از ترکیدگی فاضلاب تا انباشت زباله ‎ها
کد خبر: 980253
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00470X
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
منشا بوی بد تهران چه بود؟
یک کارشناس محیط زیست می‌گوید بوی بد متصاعد شده در برخی از مناطق تهران دلایل مختلفی دارد که تغییر جهت باد یکی از آنهاست و البته احتمالات دیگری در رابطه با زباله‌ها و فاضلاب وجود دارد.
سرويس جامعه جوان آنلاين: دو روز قبل از ساعت ۱۶ بوی بدی در مناطق مرکزی تهران به مشام می‌رسید که بسیار آزاردهنده بود. این شرایط یادآور پیچیده شدن بوی بسیار بدی بود که سال گذشته در بسیاری از مناطق تهران استنشاق شد.

اما علت اصلی این بو چیست و چه اتفاقی افتاده است که این بو دوباره باعث ناراحتی شهروندان تهرانی شده است؟

هادی حسین‎زادگان کارشناس ارشد محیط زیست عنوان داشت: تشخیص اینکه چه دلایلی باعث می‌شود تا برای دومین بار در یک سال اخیر این چنین بوی بدی در تهران به مشام برسد تحقیقات کارشناسی بیشتری می‌خواهد و به نظرم فقط یک احتمال را نباید در نظر گرفت.

کارشناس ارشد محیط زیست افزود: فعلا گفته می‌شود که تغییر جهت باد می‌تواند علت اصلی این بو باشد، اما باید احتمالات دیگر را در نظر گرفت. به نظر من نظریه تغییر جهت باد توام با رطوبت چندان دقیق نیست.

وی گفت: مرتبه قبل که بوی بد شدیدی تهران را قرق کرد بسیاری گفتند که گاز مرکاپتان دلیل این امر است که البته شرکت گاز و نفت آن را تکذیب کرد. البته اینبار هم به نظر نمی‌رسد گاز مرکاپتان دلیل این امر باشد. بعید است که بویی که دیروز استشمام شد مربوط به گاز مرکاپتان باشد.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: بوی بد زباله‌های انباشته شده و هدایت آن به مناطق مختلف تهران به وسیله باد یکی از دلایل اصلی است. تهران در ۱۴ سال اخیر با معضل دفع زباله روبرو است و کنترلی دیگر بر روی انهدام زباله‌ها وجود ندارد. هر چند چیزی اعلام نشده، اما محتمل‌ترین گزینه همان منشا زباله‌ای است که باعث ایجاد بوی بد در تهران شده.

حسین زادگان یادآور شد: تاسیسات آب، نفت و گاز هم می‌تواند دخیل باشد، اما در شرایط کنونی و با توجه به تحقیقات کارشناسی شده و میدانی به نظر می‌رسد که واقعا به این موارد ارتباطی ندارد.

وی تاکید کرد: ترکیدگی لوله‌های فاضلاب فعلا تایید نشده است. بعید به نظر می‌رسد که سرمنشا این بو ترکیدگی لوله فاضلاب باشد، حداقل بویی که استشمام می‌شود ثابت می‌کند این بود متعلق به فاضلاب نیست.

این کارشناس محیط زیست گفت: این برای دومین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد و هشداری بزرگ است. باید مدیریت کلان و پرهزینه‌ای روی این موضوع وجود داشته باشد و گرنه فاصله زمانی متصاعد شدن بوی نامطبوع در تهران کمتر و کمتر خواهد شد و به خصوص در فصل سرما خود را بیشتر نشان خواهد داد.

وی در پایان گفت: این موضوع سلامت شهروندان تهرانی را با خطر مواجه می‌کند و باعث می‌شود شاخص سلامتی در تهران بیشتر به مخاطره بیفتد. رسیدگی به این موضوع باید در اولویت قرار داشته باشد تا خسارتی بابت این اتفاق به وجود نیاید.

شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات زمین شناسی سازمان زمین شناسی روز گذشته اظهار داشت که هر زمان جهت باد در تهران به سمت جنوب تغییر کند این بوی بد به مشام می‌رسد.

بویی که روز گذشته در مناطق مرکزی تهران استشمام شد متفاوت با بوی سال گذشته بود. این بوی نامطبوع شباهت به بوی تخم مرغ گندیده داشت. هنوز دلیل اصلی این اتفاق از سوی کارشناسان و مسئولان مرتبط با محیط زیست اعلام نشده است.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار