افزایش ۲ هزار تنی محصولات گلخانه‌ای با اجرای ۷۲ طرح در خراسان‌جنوبی
کد خبر: 1003368
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D1M
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
افزایش تولید در واحد سطح که در برخی مواقع به ۱۰ برابر هوای آزاد هم می‌رسد و همچنین تولید بیش از یک محصول در سال افزایش کیفیت محصولات تولیدی از جمله مزایای کشت گلخانه‌ای به شمار می‌آید که سرمایه‌گذاری در این بخش را به صرفه می‌کند.
سید احمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: با اینکه کرونا بسیاری از مشاغل و کار‌ها را زمین‌گیر و کارگران زیادی را مجبور به خانه‌نشینی کرده است، اما نباید تمام امور را به دست این ویروس منحوس سپرد و دست روی‌دست گذاشت و نشست و دید که تا چه زمانی قصد ماندن دارد و چه بلایی بر سر خانواده می‌آورد. توجه به ظرفیت‌های استان‌ها و حرکت برای شکوفایی و فعال کردن آن‌ها یکی از کار‌هایی است که در برخی استان‌ها در حال انجام است. مثل خراسان‌جنوبی که ۷۲ طرح گلخانه‌ای را در ۵/ ۹ هکتار از اراضی‌اش در دست اجرا دارد. کاری که می‌تواند در کمترین زمان علاوه بر اشتغالزایی، بیش از ۲ هزار تن به ظرفیت تولید استان اضافه کند.

افزایش تولید در واحد سطح که در برخی مواقع به ۱۰ برابر هوای آزاد هم می‌رسد و همچنین تولید بیش از یک محصول در سال افزایش کیفیت محصولات تولیدی از جمله مزایای کشت گلخانه‌ای به شمار می‌آید که سرمایه‌گذاری در این بخش را به صرفه می‌کند.

ناگفته نماند صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدرو پونیک و عدم وابستگی تولید به شرایط محیطی و امکان بازاریابی مناسب و تنظیم برنامه کشت مطابق با نیاز بازار موجب شده تا برخی استان‌های کم آب ایران نگاه ویژه‌ای به این نوع از کشاورزی داشته باشند. خراسان‌جنوبی از جمله این استان‌ها به شمار می‌آید که به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آن، هم اکنون ۷۲ طرح گلخانه‌ای با مساحت ۵/ ۹ هکتار در این استان در دست اجراست. طرح‌هایی که با تکمیل آن‌ها در کنار اشتغالزایی‌ها بیش از ۲ هزار تن به ظرفیت تولید گلخانه‌های خراسان‌جنوبی افزوده می‌شود.

چند روز پیش که محمدرضا اکبری، در کارگروه جهش تولید در جمع مدیران سازمان جهادکشاورزی بود با اشاره به اینکه در این خصوص مطالعات مورد نیاز برای ۱۴۰ هکتار از گلخانه‌ها توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی انجام شده است، گفت: «پارسال تفاهمنامه‌ای بین استانداری و شرکت شهرک‌های کشاورزی برای ایجاد ۷۰۰ هکتار کشت گلخانه‌ها در استان منعقد شد. در طرح نهضت گلخانه‌ای، ۱۹۰ میلیارد تومان اعتبار و تولید ۲۸۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای پیش‌بینی شده است.» وی با تأکید بر اینکه از پارسال تاکنون از نظر ریالی ۳۳۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان طرح برای احداث گلخانه به بانک‌های عامل استان معرفی شده و برای پرداخت در حال بررسی است، ادامه داد: «از این رقم ۴ طرح با وسعت ۵/ ۱۸ هکتارو ارزش ۱۱۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در کارگروه ملی بررسی و تأیید شد.» اکبری با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۲ طرح گلخانه‌ای با مساحت ۵ /۹ هکتار و با اعتبار ۲۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دست اجراست، گفت: «با تکمیل این گلخانه‌ها ۲ هزار تن به ظرفیت تولید گلخانه‌های استان افزوده می‌شود و ۹۵ نفر اشتغال مستقیم و ۱۸۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌شود. همچنین ۶۹۹ هکتار زمین برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی مکان‌یابی شد و از این رقم ۲۱۵ هکتار در اختیار شرکت شهرک‌های کشاورزی قرار گرفته است.»

به گفته این مسئول هم‌اکنون ۱۳ هزار تن محصولات گلخانه‌ای در ۷۲ هکتار سطح زیرکشت این محصولات در خراسان‌جنوبی برداشت می‌شود و ۷۲ طرح نیز در دست اجراست که با انجام آن‌ها ۲ هزار تن به ظرفیت تولید گلخانه‌های استان افزوده می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار