آغاز سرشماری زمستانه پستانداران مناطق تحت مدیریت
کد خبر: 976274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045yM
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
معاون فنی اداره کل محیط زییت استان کردستان
معاون فنی اداره کل محیط زییت استان کردستان گفت: سرشماری زمستانه پستانداران شاخص مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست کردستان در سال ۱۳۹۸ شامل مناطق حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و مناطق شکار ممنوع استان کردستان شروع شد.
معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در گفتگو با خبرنگار جوان در سنندج گفت: سرشماری زمستانه حیات وحش استان کردستان با برنامه‌ریزی مدون قبلی، از دهم آبان ماه تا پانزدهم بهمن ماه سال جاری ادامه دارد و اجرای این برنامه با مشارکت و همکاری پرسنل معاونت فنی، مامورین اجرایی یگان حفاظت  و همچنین با حضور سازمان‌های مردم نهاد زیست‌محیطی، جوامع محلی و همیاران محیط زیست انجام می‌شود.                

شهاب محمدی افزود: سرشماری پستانداران شاخص مناطق  تحت مدیریت استان هر ساله در دو نوبت تابستانه و زمستانه و به روش مشاهده مستقیم و با استفاده از تجهیزات موردنیاز در سرشماری مانند دوربین چشمی، بیسیم دستی، دوربین عکاسی، تلسکوپ و تجهیزات کوهنوردی انجام می‌شود.  

وی با اشاره به تخریب زیستگاه و شکار غیرمجاز به عنوان عوامل اصلی تهدیدکننده حیات وحش استان، خاطرنشان کرد: هدف از انجام سرشماری، اطلاع از جابجائی وحوش و علل آن، به دست آوردن میزان زادآوری وحوش و جمعیت کلی آنها، مرگ و میر، بررسی عوامل تهدید کننده و نقاط قوت مناطق مستعد جهت ارتقاء سطح حفاظتی،   دستیابی به ترکیب جنسی و سنی گونه‌های جانوری، آگاهی از وضعیت زیستگاه‌ها و کمبود‌ها و نارسایی‌های موجود، آگاهی از عوامل تهدید حیات وحش و استفاده از آمار و نتایج حاصل از سرشماری در پژوهش و مطالعات گونه‌های حیات وحش می‌باشد.

محمدی یادآور شد: استان کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چل‌چمه و سارال دیواندره، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار، منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار، پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چهار منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به. فرد‌ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار