با تولید ۲۱ هزار تن عسل رکوردار تولید در کشور هستيم
کد خبر: 980617
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00476P
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان با تولید بیش از ۲۱ هزار تن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و ۳۴۵ هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

رسول جلیلی اظهارداشت: بر اساس آمار سرشماری زنبورستان های آذربایجان غربی در سال جاری، ۶ هزار و ۱۷۶نفر بهره بردار به صورت مستقیم و بیش از ۵ هزار و ۳۳۸ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می آورند.

وی افزود: استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی ازقطب های پرورش زنبور عسل در سطح کشوربه شمار می رود.

جلیلی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید نزدیک به ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن عسل، هم از نظر تعداد کلنی و هم از نظر میزان تولید عسل مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است که میانگین تولید از کندوهای بومی ۵.۵ کیلوگرم و کندوهای مدرن ۱۷کیلوگرم می باشد که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد کندو ۱۴درصد و از نظر تعداد زنبوردار ۹ درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با فرهنگ سازی و آموزش های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده های زنبور عسل براساس آمارگیری سال جاری ۳۸ هزار و ۲۸۲ کیلوگرم گرده گل، ۱۹ هزار و ۵۵۰ کیلوگرم بره موم، ۴۵۶ هزار و ۶۳۴ کیلوگرم موم و۰.۳۶ گرم زهر تولید شده است.

جلیلی افزود: از پتانسیل ها و توانمندی های این استان در بخش زنبورداری می توان به تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال،بره موم،موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی