زن چه اموالی را به ارث می‌برد؟
کد خبر: 994537
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Aiv
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۱۴
ارثیه زنان در قانون
سرویس زنان جوان آنلاین: زن به عنوان همسر متوفی مستحق یک‌چهارم یا یک‌هشتم از اموال مرد است.
حال اینکه چه مالی را می‌تواند به ارث ببرد بسیار مهم است، زیرا که در مقدار سهم زن مؤثر است.
زوجه در صورت فرزنددار بودن زوج، یک‌هشتم از عین اموال منقول (مثل ماشین، موتور و...) و یک‌هشتم از قیمت اموال غیرمنقول (مثل خانه، باغ، مغازه و...) اعم از عرصه (زمین) و اعیان (ساختمان) ارث می‌برد.
در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد سهم زن یک‌چهارم از کلیه اموال است.

پس لازم است بعد از مرگ شوهر، علاوه بر اموال منقول که تقسیم می‌شود، اموال غیرمنقول قیمت‌گذاری شده و یک‌چهارم یا یک‌هشتم از این قیمت به زن داده شود.
در مواقعی امکان دارد که ورثه دیگر متوفی از قیمت‌گذاری مال غیرمنقول امتناع بکنند.
ماده ۹۴۸ قانون مدنی این امکان را به زن داده است که حق خود را از عین اموال استیفا کند، پس وی می‌تواند در مرحله اول، ورثه را از طریق دادگاه اجبار به قیمت‌گذاری و دریافت سهم خود کرده، در غیر این صورت و ادامه امتناع و رویه قضایی موجود، زن می‌تواند سهم مشاع خود را از عین یعنی خود زمین و خانه تملک کند.

ارث در ازدواج موقت
همان طور که بیان شد شرط اصلی برای ارث بردن زن از همسرش وجود زوجیت دائمی بین آن‌ها است.
از مفهوم ماده ۹۴۰ قانون مدنی که قید زوجیت دائمی را ذکر کرده می‌توان چنین فهمید که در نکاح منقطع (متعه یا صیغه) هیچ ارثی برای زن راه ندارد.
حتی زن مثل مورد نفقه که می‌توانست آن را در عقد شرط کند، دیگر نمی‌تواند شرط توارث را در نکاح منقطع (موقت) بگنجاند و اگر چنین شود شرط باطل است.

ارث بردن زن حتی در طلاق
اگر شوهر، زن خود را به صورت رجعی مطلقه کرده و در زمان عده فوت کند، زن از اموال شوهر ارث می‌برد. ولی اگر فوت شوهر بعد از انقضای مدت عده بوده یا طلاق بائن باشد (طلاقی که قبل از نزدیکی بوده یا طلاق زن یائسه، طلاق خلع و مبارات) دیگر زن از مرد در صورت فوت، هیچ ارثی نمی‌برد.
ماده ۹۴۳ قانون مدنی این امر را ابراز داشته است.
البته در ماده ۹۴۴ همین قانون آمده که اگر شوهر در حالی که به مرضی مبتلا است زن را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به علت همان مریضی بمیرد، زن از او ارث می‌برد حتی اگر طلاق به صورت بائن باشد به شرط آنکه زن در طول این یک سال ازدواج نکرده باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار