دعوت ایران از پاکستان برای حضور در رزمایش امنیت دریایی
کد خبر: 981147
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Ex
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ایران و پاکستان انجام شد
سرویس سیاسی جوان آنلاین: فرمانده نیروی دریایی ارتش در دیدار با همتای پاکستانی خود با تأکید بر اهمیت بنادر چابهار در ایران و گوادر در پاکستان، تأکید کرد که این دو ظرفیت نه تنها یکدیگر را تضعیف نمی‌کنند بلکه تقویت‌کننده هم هستند.
به گزارش فارس، دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی پاکستان به این کشور سفر کرده است، در دیدار با فرمانده نیروی دریایی پاکستان، ضمن تقدیر از موضوعات مطرح شده پیرامون تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان، اظهار داشت: چنانچه ستاد‌های دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت و ما از هم اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم و معتقدیم این اراده برای تعامل دو طرف نیز وجود دارد.

دریادار خانزادی با اشاره به ریاست نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آیونز، گفت: ما تلاش‌های زیادی در این دوره انجام داده ایم و در این فضا همکاری‌های پاکستان نیز بسیار مؤثر بوده است و منتظریم تا پاکستان نیز در رزمایش امنیت دریایی حضور یابد.

بنادر چابهار و گوادر تقویت‌کننده یکدیگر هستند
فرمانده نیروی دریایی ارتش موضوع دریا را برای دو کشور پاکستان و ایران بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در موضوع ارتباط دو کشور در دریا، تنها نفت و رابطه از طریق نفت مطرح نیست، بلکه موضوع ژئوپلتیک منطقه و ظرفیت‌های ویژه‌ای که در اختیار دارد و ظرفیت گذرگاه‌ها خیلی مهم است.

وی افزود: گوادر، چین را به اقیانوس هند متصل و ظرفیت‌های خوبی برای پاکستان و بندر چابهار نیز چنین فضایی را برای ایران فراهم کرده است. این دو ظرفیت نه تنها یکدیگر را تضعیف نمی‌کنند بلکه تقویت‌کننده هم هستند که تاثیر آن نیز در آینده برای دولت‌ها نمایان می‌شود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: بسیاری از دولت‌های خارجی تلاش می‌کنند تا این ظرفیت‌ها فعال نشوند چراکه بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها منزلت منطقه‌ای و جهانی برای دو کشور ایجاد می‌کند و این در تقابل با منافع آنهاست برای همین ما همواره شاهد اقدامات تفرقه‌انگیزانه بین کشور‌ها هستیم که مقابله با این توطئه‌ها هوشمندی کشور‌های همسایه را می‌طلبد.
وی با تأکید بر اینکه عدم حضور بیگانگان منطقه را امن‌تر می‌کند، افزود: مردم منطقه در حال هوشیار شدن هستند و کشور‌ها روحیه همگرایی را تقویت می‌کنند. ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کشور‌های منطقه را تقویت کنیم.

ایران می‌تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد
دریاسالار ظفر محمود عباسی فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: ما برای این سفر ارزش زیادی قائل هستیم چراکه ما دو کشور جمهوری اسلامی هستیم و اشتراکات زیادی در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی داریم و این اولین سفر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی به پاکستان است. وی افزود: ما مشترکاتی در کریدور دریایی چین و پاکستان داریم تا به سطح درآمد مسلمانان منطقه کمک کند. وجود این کریدور فرصت خوبی برای استفاده اقتصادی است و ایران می‌تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد. نقطه اتحاد این کریدور دو بندر چابهار و گوادر هستند که می‌توانند به جای رقابت، رفاقت کنند و دو نیروی دریایی می‌توانند در دریا دست به دست هم دهند.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان ضمن تشکر از نیروی دریایی ایران برای شرکت در رزمایش مشترک، گفت: سطح روابط دو نیروی دریایی کافی نیست و ما باید در این منطقه نقش خود را بیشتر کنیم.
برچسب ها: نیروی دریایی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار