پیام سردار سلیمانی مربوط به روابط ایران و عربستان بود
کد خبر: 986311
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048aF
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق :
ماجد غماس نماینده مجلس اعلای اسلامی عراق در تهران درباره پیام سردار قاسم سلیمانی که روز ترورش به بغداد برده بود می‌گوید این پیام مربوط به روابط ایران و عربستان بوده است.
سرويس بين الملل جوان آنلاين: ماجد غماس در خصوص تحولات اخیر بعد از ترور سردار سلیمانی گفتگوی انجام داده که شرح آن را در ذيل می‌خوانید:

باتوجه به ترور سردار سلیمانی، بدون مجوز از سنا مهمترین هدف شخص ترامپ از این ترور چی بود؟

چند هدف وجود دارد. ترامپ احساس خستگی می‌کرد او در وضعیت نابسامانی بسر می‌برد و دست به اقدام احمقانه‌ای زد. او در کنگره آمریکا محاصره شده و افتضاح اوکراین گریبانگیر او شده بود ضمن اینکه او به دنبال دستآویزی برای رقابت در انتخابات بود. به خیال خام او ترور قاسم سلیمانی کار بزرگی بود که می‌تواند باعث جمع آوری رای شود. البته علت‌های دیگری نیز وجود دارد فشار اسرائیل و کشور‌های خلیج نیز او را به تحرک در مقابل محور مقاومت و حشد الشعبی تحریک می‌کند. موضع گیری دولت عراق در مقابل توطئه‌های آمریکا نیز موجب استیصال او شد.

ظاهرا دستور ترور سلیمانی از زمان ریاست بوش پسر روی میز بود چرا بوش و اوباما دست به چنین کاری نزدند؟

آن‌ها جرات چنین اقدامی را نداشتند و از تبعات واکنش جمهوری اسلامی می‌ترسیدند. ترور سردار سلیمانی می‌توان گفت یک کار احمقانه بود او از روی محاسبات غلط اینطور تصمیم گرفت. در حالیکه تشیع جنازه سردار سلیمانی در عراق با وجود خارجی بودن او مراسمی بی نظیر بود.

 مهمترین پیام حمله ایران به پایگاه آمریکایی در عراق چیست؟

جواب اولیه در حماقت‌های آمریکا بود و نشان می‌دهد قدرت نظامی و موشکی ایران چنان قدرتی است که آمریکا با آن هیبت نظامی نتوانست از آن حمله جلوگیری کند و این حمله می‌تواند موجب عقبگردی از جانب کشور‌های منطقه باشد که پایگاه‌های آمریکایی در آن کشور‌ها تاسیس شده اند. این کشور‌ها می‌ترسند و پیام می‌فرستند و می‌خواهند مناسبات خود را عادی کنند. نتانیاهو دشمن‌ترین دشمن ایران است که خود ترامپ را به این سمت هدایت کرده در مجلس کشور خود اعلام کرد با این کارها، کاری نداریم و این کار آمریکاست.

با توجه به حمله هوایی ایران ایا باز امکان دارد امریکا بخواهد تلافی کند؟

دلش می‌خواهد، ولی در حال محاسبه است آیا بتواند یا خیر و مطمئنا اگر کاری کند فقط برای خالی نبودن عریضه است. وقتی سردار سلیمانی ترور شد سریعا پیام فرستادند و خواستار آن شدند که ایران عکس العملی نشان ندهد تا به سرعت بر محاصره اقتصادی پایان دهند، ولی حرف‌های آمریکا دروغ است این نشانه ترس آمریکا از اقدامات جمهوری اسلامی ایران است.

با توجه به ترور سردار سلیمانی و حمله ایران به پایگاه عین الاسد که یکی از مهمترین پایگاه‌های نظامی امریکا در منطقه بشمار می‌اید وضعیت استراتژی منطقه را چطور ارزیابی میکنید؟

با این اتفاقات همه باید محاسبات خود را به روز کنند و در برخی تصمیمات تجدید نظر کنند. امروز قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه حرف اول را می‌زند و همه باید روی آن حساب کنند. منظومه سیاسی و امنیتی منطقه در حال تغییر است. ما شاهد رفت و آمد‌های زیاد و تصمیم گیری‌های جدیدی در منطقه خواهیم بود.

خروج امریکا از عراق چطور ارزیابی می‌کنید؟

قبلا امید تحقق این مساله ضعیف بود، ولی با شهادت قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برکتی برای منطقه ایجاد شد و دولت و پارلمان عراق علی رغم برخی مخالفت‌ها تصمیم گرفتند آمریکا را از عراق خارج کنند، چون امروز عراق آمریکا را مسبب این مشکلات می‌داند.

 شاهد مخالفت‌هایی برای خروج نیرو‌های امریکایی بودیم

ما شاهد حالتی از بلبشو در اظهارات سیاستمداران آمریکایی هستیم. آنچه که بین همه مسلم است این بود که آمریکا برای خروج از عراق تصمیمی اساسی می‌گیرد. چون احتمال حمله‌های ایران بر علیه منافع آمریکا در منطقه وجود دارد.

حتی کرد‌ها نیز برای خروج نیرو‌های نظامی امریکا مخالف بودند تحلیل شما از این موضوع چیست؟

کرد‌ها و سنی‌ها زیر فشار شدید آمریکا قرار دارند. آنچه در تحلیل ما وجود دارد از احتمال تجدید نظر آمریکا در مورد کرد‌ها و اهل تسنن حرف می‌زند و این احتمال وجود دارد که این گروه‌ها دیگر زیر چتر آمریکا نباشند. آن‌ها خود را مجزا از عراق نمی‌دانند و این مساله امروز مورد توجه است.

ارزیابی شما از حمایت برخی کشور‌های اروپایی و عربی درباره ترور سردار سلیمانی چیست؟

آن‌ها مسلوب الاراده هستند و بسیار ضعیف عمل می‌کنند. اروپایی ها، مجموهه قدیمی نیست و ما شاهد عملکرد ضعیف آن‌ها در برجام بودیم و چه برسد به کشور‌های عربی که کل هستی خود را به دست آمریکا سپرده اند. مردم مظلوم عرب زیر سلطه کسانی هستند که هیچ قدرتی در مواجهه با آمریکا ندارند.

 عراق چه تاکتیکی در منطقه باید بگیرید؟

وضعیت عراق حالتی موقت دارد. هنوز پارلمان نخست وزیری مشخص نکرده است. این مسائل نشان می‌دهد آینده عراق و نقش این کشور در آینده مشخص نیست. ولی کل دولتمردان و پارلمان عراق علاقمند به داشتن عراقی قدرتمند هستند.

ظاهراخبر‌هایی مبنا بر خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه اماده است ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

ظاهرا خبر‌ها همین را نشان می‌دهد.

 علت محبوبیت سردار سلیمانی در عراق چه بود؟

ما به مسائلی ایمان داریم. اخلاص حقیقی باعث محبوبیت شخص می‌شود او شخصی با اخلاص و شجاع بود. او در جبهه‌ها جولان داشت و همه دلاوری او را می‌دیدند. او به کسانی که در جنگ با داعش بودند قوت قلب می‌داد. او به عنوان مبارزی سیاستمدار و دوست داشتنی در عراق مشهور است.

 شهادت ابوالمهدی المهندس چقدر در مسیر یکپارچگی و وحدت عراق قرار دارد؟

او در روند آینده عراق تاثیرگذار است. او فرمانده رشید و قدرتمند و با اخلاصی بود و در راه مجاهدت و در راه مبارزه با ظلم و زور و بخصوص مبارزه با داعش بود و این مجاهدت و مظلومیت محسوب می‌شود و مردم شخصی با این کارنامه را دوست می‌دارند.

پیام سردار سلیمانی برای دولتمردان عراق چه بود؟

این پیام به روابط ایران با عربستان اشاره داشت تا از طرف آقای عادل عبد المهدی به عربستان برسد. یعنی جواب جمهوری اسلامی بود و این پیام به مقصد نرسید.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار