«رهنمون» طرحی برای بهداشت و سلامت دهان و دندان محرومان
کد خبر: 992210
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A7O
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۷
خدمات پزشکان بسیجی به طرح رهنمون و بهداشت دهان و دندان ختم نمی‌شود و همین چند روز پیش بود که نخستین بیمارستان فوق تخصصی بسیج جامعه پزشکی استان کهگیلویه و بویر احمد در منطقه محروم سادات محمودی برپا شد.
زیبا احمدی
سرویس ایران جوان آنلاین: طرح شهید رهنمون بسیج جامعه پزشکی، طرحی است که طی چند سال اخیر در اقصی نقاط کشور در حال اجرا است. با توجه به اینکه بسیج جامعه پزشکی از سال‌ها قبل موضوع درمان و بهداشت دهان و دندان را در برنامه داشت، نمی‌توان طرح رهنمون را کار جدیدی در نظر داشت، اما این طرح با حضور پزشکان بسیجی و با اخلاصی که بدون هیچ چشمداشت مادی در مناطق محروم و کم‌برخوردار خدمات پزشکی ارائه می‌کنند، موجب شد تا همه نگاه‌ها به سمت آن معطوف شود. حالا بسیج جامعه پزشکی در کنار تمام خدمات‌رسانی‌های خود به ساکنان مناطق محروم، در طرح شهید رهنمون، درمان بیماری‌های دهان و دندان افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی را هم بر عهده گرفته است.

از اواخر سال ۹۶ بود که با اجرای طرح شهید رهنمون در سراسر کشور، بسیج جامعه پزشکی عزم خود را جزم کرد تا به کاهش بیماری‌های دهان و دندان در کشور بپردازد. در این راستا برای افراد ۶ تا ۱۲ سال تحت پوشش کمیته امداد خدمات بهداشت دهان و دندان را اجرایی کرد و در تهران تمام این افراد تحت پوشش قرار گرفتند و در مرحله بعد این خدمات را به افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و ایتام که در رده سنی ۶ تا ۱۲ سال قرار داشتند ارائه کرد. طرح رهنمون دو بعد دارد؛ یک بعد شکلی که شامل رسیدگی و اقدامات تخصصی می‌شود و یک بعد دیگر آن روح ازخودگذشتگی و ایثار و فداکاری در توجه به محرومین جامعه است که ارزشی والا دارد؛ لذا بسیج در راستای خدمت‌رسانی به مردم در کنار تمام طرح‌های مهم خود، طرح شهید رهنمون را هم در برنامه کاری قرار داد. چند روز پیش بود که دومین همایش رهنمون سلامت با تجلیل از گروه‌های جهادی پزشکی در مناطق محروم استان گلستان برگزار شد. در این مراسم اسماعیل مقصودلو، رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان گلستان با بیان اینکه همراهی مستمر جامعه پزشکی با مردم به‌ویژه در زمان بحران‌ها، امیدآفرین است، گفت: «از ابتدای امسال بیش از ۱۵۰ تیم پزشک عمومی و ۱۲ تیم پزشکی تخصصی در قالب طرح شهید رهنمون به مناطق محروم استان اعزام شده و خدمات پزشکی به مردم ارائه کرده‌اند.»
وی ادامه داد: «اجرای طرح شهید رهنمون می‌تواند شروع خوبی برای بهبود ارائه خدمات درمانی به مردم استان باشد و باید تلاش کنیم آن را به سرانجام برسانیم.»

برپایی بیمارستان فوق تخصصی صحرایی به یاد سردار شهید سلیمانی
خدمات پزشکان بسیجی به طرح رهنمون و بهداشت دهان و دندان ختم نمی‌شود و همین چند روز پیش بود که نخستین بیمارستان فوق تخصصی بسیج جامعه پزشکی استان کهگیلویه و بویر احمد در منطقه محروم سادات محمودی برپا شد.

به مناسبت چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای گرانقدر مقاومت به همت بسیج جامعه پزشکی سپاه فتح و همکاری مرکز فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد، تیپ ۴۸ فتح و کمیته امداد استان و با هدف ارائه خدمات پزشکی و درمانی به اهالی روستا‌های محروم سادات محمودی، بیمارستان فوق تخصصی صحرایی با خدمات رایگان در روستای درب کلات برپا شد.

مسئول بسیج جامعه پزشکی سپاه فتح کهگیلویه و بویراحمد یکی از مهم‌ترین اهداف بسیج جامعه پزشکی را محرومیت‌زدایی و ارائه خدمات به مناطق کم‌برخوردار و محروم جامعه دانست و گفت: «از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۵ نفر در قالب گروه جهادی به مناطق کمتر توسعه یافته سادات محمودی اعزام شدند و به بیش از هزار نفر خدمات رایگان بهداشتی و درمانی ارائه داده‌اند.» دکترسیدعلی ساداتی با اشاره به برنامه‌های بسیج برای ارائه خدمات به مردم محروم و کمتر برخوردار، افزود: «ارائه خدمات درمانی در این بیمارستان صحرایی با حضور ۱۶ نفر کادر فوق تخصصی، تخصصی، عمومی، بهداشتی و درمانی انجام شد.»

وی با اشاره به ویزیت رایگان بیش از ۵۰۰ بیمار در این بیمارستان، خاطرنشان کرد: «در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در جهت خدمت‌رسانی به مناطق محروم بیمارستان صحرایی فوق تخصصی سپهبد شهیدحاج قاسم سلیمانی ایجاد شده است.» وی از ارائه خدمات فوق تخصص آسم و آلرژی، اطفال، متخصص کلیه و مجاری ادراری، متخصص عفونی، دندانپزشک، پزشک عمومی، مامایی، تغذیه، مشاوره، بهداشت محیط، فوریت‌های پزشکی، بهیار، بهورز، دارویار و... در این بیمارستان صحرایی خبر داد. در استان فارس هم رئیس شبکه بهداشت و درمان و مسئول بسیج جامعه پزشکی شهرستان خرامه از برگزاری اردوی جهادی در این شهرستان خبر داد و گفت: «اجرای اینگونه طرح‌ها در طول سال به‌صورت فصلی و ماهانه انجام می‌شود.»

مصطفی دانش با بیان اینکه این اردوی جهادی با همت تیم پزشکی شبکه بهداشت و درمان شامل پزشک، پرستار، کارشناس مامایی، دارویار، کارشناس بهداشت محیط و بهورز در روستای «ولی‌آباد» شهرستان خرامه برگزار شد، هدف از برگزاری آن را تقویت معنویت، محرومیت‌زدایی، خودسازی و خدمت‌رسانی عنوان کرد و افزود: «براساس تحقیقات، مردم این مناطق از محرومیت بیشتری نسبت به سایر روستا‌های شهرستان برخوردار هستند. فعالیت‌های این گروه جهادی در حوزه بهداشت و درمان شامل خدمات رایگان ویزیت پزشک، دارو، خدمات مامایی، تست قند خون و فشار خون، مراقبت‌های بهداشتی و انجام مشاوره‌های مختلف از سوی کارشناسان است.»

وی یادآور شد: «این طرح با مشارکت جمعیت هلال احمر و اداره بهزیستی خرامه برگزار شد و حدود ۱۶۰ نفر از روستاییان به‌صورت رایگان از این خدمات بهداشتی و درمانی بهره‌مند شدند.» در اصفهان هم مسئول بسیج جامعه پزشکی گلپایگان از ویزیت، ارائه خدمات پزشکی و توزیع داروی رایگان به ۲۴۵ نفر از نیازمندان منطقه کاظم‌آباد خبر داد. مهدی جمالی با بیان اینکه بسیج جامعه پزشکی گلپایگان در یک برنامه جهادی با همکاری معاونت اجتماعی سپاه گلپایگان دو تیم پزشکی به منظور ویزیت رایگان نیازمندان به منطقه کم‌برخوردار کاظم‌آباد اعزام کرد، گفت: «در این برنامه که در قالب طرح کرامت اجرایی شد، به ۷۰ نفر از بیماران نیازمند ویزیت و داروی رایگان به ارزش ۵۰۰ هزار تومان تعلق گرفت.» وی به حضور تیم پزشکی دکتر شهید رهنمون در این محله و ارائه خدمات پزشکی به ۲۴۵ نفر از نیازمندان اشاره کرد و ادامه داد: «یک تیم دندانپزشکی به انجام معاینه رایگان دندانپزشکی به ۷۰ نفر پرداخت و به منظور پیشگیری از بیماری کرونا در این منطقه از شهرستان آموزش‌های لازم ارائه شد. همچنین این تیم به ارائه خدمات پزشکی آموزشی، تست فشار و قند خون پرداخت.» وی با بیان این نکته که افرادی که نیاز به ارجاع به مراکز بالاتر پزشکی در منطقه کاظم آباد داشتند با هماهنگی با شبکه بهداشت شهرستان به استان ارجاع داده شدند، خاطرنشان کرد: «براساس طرح شهید دکتر رهنمون هر ماه با اعزام یک تیم پزشکی به روستای شیدآباد، ۴۰ نفر از بیماران نیازمند به صورت رایگان ویزیت می‌شوند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار