بار اول و آخري كه پسرم را در آغوش گرفتم شبيه هم شد!
گفت‌وگوي «جوان» با مادر شهيد تازه تفحص شده بهرام بابا
سال‌ها چشم‌انتظار آمدنش بودم. حدس مي‌زدم ولي باز چشم‌انتظارش بودم. پنج سالي با خود گفتم شايد اسير باشد و بيايد اما وقتي اعلام كردند ديگر هيچ اسيري در عراق نمانده با خودم گفتم قطعاً شهيد شده است و منتظر استخوان‌هاي بچه‌ام ماندم.
ساده‌پوشي حاج‌عباس
 فرمانده لشكر92 را متعجب كرد
خاطره‌اي شنيدني از شهيد عباس كريمي در گفت‌وگو با همرزمش مهدي عموزاده
بسياري از ما سردار شهيد عباس كريمي را به عنوان فرمانده لشكر27 محمد رسول‌الله(ص) مي‌شناسيم اما اين شهيد بزرگوار پيش از آنكه فرماندهي اين لشكر را به عهده بگيرد، به عنوان يك نيروي اطلاعات، عمليات انجام وظيفه مي‌كرد. شهيد كريمي روز 24 اسفند 1363 در جريان عمليات بدر به شهادت رسيد.
5شهيد آرميده د رخاك
گزارش «جوان» از گلزار شهداي ميدان امام حسين(ع)
زائران يكي پس از ديگري وارد يادمان مي‌شدند و آرام در كنار مزار شهدا با ذكر صلوات و فاتحه‌اي با شهدا راز و نياز مي‌كردند. جوان و پير، كوچك و بزرگ فرقي نمي‌كند. وقتي به يادمان مي‌رسند لحظه‌اي درنگ كرده و ...
اخلاق و اخلاص همت قلب بچه بسيجي‌ها را ربوده بود
فراز و فرودهاي فرماندهي شهيد همت در گفت‌وگوي «جوان» با سردار جعفر جهروتي‌زاده
هفدهم اسفند سالگرد شهادت حاج‌همت در جريان عمليات خيبر است. اين روز را بهانه‌اي قرار داديم تا در گفت‌وگو با سردار جعفر جهروتي‌زاده از بنيانگذاران لشكر27 محمد رسول‌الله(ص)، شهيد همت را از جنبه فرماندهي بيشتر بشناسيم.
هداياي آسماني براي مادران بهشتي
گفت‌وگوي «جوان» با مادران شهدا در آستانه ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر
مادران ديروز و امروز اين سرزمين ثابت كردند هر جا كه باشد و هر زمان كه دست دهد پاي آرمان‌هاي انقلاب ايستاده‌اند، حتي اگر اين ايستادگي به قيمت جان‌ دردانه‌هايشان تمام شود...
پسرم شوق شهادت و عشق به زندگي را باهم  داشت
مادر شهيد «عارف كايد‌خورده» در گفت‌وگو با «جوان» از آغاز يك راه سعادتمند در زندگي پسرش مي‌گويد
عارف كايدخورده و بابك نوري هريس هر دو از شهيدان دهه هفتادي مدافع حرم هستند. هر دو دانشجو و متولد 1371 بودند و با جمالي زيبا و خوش‌پوشي مثال‌زدني مسير عاشقي را با هم پيمودند.
عموغلام
معلم شهادت عارف شد
شهيد دفاع مقدس غلامعلي كايدخورده عموي شهيد مدافع حرم عارف كايدخورده است كه شهادتش از همان كودكي تأثير زيادي روي عارف گذاشته بود. غلامعلي كايدخورده در 16 سالگي در منطقه دزفول به شهادت رسيد.
پيكر محمدحسين بخيه خورد تا براي تشييع آماده شود
شهيد محمدحسين حداديان به روايت فرمانده‌اش
وقتي سراغ فرمانده شهيد محمدحسين حداديان رفتم اصلاً فكرش را هم نمي‌كردم با يك رزمنده دوران دفاع مقدس همكلام شوم كه سال‌هاست در حال جهاد و مبارزه است.
اسفند، بهار زودرس فرماندهان جنگ بود
شهيد محمدابراهيم همت، شهيد مهدي باكري، شهيد عباس كريمي و شهيد حاج‌حسين خرازي از بنام‌ترين فرماندهان دفاع مقدس بودند كه همگي در اسفندماه پر گشودند.
روايتي صادقانه از بسيجي‌هاي شجاع امام
رهبر انقلاب در تقريظشان بر كتاب «سرباز كوچك امام»، آن را يك سند باارزش از دفاع مقدس و انقلاب دانستند
تقريظ مقام معظم رهبري بر كتاب «سرباز كوچك امام»، بار ديگر نام اين اثر ماندگار در ادبيات دفاع مقدس را بر سر زبان‌ها انداخت تا ارزش ادبي كتاب بيش از پيش عيان و مشخص شود.
۴