پیشگیری از نابینایی ۳۶۸ کودک در سال ۹۷
کد خبر: 976360
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045zk
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی استان اصفهان:
دکتر محمدسعید محمدی در آیین آغاز طرح غربالگری آمبلیوپی در استان گفت: با غربالگری آمبلیوپی در سال ۹۷ از نابینایی ۳۶۸ کودک جلوگیری شد.
به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان، به نقل از روابط عمومی داراه کل بهزیستی استان اصفهان، دکتر محمدسعید محمدی سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی اصفهان، در حاشیه آغاز طرح غربالگری آمبلیوپی در مهد کودک اسماء الحسنی شهر اصفهان گفت: یکی از علل نابینایی و کم بینایی در کودکان تنبلی چشم است که اگر زودهنگام و به موقع یعنی در سن طلایی آن که زیر ۶ سال است، تشخیص داده شود و مداخلات تخصصی انجام شود، از نابینایی در فرد جلوگیری می‌کند.

محمدی افزود: شیوع آمبلیوپی در دنیا حدود ۳ درصد است. در برنامه غربالگری یک کودک در سه مرحله در سنین ۴ و ۵ و ۶ سالگی غربال می‌شود. خانواده‌هایی که کودک ۳ تا ۶ ساله دارند باید با حساسیت تمام، کودکان خود را برای غربالگری به پایگاه‌های غربالگری ببرند.

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی اصفهان گفت: ۱۴۱ پایگاه ثابت غربالگری استان در طول سال غربالگری آمبلیوپی انجام می‌دهند. از امروز تا پایان آذرماه هم علاوه بر این ۱۴۱ پایگاه ثابت، حدود ۷۵۷ پایگاه سیار در سطح استان غربالگری را انجام می‌دهند.

وی گفت: در سال گذشته در این پایگاه‌ها ۱۸۳۳۱۶ کودک از جامعه آماری کودکان ۳ تا ۶ سال استان که بالغ بر ۳۳۱۴۶۴ نفر بودند، توسط ۱۴۷ غربالگر آموزش دیده غربال شدند. در واقع در سال گذشته حدود ۵۵ درصد از کودکان ۳ تا ۶ سال استان تحت طرح غربالگری آمبلیوپی قرار گرفتند. البته یادآور میشوم که برش استانی که بهزیستی کشور برای استان در نظر گرفته بود یکصد و هشتاد هزار نفر بود که ما بالغ بر ۱۰۳ درصد را پوشش دادیم.

محمدی افزود: از ۱۸۳۳۱۶ کودک معاینه شده در سطح یک، حدود ۱۱۰۲۱ مشکوک در سطح دو به اپتومتریست ارجاع شدند. از این تعداد تنها ۵۷۸۹ کودک مورد معاینه قرار گرفتند و علیرغم پیگری‌های مکرر خانواده ۵۲۴۲ کودک در این سطح به اپتومتریست مراجعه نکردند.

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی اصفهان ادامه داد: از ۵۷۸۹ کودک ارجاعی به اپتومتریست، ۳۶۸ نفر مبتلا به آمبلیوپی، ۲۶۷۸ مبتلا به عیوب انکساری، ۵۹ نفز مبتلا به استرابیسم، ۲۶ نفر مبتلا به سایر مشکلات بینایی و ۲۴۵۸ نفر سالم بودند.

محمدی گفت: کودکانی که آمبلیوپی آن‌ها توسط اپتومتریست تشخیص داده شد، در سطح سه به پزشک متخصص ارجاع داده شدند و مداخلات درمانی آن‌ها تکمیل شد.

وی افزود: هزینه غربالگری در سطح یک حداکثر پنجاه هزار ریال و در سطوح دو و سه رایگان است و هزینه خانواده‌های نیازمند را بهزیستی تقبل می‌کند

مداخله بهنگام شرط اصلی درمان آمبلیوپی

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی استان اصفهان گفت: تنبلی چشم یکطرفه هست و معمولا وقتی مغز تشخیص بدهد که یک چشم خوب نمی‌بیند و قسمت دیگر خوب می‌بیند، آن قسمت مغز را خاموش می‌کند و دیگر بعد از ده سالگی روشن نمی‌شود. از همین روست که تشخیص بهنگام در دوران طلایی زیر ۶ سال و اقدامات درمانی از جمله بسنه نگه داشتن یک چشم، استفاده از عینک و عمل جراحی برای فعال نگه داشتن قسمت خاموش مغز شرط اصلی درمان آمبلیوپی است.

محمدی علل "تنبلی چشم" را در سه گروه دسته بندی کرد و افزود: در گروه اول در مسیر انتقال تصویر اشکال وجود دارد مثل آب مروارید و اختلالاتی از این قبیل که با جراحی درمان می‌شود.

گروه دوم عیوب انکساری مثل نزدیک بینی و دوربینی است که با عینک رفع می‌شود و در گروه سوم موارد مربوط به عضلات چشم مثل دوبینی است که با جراحی برطرف می‌شود.

وی گفت: برخی مشکلات ژنتیکی ناشناخته هستند، اما بهزیستی برای تشخیص ژن‌های شناخته شده برنامه‌های ویژه‌ای دارد. در این برنامه به مدت ۳ تا ۴ سال همه معلولین تحت پوشش سازمان از لحاظ ژن معیوب بررسی می‌شوند تا ژن‌های معیوب شناسایی شوند و در ادامه یک "بانک ذخیره ژنتیک" با دانش بومی توسط متخصصین داخلی تشکیل خواهد شد.

محمدی افزود: از بانک ژنتیک برای پیشگیری از معلولیت‌ها استفاده می‌شود و از آنجایی که این طرح برای معلولین تحت پوشش بهزیستی انجام می‌شود، تمامی هزینه‌های آن اعم از غربالگری، مشاوره، آزمایش‌ها و ... بر عهده بهزیستی است.

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی بهزیستی استان اصفهان در پایان گفت: در کنار مدیریت و پیشگیری از بروز معلولیت‌های ژنتیکی با مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنتیک، باید با گسترش آگاهسازی و افزایش دانش عمومی جامعه از معلولیت‌های محیطی جلوگیری کنیم که نقش رسانه‌های نوشتاری، دیداری و شنیداری در این خصوص تعیین کننده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار