دولت درباره وقایع اخیر گزارش می‌دهد
کد خبر: 980974
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047CA
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۹
سخنگوی دولت وعده داد
باید از این فراز و نشیب‌ها گذر کرده و متحد با یکدیگر رو به آینده حرکت کنیم. فراموش نکنیم که در وضعیتی به نام تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌ایم که اقتصاد و معیشت و حتی ارتباط ما با جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است.
سرويس سياسی جوان آنلاين: سخنگوی دولت وقایع اخیر را نیازمند علت‌یابی علمی و دقیق دانست و اعلام کرد که دولت در این زمینه به مردم گزارش خواهد داد.
به گزارش ایسنا، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی خود، اظهار کرد: در چند روز گذشته پس از روز‌های تلخ، مواضع و رویکرد دلجویانه رهبر معظم انقلاب در قبال آسیب‌دیدگانی که به تعبیر ایشان از مصادیق شهید و جانباز به حساب می‌آیند، مهم و راهگشا بود. قطعاً این وقایع نیازمند علت‌یابی علمی و دقیق از ماجراست. وی ادامه داد: من می‌خواهم بار دیگر از همین تریبون به ملت شریف و به خصوص خانواده‌های آسیب‌دیدگان تأکید کنم که همه ما در غم و شادی‌ها در کنار هم هستیم. این رمز ماندگاری ایران در طول تاریخ بوده و خواهد بود.

باید متحد و رو به آینده حرکت کنیم
سخنگوی دولت تصریح کرد: باید از این فراز و نشیب‌ها گذر کرده و متحد با یکدیگر رو به آینده حرکت کنیم. فراموش نکنیم که در وضعیتی به نام تحریم‌های ظالمانه قرار گرفته‌ایم که اقتصاد و معیشت و حتی ارتباط ما با جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. وی خاطرنشان کرد: طی روز‌های اخیر اگر چه شاهد پایکوبی و شادی تحریمگران امریکایی و دنباله‌رو‌های رسانه‌ای آنان بوده‌ایم که به زبان‌های مختلف می‌گفتند که دیدید تحریم‌ها چه بر سرتان آورد؟ اما در سوی دیگر شاهد وجدان بیدار بشری هم بودیم که در خود امریکا حاکمان خود را نقد می‌کردند و می‌گفتند اگر ما به عهد خود و به برجام متعهد بودیم و تحریک‌ها و تحریم‌های ضدانسانی علیه مردم بی‌گناه اعمال نمی‌کردیم، یک ملت چنین تحت فشار قرار نمی‌گرفت. من می‌خواهم بگویم که ملت ایران همه این واکنش‌ها را می‌بیند و شاهد است که در چنین روز‌های دشواری چه کسانی در کنار ملت ایران هستند و رنج یک ملتِ در معرض تحریم را می‌بینند و با او همدلی می‌کنند و چه کسانی «عید خون» می‌گیرند.

اعتقاد دولت ریشه‌یابی اتفاقات اخیر است
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت معتقد است اتفاقاتی که رخ داد باید به طور اساسی ریشه‌یابی شود، گفت: ما مثل همیشه باید متکی بر سرمایه اجتماعی همه ایرانیان باشیم و در همین جهت رئیس‌جمهور و رئیس شورای امنیت ملی نخست کمیته‌ای را در دولت سامان دادند و سپس از طریق دبیرخانه شورای امنیت ملی گزارشی به مقام معظم رهبری ارائه شد که منتج به آن دستور راهگشای رهبری شد. دستورات مقام معظم رهبری توسط همین کمیته پیگیری می‌شود و نیز ابعاد مختلف موضوع را بررسی خواهند کرد و گزارشی از اقدامات خود به ملت شریف ایران ارائه خواهد شد.

مسیر نجات کشور از انتخابات می‌گذرد
ربیعی در ادامه به موضوع انتخابات مجلس یازدهم پرداخت و گفت: موضوع مهم دیگرِ پیش روی ما انتخابات مجلس شورای اسلامی است. همه باید بدانیم که مسیر نجات کشور از انتخابات می‌گذرد. انتخابات و رجوع به صندوق رأی یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است و در عین حال تنها راه و بهترین راه موجه برای ایجاد تغییرات مورد نظر بین نسلی است. وی اضافه کرد: امسال انتخابات مجلس را پیش رو داریم و کاندیدا‌های انتخابات در روز‌های گذشته برای حضور در این عرصه ثبت‌نام کردند، هر چند امیدوار بودیم چهره‌های سیاسی بیشتری در این انتخابات حضور داشته باشند، با این حال در میان ثبت‌نام‌کنندگان، چهره‌های سیاسی و نخبگانی از جناح‌های مختلف دیده می‌شوند که باید امکان رقابت سالم میان آن‌ها را فراهم کنیم. سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه دولت به عنوان مجری انتخابات، همه توان خود را برای برگزاری هرچه بهتر این انتخابات و دفاع از رأی مردم که به مثابه حق‌الناس است به کار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم تنها راه نجات کشور از شرایط دشواری که در آن قرار دارد، فراهم کردن امکان رقابت انتخاباتی برای همه سلیقه‌ها از هر اندیشه و مرام و جناحی است که رؤیای ساختن آینده ایران را برای همه مردم ایران در سر می‌پروراند.

ربیعی در ادامه با خاطرنشان کردن این مسئله که دولت خواهان مشارکت حداکثری ایرانیان است و فضا را برای رقابت سالم ایجاد خواهد کرد، گفت: امیدواریم سایر نهاد‌های ذی‌ربط در انتخابات نیز با درک شرایط در هم‌افزایی با دولت و در مسیر هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن انتخابات نهایت تعامل را داشته باشند.

چگونگی آزادی دکتر سلیمانی
ربیعی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره تبادل زندانیان با امریکا گفت: پیشنهاد مبادله زندانیان ۵/ ۱ سال پیش در حاشیه مجمع داده شد که امریکا از آن خودداری کرد ولی ما به دلایل انسان‌دوستانه بنا بر پیامی که یک مقام سابق امریکا داده بود تا برای آزادی دکتر سلیمانی تبادل انجام شود پذیرفتیم و حتی به دنبال آزادی همه در مقابل همه بودیم. ربیعی افزود: از حسن نیت دولت سوئیس هم تشکر می‌کنیم، این مبادله بر اساس مذاکره صورت نگرفته، اما امریکا با توقف تحریم از امروز می‌تواند مذاکره در چارچوب ۱+۵ را آغاز کند.

تعداد مجروحان نیروی انتظامی بیشتر از مجروحان عادی است
سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر اعلام نمی‌شود، تصریح کرد: تعداد مجروحان نیروی انتظامی بیشتر از مجروحان عادی است، بالاخره در این ماجرا عده‌ای مظلوم واقع شدند و ما نمی‌توانیم مثل امریکا آمار فله‌ای بدهیم.

امریکا در وقایع اخیر ایران مرتکب جنایت جنگی شد
وی در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات دولت امریکا از ناآرامی‌های اخیر در ایران و اعلام ارقامی از قربانیان این حوادث اظهار کرد: بدون تردید اظهارات صریحی که این روز‌ها مقامات امریکایی درمورد اتفاقاتی که در ایران روی داده و محدود کردن آن به تلاش‌هایی که خودشان صورت داده‌اند، یک جنایت جنگی و یک جرم بین‌المللی محسوب می‌شود. آن‌ها بی‌پروا، صریح و گستاخانه بیان می‌کنند که ما کاری کردیم در ایران این چنین مسائلی رخ دهد.

سخنگوی دولت افزود: قطعاً موضع ما در عمل، ایجاد همبستگی بیشتر، ایجاد فضای آرامش در داخل کشور و گذار از این اتفاقات به سمت درک علت اتفاقات و ساختن آینده‌ای بهتر در یک حرکت و جنبش داخلی است. وی با بیان اینکه پاسخ دیگر ما در کنار هم در گذار از سختی‌ها، افزایش مقاومت و پویایی اقتصادی است، اظهار کرد: پاسخ ما قطعاً از طریق مجامع بین‌المللی دنبال خواهد شد. ایرانیان همانطور که قبلاً امریکا را ناکام گذاشتند در حال حاضر هم از پس ماجرای تلخ به این ادراک رسیده‌اند که امریکایی‌ها چگونه به قول خود در «داغ کردن زمین برای پریدن و جهش» اقدام کردند، بنابراین برای رفتار هوشمندانه و تفکیک اعتراض از سایر مسائل کمک باید کرد. وی افزود: خرسندیم که امریکا در این مورد با آزاد کردن یک ایرانی بی‌گناه تصمیم درست را گرفت و همانطور که گفتیم آماده بازگرداندن همه ایرانیانی که به ناحق در امریکا زندانی هستند نیز هستیم، اما بسط این گفتگو‌ها به سایر مسائل باز هم به امریکا بستگی دارد.
ربیعی ادامه داد: امریکا همین امروز می‌تواند با توقف تحریم‌هایی که انجام داده و ظالمانه دنبال کرده همانگونه که قبلاً نیز اعلام کردیم زمینه را برای ۱+۵ آماده کند.

سخنگوی دولت گفت: این تصمیم در اختیار امریکاست، وگرنه ما بر سر تبادل زندانی بحث و مذاکره نخواهیم داشت، اما باز هم رئیس‌جمهوری اعلام کرده‌اند چنانچه امریکا همه تحریم‌ها را لغو کند و آماده باشد ما کماکان همانطور که اعلام کرده‌ایم در کوتاه‌ترین زمان ممکن نشست ۱+۵ در قالب ۱+۵ باز هم تکرارپذیر خواهد بود. ربیعی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد اینترنت ملی گفت: با وجود آنکه بسیاری این موضوع را پیگیری می‌کردند، اما دولت مخالف چنین طرحی است، نمی‌توانیم و اعتقادی به این طرح نداریم و بنای دولت جزیره کردن ایران در دنیا نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار