قیام عراق برای انتقام سخت
کد خبر: 987765
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048xh
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
میلیون‌ها عراقی دیروز با حضور در خیابان‌های بغداد، با شعار «نه به امریکا» خواستار اخراج نظامیان خارجی از خاک کشورشان شدند
سرویس بین الملل جوان آنلاین: میلیـون‌ها عراقی بـه دعـوت رهبران‌شان پاسخ مثبت دادند و دیروز با حضور در خیابان‌های بغداد، با شعار «نه به امریکا»، خواستار اخراج نظامیان خارجی از خاک کشورشان شدند؛ تظاهراتی که رهبران عراقی آن را همه‌پرسی علیه اشغالگران خوانده و خواهان احترام به حفظ حاکمیت ملی شده‌اند. راهپیمایی عراقی‌ها چنان گسترده بود که رسانه‌های غربی هم نتوانستند به راحتی از کنار آن عبور کنند و عظمت این موج مردمی را بازتاب دادند.

پس‌لرزه‌های ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران و همرزمانش پس از گذشت سه هفته همچنان امریکا را می‌لرزاند. پس از طرح تصویب پارلمان عراق مبنی بر خروج نیرو‌های امریکایی، این بار نوبت مردم بود تا عزم جدی خود را برای بیرون راندن اشغالگران نشان دهند. مردم عراق از قشر‌ها و طیف‌های مختلف از جمله شیعیان، سنی‌ها و مسیحیان روز جمعه از اولین ساعات صبح با حضور در خیابان‌های بغداد، پایتخت این کشور، برای نه گفتن به امریکا قیام کردند و خواستار بیرون کردن نظامیان امریکایی شدند.

علاوه بر مردم بغداد، ده‌ها هزار نفر از شهر‌های دیگر عراق به پایتخت آمده بودند تا انزجار خود را از تحرکات مخرب امریکا در کشورشان نشان دهند. شبکه المیادین روز جمعه گزارش کرد: «شرکت‌کنندگان در تظاهرات میلیونی در بغداد، پلاکاردی بزرگ در دست داشتند که روی آن خطاب به نظامیان امریکایی نوشته شده بود «عراق را ترک کنید تا زنده بمانید». تظاهرات‌کنندگان عراقی با در دست داشتن پلاکارد‌هایی با عبارت «امریکا از عراق بیرون برو» و «مرگ بر امریکا» و «مرگ بر اسرائیل» خشم و نفرت خود را به اشغالگران نشان دادند و از گروه‌های مقاومت در این کشور حمایت کردند. به گزارش شبکه روسیا الیوم، شرکت‌کنندگان در تظاهرات پرچم عراق را در دست داشتند و برخی نیز عروسک‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا را با خود حمل می‌کردند. در این تظاهرات، تعدادی از معترضان پرچم امریکا را به آتش کشیدند.

اگر خارج نشوند...
صفاء التمیمی، سخنگوی گردان‌های سرایاالسلام عراق گفت که مردم این کشور با حضور در خیابان‌ها، یک همه‌پرسی علیه حضور نیرو‌های امریکایی برگزار کردند. به گزارش العالم، التمیمی تأکید کرد: «تمامی ناظران و آزادگان جهان تظاهرات امروز و پیام آن را دنبال می‌کنند. هرکسی که روی تجزیه عراق و ایجاد تفرقه میان مردمش سرمایه‌گذاری کرده است، در توهم به سر می‌برد». او گفت: «اگر نیرو‌های اشغالگر امریکایی از عراق خارج نشوند، گزینه‌های دیگر مطرح خواهد شد». یکی از سران عشایر عراق که در راهپیمایی دیروز شرکت داشت به شبکه الاتجاه گفت: «با مشارکت میلیونی در تظاهرات امروز می‌خواهیم انقلاب بیستم (انقلاب عشرین ۱۹۲۰) را تکرار کنیم. امریکا و دیگر بیگانگان باید بدون قید و شرط عراق را ترک کنند. جهانیان بدانند ما مخالف حضور امریکا در کشور هستیم. آن‌ها باید کشور ما را ترک کنند. ان‌شاءالله به امریکا درسی خواهیم داد که هرگز فراموش نکند». پیش‌تر قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل‌الحق عراق هم روز چهار شنبه در سخنانی گفته بود: «راهپیمایی روز جمعه، تکرار انقلاب عشرین خواهد بود». عراقی‌ها در سال ۱۹۲۰ میلادی در اقدامی ملی برای بیرون راندن نیرو‌های اشغالگر انگلیس از کشورشان به پا خاستند و روز جمعه برای دومین بار علیه اشغالگران قیام کردند. امریکا در ماه‌های اخیر با دل بستن به معترضان و امید داشتن به اعتراضات عراق به دنبال ایجاد بی‌ثباتی سیاسی و ناامنی در عراق بود، قیام روز جمعه عراقی‌ها می‌تواند اولتیماتوم به امریکا باشد تا خاک عراق را ترک کند.

این تظاهرات به درخواست مقتدی صدر، رهبر جریان صدر برای پایان دادن به حضور امریکا در عراق برگزار و با استقبال گروه‌های سیاسی مختلف روبه‌رو شده است که آن‌ها نیز به نوبه خود از مردم عراق خواسته بودند در این تظاهرات حضوری گسترده و باشکوه داشته باشند. رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی عراق در هفته‌های اخیر خواهان خروج هر چه فوری نیرو‌های امریکایی از کشورشان شده‌اند، ولی مقامات واشنگتن مدعی هستند که قصدی برای خروج از خاک عراق ندارند. فرماندهان حشدالشعبی بار‌ها هشدار داده‌اند که در صورت ممانعت واشنگتن برای خروج، برای بیرون راندن اشغالگران به زور متوسل خواهند شد.

همه گزینه‌های اخراج روی میز است
رهبران جریان‌های سیاسی عراق هم در واکنش به قیام میلیونی عراقی‌ها علیه اشغالگران، از امریکا و متحدانش خواستند عراق را ترک کرده و به حاکمیت ملی این کشور احترام بگذارند. به گزارش بی‌بی‌سی، مقتدی صدر در پیامی که در اجتماع میلیونی تظاهرکنندگان در بغداد قرائت شد، تأکید کرد که تمامی راهکار‌های سیاسی، اقتصادی و مردمی برای اخراج نیرو‌های امریکایی از خاک عراق در پیش گرفته خواهد شد. صدر خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین خواسته ملت عراق و همه جریان‌ها بسته شدن پایگاه‌های نظامی، توقف کامل پرواز‌های جنگی و جاسوسی ارتش امریکا و ممنوعیت ورود و خروج نیرو‌های امریکایی به خاک عراق است». هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح نیز با اشاره به تظاهرات میلیونی، از دولت امریکا خواست به خواسته مردم عراق برای خروج از این کشور احترام بگذارد. به گزارش السومریه‌نیوز، هادی العامری در بیانیه‌ای گفت: «مردم عراق خواسته خود را برای خروج نیرو‌های امریکایی از عراق در پی تظاهرات میلیونی که بغداد شاهد آن بود، اعلام کردند و دولت امریکا باید به خواسته و اراده مردم احترام بگذارد». او در ادامه از مقتدی صدر برای دعوت از مردم جهت شرکت در این تظاهرات قدردانی کرد و افزود: «از تمامی گروه‌های میهن‌دوست که حضور نظامی امریکا در عراق را رد کردند تشکر و تأکید می‌کنیم که ما همچنان می‌توانیم امنیت و حاکمیت عراق را حفظ کنیم». به گزارش پایگاه بغداد الیوم، همچنین برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق تأکید کرد که ملت عراق بر حق حاکمیت کشورشان اصرار دارند و دوست ندارند که تمامیت ملی و سرزمینی عراق نقض شود. قیس الخزعلی هم با مخاطب قرار دادن ترامپ گفت: «حضور میلیونی مردم روشن و پیام مردم مخالف نیز واضح بود و اگر با اراده خود خارج نشوید برخلاف میل‌تان خارج خواهید شد و این وعده مقاومت است». آیت‌الله سیدعلی سیستانی، مرجع عالی دینی عراق بر وحدت ملی و تمامیت سرزمینی این کشور تأکید و مخالفت خویش را با هرگونه هتک حرمت به این دو ارزش اعلام کرد. در بیانیه مرجع عالی دینی عراق که روز گذشته از سوی احمد صافی، در خطبه‌های نماز جمعه کربلا خوانده شد، آمده است: «هیچ توجیهی برای نقض تمامیت ملی و حاکمیت عراق از هر شخص و گروهی تحت هر بهانه‌ای وجود ندارد.»

آتش در پرچم امریکا
قیام عراقی‌ها علیه امریکا، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه و جهان داشت. خبرگزاری رویترز با اشاره به تظاهرات گسترده مردم عراق نوشت: «هزاران عراقی در دو نقطه شهر بغداد پایتخت عراق به درخواست رهبران سیاسی عراقی به خیابان‌ها آمدند و علیه حضور نظامیان امریکایی در خاک این کشور شعار سر دادند». شبکه سی‌ان‌ان در بخش خبری خود در بازتاب راهپیمایی ضد امریکایی در عراق گزارش داد: «میلیون‌ها نفر در عراق دست به تظاهرات ضد امریکایی زدند». شبکه بی‌بی‌سی که همواره اخبار ضد امریکایی در منطقه را سانسور کرده و وارونه جلوه می‌دهد، این بار نتوانست چشمان خود را به روی واقعیت‌ها ببندد و در گزارشی درباره اعتراضات عراقی‌ها نوشت: «جمعیت عظیمی از مردم عراق خیابان‌های پایتخت بغداد را اشغال کردند تا از امریکا درخواست کنند خاک عراق را ترک کند». شبکه الجزیره نیز بخش‌های مختلف این مراسم را به صورت زنده پوشش داد. در تصاویری که الجزیره مباشر پخش کرد، شرکت‌کنندگان در این تظاهرات میلیونی، پرچم امریکا را به آتش کشیدند. روزنامه سوزجو ترکیه در پایگاه اینترنتی خود در خبری با عنوان راهپیمایی میلیونی در کشور همسایه علیه امریکا نوشت: «بغداد امروز شاهد یکی از بزرگ‌ترین راهپیمایی‌های هفته‌های اخیر بود و تعداد زیادی از مردم این کشور در پاسخ به مراجع عالی‌قدر که خواهان اجتماع یک میلیون نفری علیه امریکا شده بودند برای اعتراض به حضور امریکا در عراق دست به تظاهرات زدند.»
منبع: تسنيم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
احمد پالشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
0
1
الله اکبر الله اکبر .......به میزان از ابد تا ازل خدا را شکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
0
0
ملت عراق باید هوشیار باشند آمریکا از همین الان دنبال فتنه وآشوب وایجاد تفرقه در عراق است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار