اعتراض به اقدامات غیرقانونی مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی
کد خبر: 979740
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046sG
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
پس از اعلامیه سازمان بورس، سازمان بازرسی کل کشور نیز به وزارت اقتصاد درباره اقدامات غیرقانونی مرکز رتبه‌بندی اتاق بازرگانی ایران نامه نوشت، این در حالی است که سازمان بورس اوراق بهادار شرکت‌های رتبه‌بندی را درزمره نهاد‌های مالی به شمار آورده و مدعی است که ارائه مجوز در این باره در حیطه اختیارات این سازمان است و اتاق بازرگانی نمی‌بایست در این باره رأساً اقدام می‌کرد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «فارس» رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی توسط دولت و اتاق بازرگانی ایران به عنوان بخش خصوصی مدتی است که دنبال و انجام می‌شود و براین اساس اتاق بازرگانی ایران بدون گرفتن مجوز‌های لازم با ایجاد یک مرکز رتبه‌بندی اقدام به رتبه‌بندی دارندگان کارت‌های بازرگانی کرده‌است. پیش از این اتاق بازرگانی درباره کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف به شدت مورد نقد کارشناسان و مسئولان قرار گرفته بود و بعضی ناظران بازار نیز این اقدام اتاق بازرگانی را نیز به کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف بی‌ارتباط نمی‌دانند.

بر این اساس با توجه به اینکه یکی از اهداف رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی جلوگیری از سوء‌استفاده از کارت‌های بازرگانی بوده‌است، اما سازمان بورس و اوراق بهادار در مورخ ۲۹ آبان ۹۸ اعلام کرد: فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی بدون اخذ مجوز از این سازمان ممنوع است. در این اطلاعیه آمده‌است به استناد بند ۲۱ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار، مؤسسات رتبه‌بندی از مصادیق نهاد‌های مالی هستند و طبق ماده ۲۸ همین قانون، تأسیس آن‌ها منوط به ثبت و فعالیت تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است.

همچنین چندی پیش در مورخ ۱۳ /‌۷/ ۹۸ نیز سازمان بازرسی کل کشور طی نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، اقدامات اتاق بازرگانی در تشکیل «مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران» را که منجر به صدور مجوز تحت عنوان مؤسسه رتبه‌بندی به ۱۶ شرکت شده‌است، غیرقانونی و به استناد ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری، مصداق کلاهبرداری ذیل عنوان مجرمانه «تحصیل مال از طریق فریب مردم به اختیارات واهی و امیدواری به امور غیرواقع» دانسته و از تکرار تجربه فاجعه‌بار مؤسسات اعتباری غیرمجاز در حوزه نهاد‌های پولی ابراز نگرانی کرده‌بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار