راوی باسابقه کاروان‌های راهیان نور در گفت‌وگو با «جوان»:
راوی راهیان نور باید به‌روز باشد. صرف گفتن از وقایع گذشته کافی نیست. بلکه در شرایط کنونی مثل سم است و اثر منفی می‌گذارد. خصوصاً دانشجو‌ها پرسشگران خوبی هستند و به این راحتی‌ها مجاب نمی‌شوند.
مسئول کمیته امنیت قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج:
زائران راهیان نور به راحتی در نقاط صفر مرزی تردد می‌کنند و از یادمان‌های دفاع مقدس بازدید می‌نمایند، نشان دهنده نبود مشکل امنیتی در اردو‌های راهیان نور است.
مروری بر تاریخچه روایتگری جنگ در گفت‌وگو با یکی از راویان دفاع مقدس
از سال ۱۳۶۱ به بعد راوی‌ها در کنار فرماندهان و در ستاد فرماندهی نیز حضور پیدا کردند. به این ترتیب می‌شد از حساس‌ترین وقایعی که در جلسات فرماندهی رخ می‌داد، مطلع شد و آن را به ثبت رساند.
گفت‌وگوی «جوان» با برادر شهید سید زین‌العابدین قدمی از شهدای عملیات بدر
عملیات بدر در ۱۹ اسفند ۱۳۶۳ در شرایطی اجرا شد که سال قبل نیز ایران در همین منطقه هور عملیات خیبر را انجام داده بود. با وجود هوشیاری نسبی دشمن عملیات بدر طی یک هفته به اتمام رسید و در روند اجرا شدن آن شهدای زیادی تقدیم شد.
یادمان دهلاویه، یادآور بزرگی و عظمت شهید چمران
به گفته یکی از راویان یادمان دهلاویه، هر سال شمار زیادی از زائران به طور انفرادی و گروهی به زیارت می‌پردازند که اوج اخلاص حضور آن‌ها را در نگاهشان و در جوار مزار شهید گمنام مدفون در این زیارتگاه می‌توان مشاهده کرد.
به یاد حاج «اکبر شریعت» که در روز «شهدا» آسمانی شد
حاج اکبر شریعت، ذاکر اهل بیت و خالق نوا‌های خاطره‌انگیز جبهه‌ها، درست همزمان با «روز شهدا» آسمانی شد و امروز روی دوش دوستداران امام و شهدا و میهن، به خاک سپرده می‌شود. این سطرها، واگویه‌هایی کوتاه با مردی است که کمتر شناخته شده بود.
فکه را کربلای ایران نام نهاده‌اند؛ کربلایی که مردان از سرزمین قبیله نور بدون آب، لب تشنه و بی‌ادعا بدون تسلیم شدن در برابر دشمن با بانگ تکبیر به شهادت رسیدند. شهدای فکه برای همیشه تاریخ ماندگارند. فکه قتلگاه عشاقی است که برای همیشه در تاریخ زنده‌اند.
۱۲ سال خادمی در راهیان نور
اگر شما هم ولو برای یک بار زائر مناطق عملیاتی دفاع مقدس شده باشید، حتماً با جوان‌هایی رو‌به‌رو شده‌اید که در کسوت خادمان مناطق عملیاتی دفاع مقدس به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند.
تجربه یک دانش‌آموز از سفر به سرزمین‌های نور
مزار چند شهید گمنام در فکه بود. سر مزارشان نشستیم. هم من و هم دوستانم حال عجیبی داشتیم. آنجا بود که جرقه‌ای در درونمان افتاد. حدود دو ساعت در آنجا حضور داشتیم، اما دلم می‌خواست همچنان بمانم. احساس شیرین و دلنشینی داشتم.
معرفی یادمان شهدای غریب سیران‌بند
سیران‌بند نام روستایی مرزی در ۲۴ کیلومتری جنوب‌شرقی بانه است. در مقطعی از دفاع مقدس، سیران‌بند جزو مناطق ناامن کردستانات به شمار می‌رفت.
۲