جلوگیری از واگذاری‌هایی موقوفات به صورت خام‌فروشی
کد خبر: 975076
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045f2
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان:
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: رویکرد سازمان اوقاف با اولویت حفظ و نگهداری موقوفات، بهره‌وری و تعامل در راستای حفظ موقوفات است.
به گزارش خبرنگار جوان از سنندج، حجت‌الاسلام محمد کاروند در نشست خبری با اصحاب رسانه در سنندج اظهار کرد: پرداختن به کار جهادی ۴۵ بار در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: کسی که الگوی کار جهادی دارد یک دغدغه اجتماعی و کار شبانه‌روزی را باید سرلوحه خود قرار دهد و اگر در سیستم این روحیه وجود نداشته باشد و صرفا به کار اداری بپردازند کار مردم بر زمین می‌ماند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان تصریح کرد: نگاه به شغل باید خدمت به مردم و تلاش در راستای رفع دغدغه آنان باشد.

وی اضافه کرد: لازمه حل مشکلات مردم این است که کار جهادی انجام شده و رخوت و بی‌حالی و کسل بودن در کار وجود نداشته باشد.

کاروند عنوان کرد: در مدیریت جهادی افراد برای جلب رضایت الهی تلاش می‌کنند و قطعا چیزی که رضای الهی در آن وجود داشته باشد رضای مردم هم خواهد داشت.

وی گفت: پرداختن به مقوله وقف از رسالت‌های اوقاف است و یک دهه نیز با همین عنوان نام‌گذاری شده که البته این مهم به این معنا که تنها در این دهه به موضوع وقف پرداخته شود، نیست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان عنوان کرد: اگر وقف را از یک نگاه اجتماعی بخواهیم نگاه کنیم وقف یک مقوله اجتماعی و اقتصادی است و پرداختن به این دومقوله جزء لاینفک موقوفات است.

شناسایی ظرفیت موقوفات در کردستان

وی اذعان کرد: شناسایی ظرفیت موقوفات استان از مباحث مهمی است که مورد توجه قرار گرفته و در این راستا اقدامات خوبی انجام گرفته است.

کاروند با بیان اینکه نیات موقوفات استان بیشتر وقف بر مساجد است، گفت: درآمد حاصل از یک مقوفه را نمی‌توان برای مسجد دیگری هزینه کرد و باید براساس نیت واقف عمل شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۵۰ نیت که براساس نیازسنجی‌های کشور صورت گرفته در ایران وجود دارد، گفت: حفظ و نگهداری موقوفات از مباحث مهمی است که همواره مورد تاکید و توجه قرار دارد.

وی گفت: غیر از موقوفات تجاری و خدماتی، اراضی کشاورزی و زمین‌های موقوفی که مستاجر ندارد شناسایی شده و دنبال بهره‌وری بهتر از این ظرفیت‌ها هستیم.

مدیرکل اوقاف کردستان تصریح کرد: امیدواریم طی چند ماه آینده با توجه به بهره‌گیری از ظرفیت مشاورین توانمند بتوانیم طرح‌هایی برای بهره‌گیری هرچه بهتر از این اراضی طراحی شود.

در دفاع از حقوق عامه موقوفات کوتاه نخواهیم آمد

وی افزود: با شهرداری هم جلسات مختلفی برگزار شده است و  اعتقاد من این است که آخرین راه بحث حقوقی است در این حوزه موقوفات حقوق عامه مردم است و ما در دفاع از حقوق عامه جامعه کوتاه نخواهیم آمد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر اختلافات بین دستگاه‌ها را با سعه صدر برخورد کنیم مشکلات حل خواهد شد.

وی اذعان داشت: قطعا شهرداری و اوقاف به هم نیاز دارند، گفت: باب تعامل را بسیار کارساز می‌دانیم و ضمن اینکه در دفاع از حقوق عامه موقوفات کوتاه نمی‌آییم، ولی سعی خواهیم کرد این موضوع به فضای اجتماعی کشیده نشود.

این مقام مسوول تصریح کرد: رویکرد سازمان اوقاف با اولویت حفظ و نگهداری موقوفات، بهره‌وری و تعامل در راستای حفظ موقوفات است.

وی گفت: در راستای دفاع از موقوفات پرونده‌هایی در دستگاه قضا تشکیل شده است و خوشبختانه همکاری بسیار خوبی هم بین اوقاف و دستگاه قضا وجود دارد.

جمع‌بندی مطالبات اوقاف از دستگاه‌های دولتی 

وی اذعان کرد: مبلغ بدهی دستگاه‌های دولتی به موقوفات در حال جمع بندی است که به زودی از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد اگر سالانه بخشی از این دیون پرداخت شود بخش زیادی از کار‌ها انجام خواهد شد.

وی به موضوع اربعین حسینی و اقدامات اداره کل اوقاف استان در حوزه ایجاد موکب‌ها گریزی زد و گفت: در سه نقطه در سطح استان و یک موکب در مرز خسروی در راستای خدمات‌رسانی به زائران فعال و اقدامات خوبی انجام شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین موکوبات در شهر سنندج موکوبه اهل سنت کردستان بود که همه اقدامات آن را خود اهل سنت انجام شد.

وی با بیان اینکه این موکب در کنار خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی به مردم ساکن در حاشیه شهر هم ارائه خدمت دادیم، گفت: بعد از اتمام اربعین همچنان خدمات‌رسانی‌ها ادامه پیدا کرد و تا کنون طی دو مرحله اهدای سبد کالایی به نیازمندان در مناطق حاشیه نشین انجام شد.

توزیع ۱۰۰۰ سبد کالا در مناطق حاشیه

وی اضافه کرد: تا کنون بیش از یک‌هزار سبد کالایی بین نیازمندان ساکن در حاشیه شهر سنندج توزیع شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان گفت: با وجود کم بودن منابع مالی سعی شده با استفاده از ظرفیت خیرین بحث توزیع ۵۰۰ سبد کمک هزینه تحصیلی و لوازم تحلیلی را داشتیم.

وی با بیان اینکه ۱۵۰ هیئت مذهبی از محل موقوفات استان حمایت شده‌اند، اظهار کرد: برگزاری جشنواره وقف چشمه همیشه جاری از اقدامات خوبی است که هر ساله در استان برگزار می‌شود که از موفق‌ترین برنامه‌های جشنواره‌ای در سراسر کشور است.

آغاز طرح آزادسازی زندانیان از محل موقوفات

وی گفت: طرح آزادسازی زندانیان به همت خیرین و متولیان آغاز شده که مرحله اول آن اجرا شده و تعدادی از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد و مرحله دوم هم در ماه ربیع اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: اعتبار مورد نیاز برای آزادسازی این زندانیان از محل درآمد موقوفات و کمک خیرین تامین می‌شود.

به گفته مدیرکل اوقاف کردستان، در کل کشور در قالب این طرح ۳۸۰ نفر و در استان ۵ نفر زندانی غیرعمد با صرف اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیون تومان آزاد شده است.

وی اذعان داشت: ظرفیت سرمایه‌گذاری در موقوفات استان کردستان جای بحث و ارتقا و بهره‌وری دارد در این سه ماه ۳۰ مورد را شناسایی کرده‌ایم که در قالب نمایشگاهی برای اطلاع‌رسانی آماده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار