رونق ثبت شرکت‌های صوری و شبه‌قاچاق در مناطق آزاد
کد خبر: 987879
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048zX
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
نه‌تن‌ها مناطق آزاد به سمت تولید و شفافیت حرکت نکردند، بلکه سرمایه‌گذاری را به سمت تجارت، واردات کالا، قاچاق، فرار مالیاتی، شبه قاچاق و ثبت شرکت‌های صوری پیش بردند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «مهر»، صابر پرنیان، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: در مناطق آزاد، فرار مالیاتی انجام می‌شود و فضای یکسانی برای تولیدکنندگان داخل کشور با تولیدکنندگان این مناطق وجود ندارد. ۸۸ هزار واحد صنعتی در داخل کشور، معافیت مالیات بر ارزش افزوده ندارند و معاف بودن واحد‌های تولیدی در مناطق آزاد، یک تبعیض به شمار می‌رود.

پرنیان با بیان اینکه قرار بود مناطق آزاد، صادرات محور و واردکننده ماشین آلات باشند، تصریح کرد: در حال حاضر این مناطق نه تنها در این زمینه موفق نبوده و به تولید داخل کمک نکرده‌اند، بلکه به وارد‌کننده کالا تبدیل شده‌اند.

وی گفت: مناطق ویژه و آزاد برای تولید ایجاد شده‌اند؛ اما در این مناطق واردات بر صادرات و تولید پیشی گرفته‌است؛ به نحوی که نه‌تن‌ها این مناطق به سمت تولید و شفافیت حرکت نکرده‌اند، بلکه سرمایه‌گذاری را به سمت تجارت، واردات کالا، قاچاق، فرار مالیاتی، شبه‌قاچاق و ثبت شرکت‌های صوری و استفاده از رانت‌های ویژه تبدیل کردند و به تولید کشور آسیب زدند.

ناصر خرمالی، مدیر توسعه صادرات و ارزش افزوده مناطق آزاد نیز گفت: قانون معاف بودن مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده که در سال ۸۷ به صورت موقت ابلاغ شد، به هیچ وجه در مناطق آزاد اجرایی نشده‌است؛ به نحوی که هیچکدام از کالا‌هایی که از سرزمین مادر وارد مناطق آزاد شد، صادرات تلقی نشد.

مرتضی شجاعی، کارشناس اقتصادی نیز گفت: عملکرد مناطق آزاد در ۱۱ سال گذشته شفافیت ندارد، براساس مصرف‌گرایی بوده و نفعی برای دولت نداشته؛ اما در این مدت مشمول معافیت مالیات بر ارزش افزوده بوده‌است. در کنار تولید، امتیاز‌های ویژه‌ای به تولید‌کنندگان مناطق آزاد داده‌ایم که از جمله آنها، معافیت مالیاتی واردات کالا‌های مسافری به این مناطق بوده‌است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ۱۲ هزار شرکت صوری در مناطق آزاد وجود دارند؛ اگر با این شرکت‌ها مقابله شود، تولید در این مناطق شفاف خواهد شد.

شجاعی گفت: از سال ۹۲ تا ۹۷ فقط یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار معادل ۷ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در کشور در مناطق آزاد انجام شده‌است؛ ضمن اینکه بر اساس آمار واردات سال ۹۶، هزار و ۵۰۰ میلیون تومان خودرو و کالای مسافرتی به مناطق آزاد وارد شده و میزان قاچاق و شبه قاچاق در این مناطق هزار و ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: از محل اظهار صوری فعالیت در مناطق آزاد و ویژه برای خرید مواد اولیه پتروشیمی ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شده‌است: مناطق آزاد از سال ۸۷ معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند، اما کارنامه عملکرد آن‌ها در هفت سال اخیر نشان می‌دهد ۷۰ درصد حجم تجاری آن‌ها واردات است.

در عین حال، وحید شقاقی، کارشناس اقتصادی نیز در این برنامه گفت: اصلاح نظام مالیاتی از نان شب برای کشور واجب‌تر است. چرا معافیت مالیات بر ارزش افزوده به مناطق آزاد می‌دهیم؛ به خصوص اینکه هر گونه معافیت مالیاتی آسیب به در آمد‌های دولت و بودجه است.

شقاقی ادامه داد: اگر حتی نرخ مالیات را در مناطق آزاد صفر تعیین کنیم به شفافیت فعالیت‌های اقتصادی در مناطق آزاد کمک می‌شود، زیرا این مناطق جز ضرر برای کشور نداشته و حیاط‌خلوت دولت‌ها بوده‌اند.

همچنین محمد جعفری، استاد دانشگاه و پژهشگر اقتصادی نیز در این برنامه گفت: معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها در مناطق آزاد تبدیل به رانتی برای واردات بیشتر شده است. معافیت‌های مالیاتی در مناطق آزاد موجب متزلزل‌شدن شرکت‌های تولیدی داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: در مناطق آزاد معافیت‌های مالیاتی موجب هدر رفتن منابع ملی کشور و از بین رفتن مزیت‌های صادراتی می‌شود، زیرا در این شرایط واردات قیمت تمام شده کمتری دارد و تولید‌کننده داخلی توان رقابت را از دست می‌دهد.
برچسب ها: ثبت شرکت‌
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار