آیا کابوس ۲۰۱۶ در انتخابات آمریکا تکرار می‌شود؟
کد خبر: 994162
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Acs
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲
حامیان سندرز دقیقا مانند سال ۲۰۱۶ به این جمع بندی رسیده‌اند که سران حزب دمکرات دوباره می‌خواهند نامزدی را از سندرز بگیرند. به گفته سی ان ان، یک روز بعد از سه شنبه بزرگ، حامیان سندرز با هشتگ‌هایی مانند «انتخابات مقدماتی جعلی» توئیت کردند و صریحا از «دزدیده شدن» نامزدی از سندرز ابراز نگرانی کردند.
سرویس بین‌الملل جوان آنلاین: پس از مدت‌ها انتظار و گمانه‌زنی، بالاخره سه شنبه بزرگ فرا رسید و با پیروزی نسبی بایدن بر سندرز پایان یافت. این در حالی است که اندکی پیش از سه شنبه بزرگ، شانس بایدن برای پیروزی بر سندرز بسیار ناچیز به نظر می‌رسید. چرا که او در انتخابات دورن حزبی سه ایالت اولیه، شکست‌های سختی خورده بود. اما پیروزی قاطعش در ایالت کارولینای جنوبی، که کمی قبل از سه شنبه بزرگ اتفاق افتاد، و همچنین حمایت اغلب سران حزب دمکرات از وی، بایدن را به سرعت به کاندیدای اول دمکرات‌ها تبدیل کرد.

دو تن از رقبای میانه رو دمکرات – پیت بوته‌جج و امی کلوبوچار- از رقابت‌ها کناره گیری و سپس از بایدن حمایت کردند. دو تن از روسای جمهور سابق از حزب دمکرات –بیل کلینتون و باراک اوباما- تحرکاتی به نفع بایدن انجام دادند. کلینتون از سپردن نامزدی حزب دمکرات به سندرز ابراز امیدواری کرد و اوباما با بایدن و بوته جج تماس گرفت.

این حمایت‌ها که هدف عمده آن جلوگیری از پیروزی سندرز در انتخابات درون حزبی بود، بار دیگر خاطرات انتخابات سال ۲۰۱۶ را زنده کرد. در آن زمان هم سران حزب به نفع هیلاری کلینتون مداخله کردند و سندرز را کنار زدند. ولی در نهایت کلینتون در مقابل دونالد ترامپ شکست خورد.

آیا کابوس ۲۰۱۶ در انتخابات آمریکا تکرار می‌شود؟
در سال ۲۰۱۶ حزب دمکرات، هیلاری کلینتون را بر برنی سندرز ترجیح داد، این بار نیز از بایدن در مقابل سندرز حمایت کرد.

تکرار "کابوس ۲۰۱۶"

اما آیا این بار هم نامزد مورد تایید سران حزب دمکرات در مقابل ترامپ شکست خواهد خورد؟ این سوالی است که ذهن این سران را به خود مشغول کرده است. آن‌ها نگران تکرار تجربه شکست هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ هستند.

در همین رابطه، وبگاه شبکه سی ان ان نوشت: «بعد از بازگشت خیره کننده جو بایدن در سه شنبه بزرگ، حزب دمکرات بار با کابوس ۲۰۱۶ مواجه شده است: و آن (وقوع) تصادم میان نامزد مورد تایید حزب با برنی سندرز است که ممکن است در (انتخابات عمومی سوم) نوامبر موجب تضعیف و شکاف در حزب شود.»

به گفته این شبکه، چهار سال پیش، حامیان پروپاقرص سندرز، از جمله جوانان، در روز انتخابات در خانه ماندند و هیلاری کلینتون را به عنوان نامزدشان نپذیرفتند. در این دوره نیز، بسیاری از حامیان سندرز هنوز نسبت به سران حزب دمکرات بدگمان هستند. آن‌ها معتقدند که این سران نامزدی نهایی را از سندرز گرفته اند. در سابق، کلینتون و سندرز برای چهار سال با هم رقابت سختی داشتند، اما این بار شخصیت‌های حزب دمکرات به سرعت و به طور علنی با بایدن ائتلاف کرده اند. اگر چه همه طرف ادعا می‌کنند که در تلاش برای شکست دادن دونالد ترامپ متحد هستند، اما نزاع سندرز و بایدن ممکن است حتی از نزاع سندرز و کلینتون هم داغ‌تر و شدیدتر باشد. نزاعی که شکاف‌های حزب دمکرات را عمیق‌تر می‌کند.

از سوی دیگر، دونالد ترامپ همواره سعی کرده از این شکاف به نفع خودش بهره برداری کند. او به رغم اینکه با لیبرال‌ها و سوسیالیست‌ها مخالفت می‌کند، اما چندین بار مواضعی همدلانه درباره سندرز اتخاذ کرده و درخصوص گرفتن دوباره نامزدی از سناتور ورمونت هشدار داده است.

سندرز به تازگی اظهاراتی بیان کرده که به طور ضمنی سران حزب دمکرات و رسانه‌ها را به باد انتقاد می‌گیرد. روز چهارشنبه او در یک کنفرانس خبری در ایالت ورمونت گفت: «در تاریخ اخیر، هرگز سابقه نداشته که یک ستاد با کل نظام سیاسی دربیافتد و این نظامی است که دیوانه‌وار برای شکست دادن ما تلاش می‌کند.»

به گفته سندرز او با کینه‌ای از جانب رسانه‌های شرکتی مواجه است که تا حالا سابقه نداشته یک ستاد انتخاباتی با آن مواجه شود. این سناتور افزود: «این ستاد در تلویزیون با ویروس کرونا مقایسه شده است. ما را ارتش نازی توصیف کرده اند که به سمت فرانسه و دیگران در حال پیشروی است.»

سندرز معتقد است که ثروتمندان و اصحاب نفوذ برای متوقف کردن وی تلاش می‌کنند. وقتی که از او درباره مایکل بلومبرگ سوال کردند، وی در پاسخ گفت که هیچ خصومتی با بلومبرگ ندارد «اما این دقیقا آنچه گفته ام را تایید می‌کند. این همان چیزی است که رسانه‌ها برای ماه‌ها درباره آن صحبت می‌کردند. اینکه چگونه برنی سندرز را متوقف کنیم؟ چگونه جنبش مردم کارگر و کم درآمد را متوقف کنیم؟ چگونه یک جنبش چندنسلی و چند نژادی را متوقف کنیم که خواستار عدالت است؟»

گفتنی است که بلومبرگ ۵۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات انتخاباتی هزینه کرد، اما در سه شنبه بزرگ شکست سختی خورد و از رقابت‌ها کناره گیری کرد و سپس از بایدن حمایت کرد.

به نظر می‌رسد، حامیان سندرز دقیقا مانند سال ۲۰۱۶ به این جمع بندی رسیده اند که سران حزب دمکرات دوباره می‌خواهند نامزدی را از سندرز بگیرند. به گفته سی ان ان، یک روز بعد از سه شنبه بزرگ، حامیان سندرز با هشتگ‌هایی مانند «انتخابات مقدماتی جعلی» توئیت کردند و صریحا از «دزدیده شدن» نامزدی از سندرز ابراز نگرانی کردند.
منبع: فرارو
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار