در اردبیل جرایم رایانه‌ای 121 درصدی افزایش یافت
کد خبر: 985038
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048Fi
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
رئیس پلیس فتا:
رئیس پلیس فتای استان اردبیل گفت: در 9 ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته وقوع جرایم رایانه‌ای در اردبیل 121 درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، علی قهرمان طالع در نشست با خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: پلیس فتا در کشف این جرایم تلاش موثری را انجام داده به طوری که 80 درصد جرایم رایانه‌ای در 9 ماهه امسال کشف شده است.

وی به اقدامات عملیاتی و پیشگیرانه پلیس فتا در کاهش جرایم رایانه‌ای اشاره و خاطرنشان کرد: در 9 ماهه امسال برداشت‌های اینترنتی و سرقت از حساب‌های بانکی 66 درصد جرایم رایانه‌ای را شامل می‌شود.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل تصریح کرد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب 17 درصد جرایم رایانه‌ای را تشکیل داده ودر بحث کلاهبرداری رایانه‌ای نیز 11 درصد جرایم رخ داده است.

قهرمان طالع افزود: تنها در بحث برداشت‌های اینترنتی و سرقت از حساب‌های بانکی با یک رشد جهشی تا 279 درصد روبرو بودیم که این نشان می‌دهد باید در این حوزه مردم مراقب بوده و نسبت به فعال کردن رمز پویا اقدام کننند.

وی گفت: در 9 ماهه امسال در حوزه هتک حیثیت نیز 103 درصد جرایم رشد نشان می‌دهد که ضرورت آموزش و اقدامات پیشگیرانه و آماده‌سازی برای توانمندسازی و ارتقای مهارت‌های سیستمی و به روز کردن اقدامات و فعالیت‌های موثر و مشارکت‌های اجتماعی در تصمیم‌گیری‌ها بسیار راهگشا و کارآمد خواهد بود.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل بیان کرد: ما در آستانه انتخابات مجلس تمام فعالیت‌های فضای مجازی را رصد می‌کنیم و سعی داریم تا جلوی تخلفات و جرایم به سرعت گرفته شود.

قهرمان طالع گفت: با فعال شدن رمز دوم موقت و یکبار مصرف پویا که از طریق بانک مرکزی به شکل عملیاتی در کشور آغاز شده باید خرید اینترنتی باید از طرق فعال کردن رمز دوم انجام شود تا صحت و سلامت حساب‌های بانکی تضمین شود.

وی اظهار کرد: افراد با فعال کردن رمز دوم و پویا به راحتی می‌توانند خرید خود را انجام دهند و هدف اصلی از اجرای این طرح کاهش کلاهبرداری‌های اینترنتی با رفعال کردن رمزهای 30 تا 90 ثانیه‌ای است که این امر سبب می‌شود بزهکاران و مجرمان جرایم رایانه‌ای نتوانند از فرصت به وجود آمده استفاده کنند.

رئیس پلیس فتای استان اردبیل خرید و فروش ارز را در فضای مجازی غیرقانونی خواند و خاطرنشان کرد: افراد با مراجعه به صرافی‌ها می‌توانند خرید و فروش ارز را انجام دهند و از هموطنان انتظار داریم قیمت ارز و سکه را از کانال‌ها و شبکه‌های رسمی بانک مرکزی پیگیری کنند و توجهی به انتشار اخبار کذب از طریق فضای مجازی نداشته باشند.

قهرمان طالع در مورد کسب و کارهای اینترنتی و نظارت دقیق بر آنها بیان کرد: در این زمینه نیز فعالیت‌های خوب نظارتی آغاز شده و مردم راغب به خرید اینترنتی به دلیل مدیریت زمان و صرفه‌جوئی در این حوزه هستند که انتظار داریم این خرید و فروش از طریق مجموعه‌های رسمی و با آرم مشخص و نماد قانونی به انجام برسد.

وی ادامه داد: با رشد فناوری‌های جدید و توسعه آن ما با افزایش جرایم در این حوزه روبرو هستیم که این جرایم متفاوت از فضای فیزیکی است و از آن به عنوان جرایم وارداتی یاد می‌شود که ضرورت دارد با یک اقدام درست و پیشگیرانه زمینه تحقق اهداف و برنامه‌های استفاده صحیح از این فضا به خوبی فراهم شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار