حضور نماینده ۳ اتاق در هیئت عالی بانک مرکزی موجب تعارض منافع می‌شود
کد خبر: 975757
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045q1
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۰
یک اقتصاددان حضور نماینده اتاق‌های سه‌گانه در هیئت عالی بانک مرکزی را عامل ایجاد تعارض منافع دانست و گفت: حضور نماینده اتاق‌های سه‌گانه باعث می‌شود از منافع خاص گروهی خود حمایت کنند و این می‌تواند مشکل به وجود آورد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «فارس»، طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا با عنوان «طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران» پس از مدت‌ها به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسیده‌است. به گفته سخنگوی این کمیسیون، در ساختار جدید بانک مرکزی، هیئت عالی دارای ۹ عضو است که یکی از این اعضا نماینده سه اتاق (اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف) است.

علی سعدوندی استادیار بانکداری و فاینانس در گفتگو «فارس»‌درباره حضور نماینده سه اتاق در عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری پولی کشور گفت: یک مسئله که در کشور ما وجود دارد این است که اتاق‌های سه گانه در اکثر شورا‌ها حضور دارند. این تعارض منافع به وجود می‌آورد. اگر نمایندگان تمام اقشار کشور در سیاست‌گذاری پولی نقش داشته باشند ما از این مسئله هم استقبال می‌کنیم. بالاخره اتاق‌های سه‌گانه هم نماینده بخشی از جامعه هستند. اگر حضور داشته باشند در شورای مالی بانک مرکزی، مشکلی نیست، اما نماینده سایر اقشار حضور ندارند. نماینده کارمندان در سیاست‌گذاری پولی نقشی دارد؟ خیر. آیا نماینده کشاورزان نقشی دارد؟ خیر. آیا نماینده پزشکان نقشی دارد؟ خیر. پس حضور نماینده اتاق‌های سه‌گانه باعث می‌شود از منافع خاص گروهی خود حمایت کنند و این می‌تواند مشکل به وجود آورد.

قانون در‌های گردان در نظر گرفته نشده‌است
سعدوندی در ادامه صحبت‌های خود به انتقاد از تفکیک نکردن سیاست‌گذاری پولی و مالی در ترکیب جدید بانک مرکزی پرداخت و گفت: باز هم در این ترکیب شورا، سیاست‌گذاری پولی از مالی جدا نشده‌است. به باور بنده باید افراد مستقل در آن شورا حضور داشته باشند. این افراد مستقل به‌جز حضور در شورا کار دیگری انجام ندهند. مسئولیت دیگری نداشته باشند. از جای دیگری حقوق دریافت نکنند. حتی اگر از شورا استعفا دادند قانون در‌های گردان باید اجرا شوند. این‌ها یک مدتی بعد از استعفا و خروج از شورا نباید در فعالیت‌هایی حضور پیدا کنند که تعارض منافع ایجاد شود. وی در پاسخ به حضور بخش خصوصی در هیئت عالی بانک مرکزی گفت: ممکن است باشد، ولی من ندیدم. چیزی که من دیدم این است مثلاً نماینده وزارت دارایی حضور ندارد، اما مشخصاً در قوانین بانکداری استرالیا آمده‌است که افرادی که در فعالیت سیاست‌گذاری مالی نقش داشتند و بازنشسته شدند، می‌توانند برای عضویت در شورا نامزد شوند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار