نگرانی مضاعف اجاره‌نشین‌ها با کرونا
کد خبر: 997539
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BVL
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۹
یکی از درگیری‌های کرونایی، مستأجرانی هستند که مدت اجاره‌نامه آن‌ها به اتمام رسیده است. از یکسو بسته بودن بنگاه‌های معاملات مسکن و از سوی دیگر معضلاتی مانند اثاث‌کشی در این شرایط که همه جا تعطیل است و... استرس مضاعفی را به این افراد و خانواده آنان وارد ساخته است. سرگردانی مستأجران می‌طلبد دولت و بخش‌های متولی همچون قوه قضائیه فکری به حال این اقشار آسیب پذیر کنند.
بيژن سورانی
سرویس جامعه جوان آنلاین: تعطیلی مراکز خدماتی بر دامنه آسیب‌های کرونایی افزوده است. مستأجران که بیشتر از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه هستند به دلیل مشکلات مالی و تبعات آن حالا با مشکلات جدیدی هم روبه‌رو شده‌اند و اتمام قرارداد در پایان سال و ابتدای سال جدید بر مشکلات آنان افزوده است، همچنین تعطیل بودن مراکز خدماتی همچون بنگاه‌های املاک و نبودن مسکن مناسب برای اجاره سبب شده است تا بر سرگردانی این افراد افزوده شود.

برخی موجران با فشار بر مستأجران خواستار تخلیه واحد اجاره‌ای خود و مستأجران دربه‌در دنبال قانع کردن صاحبخانه‌ها برای تمدید قرارداد هستند.

در این شرایط تعطیلی، پیدا کردن خانه جدید و اسباب‌کشی به منزل جدید کفش آهنی و عبور از هفت‌خوان رستم را می‌طلبد.

برخی موجران با انصاف با تمدید قرارداد و فرصت دادن به مستأجران آنان را در این شرایط همراهی می‌کنند، اما هستند برخی صاحبخانه‌ها که به دنبال مستأجر جدید با مبالغ اجاره بهای بیشتری هستند.

متأسفانه دولت هم با نادیده گرفتن شرایط این افراد در زمان کنونی هیچ اقدام درخوری را انجام نداده است. حالا نادیده گرفتن شرایط سبب شده است تا مستأجران شب و روز نداشته باشند.

اواسط سال گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: پیش‌بینی کرده‌ایم وام‌های صندوق حمایت از مستأجران تا ۷۰درصد رقم رهن خانه‌های مسکونی را شامل شود.

فرهاد دژپسند در این خصوص گفته بود، به دنبال تعیین رابطه‌ای میان رهن و اجاره هستیم و در این زمینه هدفمان نوعی طرفداری از مستأجران است، در این راستا صندوقی را طراحی و به رئیس‌جمهوری پیشنهاد دادیم که در آن با سپرده گذاری و تأمین منابع از روش‌های پیشنهادی، وجهی قرار بگیرد تا وام‌هایی به مستأجران اعطا شود.

وی با بیان اینکه وجه این وام‌ها به موجران پرداخت خواهد شد، خاطر نشان کرد: در حال طراحی شرایطی هستیم تا بر اساس آن وام‌های صندوق حمایت از مستأجران با نرخی تسویه حساب شود تا این اقشار متحمل فشار زیادتری نشوند.

متأسفانه این وعده‌ها تاکنون به جایی نرسیده و عملیاتی نشده است. در این شرایط که فصل اجاره‌ها آغاز شده، انتظار می‌رود دولت و مسئولان ذی ربط همچون قوه قضائیه فکری عاجل به حال مستأجران کنند. تدابیری همچون ممنوع کردن پذیرش دعاوی تخلیه عین مستأجره یا نپذیرفتن دعاوی متناظر با چک‌های برگشتی مرتبط با اجاره‌بها در دادگاه‌ها از این قبیل است. دولت هم می‌تواند با اقداماتی نظیر منع کردن موجران از بیشتر کردن اجاره‌بها لااقل برای یک مدت چند ماهه از بحرانی‌تر شدن شرایط بکاهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار