مجلس جدید برای مسکن جوانان طرح می‌دهد
کد خبر: 1006223
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DlP
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۸
طرحی در مجلس برای حل مشکل مسکن هفته آینده با یک فوریت تقدیم هیئت رئیسه می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با فارس در مورد مشکل مسکن جوانان گفت: یک بحثی را در مجلس دنبال می‌کنیم که با توجه به وضعیت خاصی که بازار مسکن روی داده، مجلس یازدهم باید یک اقدام انقلابی برای حل فوری مشکل مسکن انجام دهد و مشکلات مردم را در این زمینه برطرف کند. بازار مسکن هم از کمبود، هم از تورم افسارگسیخته و هم مشکل مدیریت و رها شدگی رنج می‌برد که باید حل کنیم.

به گفته عضو هیئت رئیسه مجلس، به نظر می‌رسد، طرح نمایندگان باید با یک فوریت تقدیم هیئت رئیسه شود و اقدامات فوری برای حل مشکل مسکن انجام شود. در این زمینه جلساتی با صاحبنظران و مسئولان بخش‌های مختلف مرتبط با مسکن در ساختمان هیئت رئیسه مجلس برگزار کردیم و دنبال این هستیم که دو بسته سیاستی، یکی بسته نظارتی و دیگری بسته تقنینی و اصلاح قوانین مرتبط با مسکن را تهیه کنیم.

حاجی دلیگانی در توضیح بسته نظارتی مجلس گفت: آنچه در حال حاضر بر قیمت مسکن اثر دارد و قانون آن اجرا نمی‌شود، به عنوان مثال ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است که دولت باید در شهر‌های بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از خانه‌های خالی مالیات بگیرد. گرچه این قانون مصوب سال ۹۴ است، اما تاکنون از سوی دولت اجرا نشده و این جای تأسف دارد که چرا بند «ث» تبصره ۶ قانون بودجه ۹۹ کل کشور اجرا نشده و مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نکردند.

وی بسته دوم سیاست مسکن که در مجلس تهیه شده را شامل بخش تقنینی عنوان کرد و گفت: این بحث شامل خلأ‌های قانونی است که جایی که نیاز به اصلاح قانون است و این قوانین مانع تولید مسکن شده است، باید اصلاح شوند و در سال جهش تولید باید در تولید مسکن رونق صورت گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه همه مواد مورد نیاز تولید مسکن در داخل کشور وجود دارد، گفت: مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که از نظر قانونگذاری باید اصلاح شود. یکی از محور‌های اصلی تولید مسکن این است که ۶۰ درصد هزینه مسکن را زمین تشکیل می‌دهد و این نسبت در تهران به ۷۰ درصد هم می‌رسد، بنابراین اگر بتوان با راهکاری قیمت زمین را از مسکن جدا کنیم، قیمت مسکن کاهش می‌یابد.

نماینده شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس گفت: کشور ما از ۱۶۵ میلیون هکتار وسعتی که دارد تنها ۴۲/ ۰ درصد در آن سکونتگاه ساخته شده و ساخت مسکن در کمتر از ۵/ ۰ درصد مساحت کشور باعث شده تراکم جمعیت صورت گیرد و قیمت‌ها بالا رود، به خاطر اینکه طرح آمایش زمین اجرا نشده است و نمی‌دانیم جواب خدا را چه بدهیم که زمین به این وسعت برای کشور ایجاد کرده، اما در شهر‌های ما تراکم جمعیت وجود دارد و قیمت به شدت افزایش یافته است و ما دنبال حل این مسائل هستیم.

وی افزود: در‌حالی‌که در سال ۹۷ تولید مسکن ۵۵۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده، این رقم در سال ۸۸ حدود ۸۹۰ هزار واحد مسکن بوده، یعنی تولید سالانه مسکن کاهش یافته است. این در حالی است که ۳ میلیون ازدواج عقب‌افتاده و سالانه ۶۰۰ هزار ازدواج جدید صورت می‌گیرد و باید برای تأمین مسکن آن‌ها سالانه ۲/ ۱ میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا کسری مسکن رفع شود. ظرفیت هم وجود دارد و سه پارامتر مشخص شامل زمین که ۶۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را تشکیل می‌دهد و همچنین پول برای ساخت‌و‌ساز که نقدینگی زیادی در دست مردم وجود دارد و نیز زیرساخت و خدمات وجود دارد.

به گفته عضو هیئت رئیسه مجلس یکی از راهکار‌ها ایجاد شهر‌های جدید و الحاق زمین به شهر‌های موجود است.
 
برای ساخت یک مسکن دو سال زمان نیاز است که از این زمان هشت تا ۹ ماه آن برای مراحل بروکراسی و اداری و شهرداری‌ها، بانک، دهیاری‌ها، بنیاد مسکن صرف می‌شود که این‌ها مانع رونق تولید مسکن است.

حاجی دلیگانی در مورد اینکه برخی از طرح‌ها با وجود نیت خوب زمینه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و کوه‌ها و منابع طبیعی را فراهم می‌کند، گفت: در حوزه نمایندگی بنده در شاهین‌شهر، برخوار و میمه روستا‌های دور افتاده با ۵۰ خانوار وجود دارد که اگر به یک شهری ماهی ۵ میلیون تومان هم بدهند، برای زندگی نمی‌روند، اما بنیاد مسکن از ۳۰ سال قبل تاکنون حتی یک پلاک به زمین‌های روستایی نداده است؛ در نتیجه مردم مجبور شدند به زمین‌های ملی تجاوز کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار