صدای غرش دوباره کرونا می‌آید!
کد خبر: 1007000
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dxw
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت: ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا، هنوز زیر ۲۰ درصد و احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: پس از شیب افزایشی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا حالا نوبت به افزایش آمار فوتی‌ها رسیده‌است. روز گذشته مرگ ۱۱۳ بیمار کرونایی به ثبت رسید تا سه رقمی‌شدن فوتی‌های ناشی از کووید ۱۹ طی دو روز مداوم تثبیت شود. استان‌های دارای وضعیت هشدار یا وضعیت قرمز هم رو به افزایش است، به طوری که علاوه بر استان‌های خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان که در وضعیت قرمز قرار دارند، موارد بستری در استان‌های تهران، خراسان رضوی و بوشهر در حال افزایش است و ۱۴ استان کشور در وضعیت هشدار کرونا قرار گرفته‌اند. به گفته معاون تحقیقات وزیر بهداشت ایمنی اکثر نقاط کشور در برابر کرونا، هنوز زیر ۲۰ درصد است و احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است.

ویروسی که نه پایانی برای آن می‌توان متصور بود و نه شش ماه پس از شناسایی اولیه برایش واکسن یا دارویی اختصاصی پیدا شده‌است. با تمام اینها، اما برخی سیاست‌گذاری‌ها در کنار طولانی شدن دوران مراقبت‌های بهداشتی موجب شده تا حساسیت مردم در برابر کرونا کم شود و دیگر همچون روز‌های اول خود را ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ندانند و به مسافرت بروند و حضورشان در اماکن عمومی محدود به شرایط اضطراری نباشد. روند بازگشایی‌ها هم که در برخی موارد شتابزده به نظر می‌رسد، این حساسیت‌زدایی را تشدید کرده‌است، اما آمار ابتلا و حالا سه رقمی شدن آمار مرگ و میر‌ها آن هم بعد از شرایطی که ما توانسته بودیم به مرگ و میر زیر ۵۰ نفر دست یابیم، نشان می‌دهد شطرنج با ویروس تاجدار پچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم و یک حرکت اشتباه در شطرنج با این ویروس تاوانی به بزرگی از دست دادن جان دارد!

۱۴ استان در وضعیت هشدار

با شناسایی ۲ هزار و ۴۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۸۹ هزار و ۸۷۶ نفر رسید.

روز گذشته هم برای دومین روز متوالی تعداد فوتی‌های کرونا سه رقمی بود و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند تا مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۹۵۰ نفربرسد.

بر اساس گزارش اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در دو استان کرمانشاه و خراسان رضوی دیده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر در پنج استان خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و گیلان مشاهده شد. روند صعودی یا شروع پیک در ۱۴ استان هرمزگان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، مرکزی، یزد، البرز، همدان، مازندران، گلستان و کرمان مشاهده شده و به نظر می‌رسد دو استان آذربایجان غربی و سمنان اخیراً پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند.

در هشت استان زنجان، اصفهان، ایلام، بوشهر، فارس، قم، کهگیلویه و بویر احمد و تهران ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. در عین حال باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

روند صعودی شیوع کووید ۱۹ در روز‌های اخیر در حالی است که پیش از این نظام سلامت کشور توانسته بود با همراهی مردم و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این ویروس را کنترل و حتی در مواردی مهار کند، اما خیز دوباره کووید ۱۹ در پی برداشتن محدودیت‌ها و کاهش حساسیت مردم برای رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی ویروس تاجدار را دوباره جسور کرده تا همچون گذشته به تاخت و تازش ادامه دهد.

موج‌های سخت‌تر کرونا در راه است

احمد مهری، پژوهشگر حوزه بیماری‌ها و اپیدمیولوژیست درباره وضعیت شیوع کرونا در کشور به فارس می‌گوید: «نمی‌توان آمار مرگ و میر را طی یک الی دو روز قضاوت کرد، اما پیش‌بینی ما این است وضعیت بیماری به سمت شدید شدن پیش برود، این موضوع به دلیل فشار آزادسازی مشاغل است، مردم حس کردند که کرونا تمام شده و ارتباطات بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی انجام می‌شود.»

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و عضو کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین‌المللی «Solidarity clinical trial for COVID- ۱۹ treatments» سازمان جهانی بهداشت هم با تأکید بر احتمال موج‌های بعدی کرونا در کشور می‌افزاید: «بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ‌ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می‌دهد.»

وی با اشاره به اینکه موج دوم شیوع همه گیری بیماری‌های عفونی به آن معناست که پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا کند، معتقد است: «موج‌های بعدی همه‌گیری کووید ۱۹ می‌تواند سخت‌تر باشد و ممکن است، افزایش ابتلا در گروه‌های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق بخصوصی در هر کشور یا مانند موج اول همه گیری باشد.»

ایمنی زیر ۲۰ درصدی

آمار‌های جهانی نشان می‌دهد شوک کرونا به نظام‌های سلامت کشور‌ها با روند کاملاً صعودی همچنان ادامه دارد. در حالی که ماه‌ها پس از موج اول اپیدمی کرونا، چشم‌ها به نقطه کاهش موارد ابتلا دوخته شده‌بود، اما باز شدن در‌های قرنطینه، شروع کسب و کارها، برداشته‌شدن محدودیت‌های رفت و آمدی قبلی، افزایش تست‌های آزمایشگاهی و شناسایی ناقلان جدید، آمار مبتلایان بیماری کووید ۱۹ در جهان را به مرز ۸ میلیون نفر نزدیک کرده و تعداد مرگ‌ها را به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش داده‌است.

ملک‌زاده با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف از میانگین ۷۷ درصد تا پایان اردیبهشت ماه به میانگین ۲۲ درصد در کل کشور و ۱۱ درصد در تهران می‌افزاید: «توقف موج شیوع ویروس کرونا اشتباه است.» عضو کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی در خصوص میزان ایمنی ایجاد شده در شهر‌های مختلف کشور در برابر ویروس کرونا تأکید می‌کند: به جز سه شهر کشورمان که بیش از ۶۰ درصد مردم آن‌ها ایمنی کسب کرده‌اند، در سایر مناطق، ایمنی زیر ۲۰ درصد و در مناطق روستایی که ۳۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ایمنی زیر ۱۰ درصد است.

به گفته وی بررسی موج اول اپیدمی کرونا در کشور حاکی از آن است که مدارس و دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌های پزشکی و اورژانس، مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجمعات، تئاترها، سینما‌ها یا کنسرت‌ها، مسافرت و محل‌های کار، پرخطرترین کانون‌ها برای شیوع کرونا بوده‌اند.

ملک‌زاده تنها روش برای مقاومت در برابر این دشواری‌ها و تا زمان آماده‌شدن واکسن یا درمان ساده و مفید کرونا، حداقل در سال جاری را جلوگیری از شکل گرفتن اجتماعات (مذهبی، سیاسی، آموزشی، اجتماعی، خانوادگی و...)، رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا، حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک به خصوص در اجتماعات چند نفره، جدی گرفتن شست و شوی مرتب دست‌ها با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه می‌داند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار