ملاک بررسی صلاحیت‌ها ادله و مستندات کافی است
کد خبر: 980184
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046zQ
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
سخنگوی شورای نگهبان:
سرويس سياسی جوان آنلاين: اگر فردی، فعلی را انجام داده که او را از التزام به اسلام خارج کرده باید از ورود چنین فردی جلوگیری کنیم، لیکن این‌ها نیازمند مستندات و ادله کافی است. اگر ادله و مستندات کافی باشد می‌توانیم پاسخگو باشیم و به افراد هم اعلام کنیم که به این دلایل واجد شرایط نیستند.
به گزارش فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان صبح دیروز طی سخنانی در آیین افتتاحیه رسمی ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: حسن اتفاق امروز (دیروز) همزمانی افتتاح ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات و سالروز تصویب قانون اساسی است.

وی با اشاره به اینکه امیدوارم شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور باشیم، تصریح کرد: شورای نگهبان به حکم اصل ۹۹ قانون اساسی و البته قوانین عادی دیگر که تکالیف نظارتی شورای نگهبان را تعیین کرده، تنها نهاد ناظر بر انتخابات است، بنابراین هیچ مقامی در حوزه اجرایی و قضایی نمی‌تواند در این امر دخالت کند. در کنار شورای نگهبان که امر مهم نظارت بر انتخابات را براساس قانون برعهده دارد، قوه قضائیه وظیفه رسیدگی به تخلفات و هیئت‌های اجرایی نیز وظیفه اجرا را برعهده دارند.
کدخدایی با تأکید بر اهمیت امر نظارت بر انتخابات خاطرنشان کرد: باید این تکلیف مهم (نظارت بر انتخابات) را مراقبت کنیم که درست و با دقت انجام شود. باید کلیه فعالیت‌های انتخابات به دقت مورد رصد قرار گیرد و گزارش‌های رسیده از سایر نهاد‌ها نیز بررسی و در صورت لزوم به هیئت مرکزی ارسال شود. شورای نگهبان و هیئت‌های نظارت که به درستی تنها نهاد ناظر بر انتخابات هستند باید تخلفات را به دقت بررسی کنند تا حقی از کسی تضییع نشود.

وی با بیان اینکه اگر خدای نکرده در بررسی صلاحیت داوطلبان کوتاهی شده و کسی از حق خود محروم شود باید پاسخگو باشیم، تأکید کرد: یک سوی این موضوع حق مردم است که باید مراقبت کرد و سوی دیگر نهاد‌های شایسته‌ای است که باید با کارآمدی خود اهداف نظام را پیش ببرند، بنابراین اگر در انجام وظایف قانونی کوتاهی شود و افراد ناسالم در این پست‌های انتخابی قرار گیرند ما مسئول هستیم. همه مردم که رأی دادند انتظار دارند به دقت بررسی کرده و اجازه ندهیم افرادی که شایسته نیستند و شرایط قانونی را ندارند وارد نهاد‌های انتخابی شوند.
کدخدایی با اشاره به اینکه همه ما برای انجام وظیفه قانونی، رضای خداوند متعال و تحقق حقوق مردم تلاش می‌کنیم، گفت: در هیئت مرکزی، استان‌ها و شهرستان‌ها هیچ کس حق ندارد اعمال نظر شخصی، سلیقه‌ای و محلی کند و فقط مُرّ قانون باید ملاک باشد. چه بسا ممکن است شخصا سلایق فردی را در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نپسندیم، اما آن فرد شایستگی لازم را داشته باشد و نمی‌توان از ورود آن فرد جلوگیری کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه سخنان خود بر لزوم رسیدگی دقیق، مستند و مستدل به صلاحیت داوطلبان تأکید و خاطرنشان کرد: اگر چه قانون در بررسی صلاحیت‌ها از ما رسیدگی قضایی را توقع ندارد، اما شرایطی که در قانون است باید احراز شود. اگر فردی، فعلی را انجام داده که او را از التزام به اسلام خارج کرده باید از ورود چنین فردی جلوگیری کنیم، لیکن این‌ها نیازمند مستندات و ادله کافی است. اگر ادله و مستندات کافی باشد می‌توانیم پاسخگو باشیم و به افراد هم اعلام کنیم که به این دلایل واجد شرایط نیستند.
کدخدایی با تأکید مجدد بر اینکه تنها نهاد ناظر بر انتخابات، هیئت‌های نظارت مردمی شورای نگهبان است، تصریح کرد: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران مردمی است و هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت نیز مردمی است. وی در پایان ابراز امیدواری کرد دوم اسفندماه شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور برای شکل‌گیری مجلسی کارآمد و شایسته باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار