حادثه هواپیما ریشه در اقدام امریکا دارد
کد خبر: 986237
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048Z3
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
ربیعی در نشست خبری:
ربیعی گفت: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی شده ستاد کل نیرو‌های مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد. همه بهت‌زده، ناراحت و نگران بودند.
سرويس سياسی جوان آنلاين: نباید فراموش کرد که ریشه حادثه بوئینگ ۷۳۷ در همان شبی است که امریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر ایران گستراند.
به گزارش فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت، روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران گفت: در هفته‌ای که گذشت هنوز از داغ سردار قاسم سلیمانی فارغ نشده بودیم که داغ دیگری بر سرمان آوار شد. از همه مصیبت‌بارتر این بود که بعد از سه روز فهمیدیم سقوط هواپیما توسط آتش پدافند خودمان به صورت غیرعامدانه صورت گرفته؛ این اتفاق قطعاً ناشی از یک خطا بوده است. وی ادامه داد: واقعاً و صادقانه، دروغگویی در میان نبود؛ دروغ جعل عامدانه واقعیت و لاپوشانی است، اما ما دروغ نگفتیم، ما نیاز به همدلی داریم، همه کسانی که در آن روز‌ها و در اوج جنگ روانی سخن می‌گفتند به استناد اطلاعات همان زمان بود، ریشه موضع‌گیری‌ها در بی‌اطلاعی و بی‌اطلاع گذاشتن‌ها بود.
ربیعی گفت: روز جمعه نتایج تحقیقات نهایی شده ستاد کل نیرو‌های مسلح در دبیرخانه شورای امنیت ملی بررسی و به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و پس از آن جلسه‌ای در دفتر رئیس‌جمهور تشکیل شد. همه بهت‌زده، ناراحت و نگران بودند.

وی اضافه کرد: هیچ یک از مقامات دولت از جمله شخص رئیس‌جمهور تا عصر روز جمعه از علت اصلی سقوط هواپیما که همان آتش پدافند غیرعمدی خودی بوده مطلع نبودند و تا آن ساعت همان گونه که سردار حاجی‌زاده هم عنوان کردند صرفاً بر اساس اطلاعات و داده‌های موجود همان موقع اظهار نظر می‌کردند. ربیعی اظهار داشت: به هر حال از عصر روز جمعه که رئیس‌جمهور از موضوع مطلع شدند دستور تشکیل شورای عالی امنیت ملی را دادند که منجر به صدور بیانیه ستاد کل نیرو‌های مسلح و بیانیه رئیس‌جمهوری در این خصوص شد. از همان ساعت رئیس‌جمهوری تأکید کردند که به سرعت به مردم اطلاع‌رسانی شود. سخنگوی دولت گفت: همین جا از همه ملت ایران، افکار عمومی و روزنامه‌نگاران عزیز عذرخواهی می‌کنم. واقعیت این است که دولت خود گرفتار این چرخه معیوب اطلاع‌رسانی و کسب اطلاعات است. وی عنوان کرد: برخی انتقاد می‌کنند که چرا قبل از اعلام موضع تحقیق بیشتری به عمل نیاوردید؟ اما واقعیت این است که پیش از اظهار نظر از همه مسئولان ذیربط استعلام کردم و آن‌ها هم همگی بر اساس اطلاعاتی که داشتند اطمینان دادند که موشکی در کار نبوده است.

اقدام سپاه قابل تقدیر است
ربیعی بیان داشت: اقدام روز شنبه ستاد کل نیرو‌های مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده، قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعاً با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت. وی ادامه داد: با این حال نمی‌توان منکر شد که غم و اندوه بزرگی بر دل‌های بازماندگان آن عزیزان و همچنین تمام ملت ایران نشست و متأسفانه در اثر تعلل و کوتاهی در اطلاع‌رسانی به موقع این حادثه، ضربات و لطمات جبران‌ناپذیری به سرمایه اجتماعی همه ما وارد شد.

ربیعی با عذرخواهی از مردم اظهار داشت: دولت در اولین جلسه خود تصمیم گرفت تحقیقات کاملی درباره علت وقوع اشتباه یگان پدافندی و ابعاد آن حادثه از جمله روشن شدن اینکه ناشی از یک خطای انسانی یا یک نقص ساختاری بوده است؟ تشخیص قصور و تقصیر در مسئولیت‌های مربوطه و همدردی و همراهی و رسیدگی به خانواده‌های جانباختگان به عمل بیاید. وی افزود: یکی از مباحث مهم و مورد بحث بررسی ساختار‌های اطلاع‌رسانی و یافتن نواقص است که انتظار می‌رود بعد از این ماجرا به نحوی سیستم‌هایمان را ارتقا دهیم که احتمال خطای انسانی در آن‌ها به صفر برسد و ساختار‌های اطلاع‌رسانی دقیق و بهنگام در مواقع مهم و حیاتی اصلاح شود.

امریکا مقصر اصلی است
وی بیان داشت: در این میان نباید فراموش بکنیم که ریشه این اتفاق ناگوار در کجا بود و از کجا آغاز شد؟ از همان شبی بود که رژیم امریکا تصمیم به ترور بزدلانه سردار سلیمانی گرفت و سایه جنگ را بر سر این کشور گستراند و یک اضطراب و فشار روانی سنگین اجتماعی و سیاسی بر جامعه ما تحمیل کرد. در خلال این سوگواری مردم ایران شاهد بودیم که ترامپ به زبان فارسی برای مردم ما اشک تمساح ریخت و ادعا کرد در کنار مردم ایران ایستاده است. ربیعی گفت: مردم ایران فراموش نمی‌کنند این فرد همان کسی است که بلافاصله بعد از ترور محبوب‌ترین سردار این کشور، تهدید به بمباران ۵۲ نقطه فرهنگی کرد و همین حالا ریشه عمده مشکلات اجتماعی و معیشتی، دارویی و غذایی مردم ایران متأثر از تحریم‌های ضدبشری همین فرد است. هم او بود که با خروج از برجام، امید ملت ایران را به ناامیدی بدل کرد و حالا ژست حامی و دلسوز ملت ما را می‌گیرد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: همین جا اعلام می‌کنم به رغم اینکه مصیبت رخ داده سنگین است، اما این موضوع نباید بهانه‌ای برای تضعیف و تخطئه نیرو‌های مسلح کشور شود که حافظ جان و مال و نوامیس ما هستند. بروز یک خطا نباید باعث شود که زحمات و جانفشانی‌های دیگر نهاد‌های نظامی و دفاعی کشور را زیر سؤال ببریم.

انگلیس از دخالت در امور داخلی دست بردارد
سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که هدف اقدام سفیر انگلیس در تجمع غیرقانونی چیست؟ گفت: حضور غیرمعمول سفیر بریتانیا مغایر با وظایف یک سفیر است و به محض شناسایی هویتش برای نیرو‌های انتظامی آزاد شده است، ما از بریتانیا می‌خواهیم از دخالت در امورات کشور ما خودداری کند.

کمیته‌ای برای پیگیری حادثه هواپیما تشکیل شده است
ربیعی اظهار داشت: عزای عمومی برای این عزیزان از دست رفته یک روز اعلام شد، اما کمیته‌ای در دولت با حضور وزرای راه، خارجه، دادگستری، رئیس بنیاد شهید و معاون حقوقی رئیس‌جمهور و خود من تشکیل شده برای تسلی خاطر خانواده‌ها و پیگیری امور که اولین جلسه آن برگزار خواهد شد. سخنگوی دولت گفت: در حادثه سیل سیستان و بلوچستان یک نفر فوت کرده و امروز مناطق زیادی از آب خالی شد و خوشبختانه بعضی از روستاها‌یی که در مسیر سیل بوده خارج شده‌اند، ۲۰۰خودرو هم از سیل رها‌سازی و تعدادی بالگرد به منطقه اعزام شده است و رئیس‌جمهور پیگیر این موضوع هستند.

مبنای کمک ۳ میلیاردی قطر غیرواقعی است
سخنگوی دولت در مورد اینکه گفته می‌شود قرار است قطر بابت سقوط هواپیما به ایران کمک ۳ میلیاردی کند، گفت: مبنای این سخن غیرعقلایی و غیرواقعی است. قطر از کمک ما در زمان تحریمش تشکر کرد، این موضوع وظیفه قطر نیست و با عرف بین‌الملل سازگار نیست، قطر می‌خواهد روابطش با ما پرقدرت باشد. وی در مورد برخورد نیروی انتظامی با برخی از افراد گفت: من هم در کنار دو مراسم گرامیداشت بودم، نیروی انتظامی هیچ گلوله‌ای شلیک نکرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار