جوزف نای: نظم جهانی لیبرال پایان یافته است
کد خبر: 1009598
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Edq
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۶
جوزف نای، نظریه‌پرداز امریکایی که پیشنهاددهنده مفهومی به نام «قدرت نرم» بوده، به پایان نظم جهانی لیبرال اعتراف و برنامه‌هایی را برای پس از آن ارائه کرده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش فارس، «جوزف نای»، استاد دانشگاه امریکایی و تئوری پرداز نظریه «قدرت نرم» (جنگ نرم) در یادداشتی به پایان نظم جهانی لیبرال اعتراف کرده است.

وی در این یادداشت در پایگاه پراجکت سندیکت نوشته است: «بسیاری از تحلیلگران می‌گویند نظم جهانی لیبرال با ظهور چین و انتخابات دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری امریکا به پایان رسید. اما اگر جو بایدن در انتخابات نوامبر ترامپ را شکست دهد، آیا او باید برای احیای این نظم تلاش کند؟ احتمالاً خیر، بلکه باید آن را [با نظمی دیگر]جایگزین کند.»

جوزف نای در ادامه نوشته است: «منتقدان به درستی می‌گویند که نظم امریکایی [ایجادشده]بعد از سال ۱۹۴۵ نه جهانی بود و نه همیشه خیلی لیبرال. بیش از نیمی از دنیا (بلوک شوروی و چین) از آن کنار گذاشته شده بود و بسیاری از دولت‌های مستبد عضو آن بودند.»

نای در ادامه درباره اینکه «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در صورت پیروزی در انتخابات باید چه کاری انجام دهد می‌نویسد: «یک هدف واقع‌گرایانه برای دولت بایدن باید ایجاد نهاد‌های بین‌المللی قانون محور با اعضای متفاوت و برای رسیدگی به مسائل متفاوت باشد.»

نای در ادامه پس از طرح این سؤال که آیا چین و روسیه مشارکت در چنین نظمی را خواهند پذیرفت، نوشته است: «طی دهه‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ هیچ‌کدام از این دو کشور قادر به برقراری موازنه قدرتبا امریکا نبودند و ایالات متحده برای پیگیری ارزش‌های لیبرال. نظرات آن‌ها را نادیده گرفت. امریکا بمباران صربستان و حمله به عراق را بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل انجام داد.»

او در پایان خاطرنشان کرده است: «اگر بایدن انتخاب شود، مسئله‌ای که او با آن مواجه خواهد بود بازگرداندن یا بازنگرداندن نظم جهانی لیبرال نخواهد بود. مسئله این خواهد بود که آیا امریکا قادر خواهد بود با متحدان نزدیکش در جهت ارتقای دموکراسی و حقوق بشر کار کرده و همزمان با طیف وسیع‌تری از کشور‌ها برای مدیریت سازمان‌های قانون‌محوری که وجود آن‌ها برای مقابله با تهدید‌های فراملی مانند تغییرات جوی، بیماری‌های همه‌گیر، حملات سایبری، تروریسم و بی‌ثباتی اقتصادی ضروری هستند همکاری کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار