برنامه‌ای با نام «امید» برای نمایش رایگان فیلم‌های امیدآفرین اجرا می‌کند، در ایران ولی به دنبال افزایش قیمت بلیت سینما و اخذ مالیات آن از مردم هستند.
محمدصادق عابدینی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: در دوره‌ای که حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی بود، ایده «سینمای امید» را بیان کرد که البته نه ایده نویی بود و نه سازمان سینمایی آن را اجرایی کرد. پس از رفتن ایوبی از سازمان سینمایی نیز جانشینان وی برنامه‌ای برای دنبال کردن ایده «امید» در سینما نداشتند و به طور کل «سینمای امید» همان طور که از ابتدا فقط در گفتار چند مدیر دولتی محدود شده بود، در همان حد هم ماند و فراموش شد، اما چند هزار کیلومتر دورتر از ایران، در جایی که ادعای داشتن صنعت سینما نیز ندارد، «امید» را در عمل اجرایی کرده است.

مرکز آرشیو فیلم کشور تایلند، برای تقویت روحیه مردم این کشور که درگیر کرونا شده است، اقدام به نمایش رایگان فیلم‌های سینمایی با موضوعات امیدبخش کرده است.

در برنامه‌ای با نام «امید» که از سوی مرکز آرشیو فیلم تایلند اجرا می‌شود، قرار است فیلم‌های سینمایی از کشور‌های مختلف که رویکرد امیدآفرینی دارند برای مردم این کشور به نمایش در‌آید.

آرشیو فیلم تایلند یک سازمان دولتی است که وظیفه جمع‌آوری و حفظ تصاویر، فایل‌های صوتی و فیلم‌های مربوط به این کشور را دارد، این مرکز دارای یک موزه، کتابخانه و سالن سینماست.

این مرکز دولتی تصمیم گرفته در سالن نمایش فیلم و با رعایت مقررات بهداشتی و فاصله‌گذاری برای بهبود وضع روحی مردم، فیلم‌ها را به رایگان پخش کند. 

فارس در گزارشی از تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای گنجاندن فیلم‌های ایرانی در فهرست فیلم‌های فهرست اکران امید خبر داده است.

اقدام عملی سینمای تایلند برای تزریق امید به مردم این کشور، در شرایطی رخ می‌دهد که بازگشایی سینما‌ها در ایران همراه با ایده دریافت مالیات بر ارزش افزوده همراه بوده، افزایش قیمت بلیت هم هر ساله به مسئله‌ای برای مخاطبان سینما تبدیل شده است. با وجود اینکه برخی از کارشناسان فرهنگی پیشنهاد ارائه بلیت رایگان برای روز بازگشایی مجدد سینما‌ها پس از قرنطینه کرونایی را ارائه داده بودند، این ایده نیز اجرایی نشد. به نظر می‌رسد بازگشایی سینما‌ها در ایران صرفاً برای جبران خلأ مالی ذینفعان سینما بوده و هیچ ایده‌ای برای استفاده از ظرفیت فرهنگی سینما جهت بالا بردن روحیه عمومی وجود نداشته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار