رضایی: با تفسیر رهبر انقلاب همه چیز در نظام ولایی، مردم هستند
کد خبر: 986806
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048iE
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۸
با تفسیر رهبر انقلاب، ولایت به معنای پیوستگی و با هم بودن است. یکی از معانی ولایت، محبت است و آن هم به این دلیل که موجب پیوستگی می‌شود، اما ولایت معنای حکومت را با یک تفسیر جدید از حکمرانی ارائه می‌کند.
سرويس سياسی جوان آنلاين: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه زنجیره ارتباط لیبرال‌دموکراسی در حال از هم پاشیدن است، گفت: با تفسیر رهبر انقلاب همه چیز در نظام ولایی، مردم هستند.
به گزارش فارس، محسن رضایی عصر پنج‌شنبه در سومین کنفرانس «حکمرانی و سیاستگذاری عمومی» که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت جمعی از هموطنان در سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: بدون شک مسئله حکمرانی یکی از مسائل کلیدی جامعه و حکومت ماست که با بسیاری از چالش‌های کشور ارتباط دارد.

رضایی با اشاره به انواع حکمرانی در جهان گفت: چند نوع حکمرانی در جامعه بشری خود را نشان داده است. یکی لیبرال‌دموکراسی، دیگری سوسیال‌دموکراسی و همچنین دموکراسی مشورتی بر پایه آزادی و عدالت و حقوق بشر است. نوع دیگر حکمرانی، مردم‌سالاری دینی است که در ایران بر پایه آزادی و عدالت و فطرت شکل گرفته است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تلاش برخی متفکران غربی برای ارائه الگویی نجات‌بخش گفت: هابرماس در پی ارائه الگویی بود که از نواقص لیبرال‌دموکراسی نجات پیدا کنند، برای همین بر موضوع عدالت در کنار آزادی‌های فردی تأکید کرد.

زنجیره ارتباط لیبرال‌دموکراسی در حال از هم پاشیدن است
وی با اشاره به اینکه امروز در امریکا دموکراسی در برابر لیبرالیسم قرار گرفته است، گفت: آقای ترامپ بسیاری از ارزش‌های لیبرالیسم را هم زیر پا گذاشته است و خودش را نماینده دموکراسی می‌داند. زنجیره ارتباط لیبرال‌دموکراسی در حال از هم پاشیدن است و در فرانسه می‌بینیم که دموکراسی و لیبرالیسم نمی‌تواند یکپارچگی جامعه را حفظ کند.
استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به مفهوم ولایت گفت: با تفسیر رهبر انقلاب، ولایت به معنای پیوستگی و با هم بودن است. یکی از معانی ولایت، محبت است و آن هم به این دلیل که موجب پیوستگی می‌شود، اما ولایت معنای حکومت را با یک تفسیر جدید از حکمرانی ارائه می‌کند. حکومت باید در شأن انسان و در تراز انسانیت باشد. در این الگو و با تفسیر رهبر انقلاب، همه چیز در نظام ولایی، مردم هستند. شخصیت، خواست و مصالح آن‌ها در نظام اسلام آمده است. حقیقت ولایت الهی در ارتباط با مردم است.

«رهبری جهادی» و «مدیریت جهادی» ۲ رکن اصلی حکمرانی است
وی با اشاره به انواع پیوستگی در نظام ولایی و حکمرانی صالح گفت: این حکمرانی از دو بعد «رهبری اسلامی جهادی» و «مدیریت اسلامی جهادی» برخوردار است که در امتداد هم ولایت را شکل می‌دهند. هر چه در ارتباط و پیوند مدیریت با رهبری نواقصی باشد، به کل جامعه منتقل می‌شود.
رضایی گفت: مدیریت جهادی در امتداد رهبری جهادی، باید بتواند در سطح قوای سه‌گانه، وزرا و استانداران، جریان پیدا کند و در هر سطحی ما رهبری و مدیریت را در ارتباط دین و مردم دنبال کنیم. مدیریت جهادی سابقه‌ای در صدر اسلام دارد و بازتولیدش در اول انقلاب در ایران شکل گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی‌های مدیریت جهادی گفت: خلاقیت و نوآوری از ویژگی‌های مدیریت جهادی است و هیچ مدیر جهادی پشت موانع توقف نمی‌کند. مسئله دوم مردمی بودن این نوع از مدیریت است که از دل مردم به وجود می‌آید و در درون مردم ادامه پیدا می‌کند. مسئله سوم فرایندی عمل کردن مدیر جهادی است. مدیر جهادی همیشه به صورت شهودی با مسائل برخورد می‌کند، حتی در زندگی عادی هم از این مدیریت می‌توانیم برای مدیریت رویداد‌ها استفاده کنیم. وی افزود: در امنیت و دفاع، امتداد مدیریت با رهبری را شاهد هستیم، اما در اقتصاد و فرهنگ این امتداد را نمی‌بینیم. علامتش این است که با وجود سیاستگذاری در اکثر مسائل اقتصادی و فرهنگی کشور، این سیاست‌ها کمتر از ۳۰-۲۰ درصد اجرایی شده‌اند.

رضایی با اشاره به اهمیت یکپارچگی مدیریتی گفت: مشکل عدم یکپارچگی و انضباط راهبردی را در فرهنگ و اقتصاد شاهد هستیم. ما با رویداد نوظهوری فراتر از فضای مجازی روبه‌رو هستیم. حادثه شهادت حاج قاسم که در دنیای واقعی صورت گرفت، دنیای مجازی را منفعل کرد، حتی ضدانقلاب را ساکت کرد، اما برنامه‌ریزی نکرده بودیم که در دنیای مجازی چه کنیم. خود به خود دنیای موازی متأثر از دنیای واقعی قرار گرفت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار