گلوی صنایع کرمان با انتقال آب خلیج فارس،‌تر می‌شود
کد خبر: 1006219
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DlL
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۶
کرمان از جمله استان‌های خشک ایران به شمار می‌آید که همیشه چشم به آسمان و زمین دوخته تا به هر شکل ممکن آب مورد نیاز خود را تأمین کند. طی سال‌های اخیر موضوع انتقال آب از خلیج فارس به این منطقه از ایران قوت گرفت تا اینکه طرح‌هایی نیز در این زمینه ارائه و به مرحله اجرا در آمد.
سیداحمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: به طوری که در سال گذشته نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی از اجرا و پیشرفت ۷۶ درصدی طرح انتقال آب خلیج‌فارس به رفسنجان خبر داد و مدعی شد اگر پیشرفت این پروژه به ۸۲ درصد برسد آب به رفسنجان می‌رسد. روز گذشته هم استاندار کرمان با بیان اینکه مقرر شده شرکت گل‌گهر طوری برنامه‌ریزی کند که طرح انتقال آب به صنایع منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر تا ۱۵ تیرماه به بهره‌برداری برسد، گفت: در این طرح قرار است آب خلیج‌فارس ابتدا به گل‌گهر سیرجان و سپس به معدن مس سرچشمه و معدن چادرملو در یزد منتقل شود.

پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به سیرجان، مس سرچشمه رفسنجان و چادرملوی یزد از حدود سه سال پیش آغاز شده و به گفته کارشناسان اگر این لوله‌گذاری تا ۹۱ درصد انجام شود آب به سیرجان می‌رسد. تاکنون این خط لوله تا شهرستان انار رسیده و قرار است این خط ۳۱۰ کیلومتر از سرچشمه رفسنجان تا چادرملو اجرا شود. لازم به ذکر است خط لوله در این مسیر با ۳۰ متر عرض از بندرعباس تا چادرملوی یزد تملک شده است. حالا مسئولان کرمان از صنایع درخواست کرده‌اند تا با کمک هم به اتمام پروژه کمک کنند تا علاوه بر تأمین آب مورد نیاز صنایع، بخشی از آب شرب مردم کرمان هم تأمین شود.

روز گذشته استاندار کرمان با بیان اینکه شرکت صنعتی معدنی گل‌گهر باید طوری برنامه‌ریزی کند که طرح انتقال آب به صنایع منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر تا ۱۵ تیرماه به بهره‌برداری برسد، گفت: «در این طرح قرار است آب خلیج‌فارس ابتدا به گل‌گهر سیرجان و سپس به معدن مس سرچشمه و معدن چادرملو در یزد منتقل شود. بنابر این شرکت‌ها می‌توانند با لحاظ سیاست‌های تخصصی خودشان در طرح‌های دارای توجیه فنی اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند.» محمدجواد فدایی که در نشست با مدیران ارشد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سخن می‌گفت، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین این طرح‌ها مربوط به افتتاح قریب‌الوقوع طرح انتقال آب خلیج‌فارس به سیرجان است، بر ضرورت توجه شرکت‌های بزرگ به توسعه متوازن استان تأکید کرد و ادامه داد: «زمانی می‌توانیم از توسعه یافتگی سخن بگوییم که میانگین شاخص‌های توسعه در همه مناطق استان بهبود یابد.» «در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به طرح‌های توسعه منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر گفت: «وصول مطالبات معوق مانده گل‌گهر از شرکت‌های دیگر، بهبود وضعیت مالی شرکت، پرداخت یکهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پول برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به سیرجان در سال ۹۸ و افزایش سرمایه شرکت به ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال جدید از اقدامات توسعه‌ای گل‌گهر است.» جمشید ملارحمن افزود: «امسال از سوی شرکت گل‌گهر و شرکت‌های هم گروه، ۱۳ طرح توسعه‌ای در منطقه گل‌گهر افتتاح و اجرای ۱۳ طرح دیگر هم آغاز خواهد شد و با حمایت از نگاه استاندار کرمان در زمینه توسعه استان، تأکید می‌کنیم که گل‌گهر آمادگی دارد در طرح‌های مرتبط دارای توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری کند.»

استقبال صنایع از همکاری با استانداری

حالا کرمان می‌تواند به آینده خود و اقتصادش امیدوار باشد بخصوص وقتی بداند که قرار است شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر ظرف مدت سه ماه با استفاده از ظرفیت مشاور متخصص، طرح‌های اقتصادی معطل سرمایه‌گذاری در استان را شناسایی و موارد دارای توجیه فنی و اقتصادی را به استانداری کرمان اعلام کند. بر همین اساس توجه به شهرستان‌های بافت و جیرفت و سایر شهرستان‌های کمتر برخوردار جنوب و شرق استان مورد توافق طرفین قرار گرفت. همچنین تشکیل کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های بزرگ استان برای مشارکت اقتصادی در طرح‌های پتروشیمی استان، یکی دیگر از پیشنهاد‌های مدیرعامل گل‌گهر بود که با استقبال نماینده ارشد دولت در استان مواجه شد. ناگفته نماند اواسط سال گذشته هم نماینده وقت مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی از اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس به رفسنجان خبر داده بود که با ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی مراحل خوبی را در پیش داشت. از آنجایی که این آب قرار است به چادرملوی یزد هم برود لذا اگر اجرای پروژه تا ۸۲ درصد برسد آب به رفسنجان می‌رسد. در همین رابطه و با توجه به وضعیت موجود منابع آبی در رفسنجان یکی از تعهدات وزارت بهداشت این است که از این خط لوله آب بخرد و برای آشامیدن مردم تصفیه کرده و به آن‌ها واگذار کند. بخشی از این آب نیز که اضافه می‌آید قرار است برای تعادل بخشی سفره آب‌های زیر زمینی تزریق شود تا در امر کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار