«سجاد» تنها در ساعات اداری باز است اما پاسخگو هم نیست!
کد خبر: 974748
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Zk
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۲
وقتی به سامانه سجاد یا همان سامانه سازمان امور دانشجویی وزارت علوم سر بزنید، متوجه می‌شوید این سامانه آنچنان با اشکال مواجه است که بسیاری از دانشجویان واجد شرایط تاکنون نتوانسته‌اند در این جشنواره شرکت کنند.
کبری فرشچی
سرویس جامعه جوان آنلاین: وقتی با تماس از طرف دانشگاه متوجه شدم که شرایط شرکت در جشنواره دانشجوی نمونه را دارم و ممکن است بتوانم در این رقابت یکی از برنده‌ها باشم، خیلی خوشحال شدم، اما با ورود به سامانه سجاد و انتخاب گزینه ثبت‌نام در جشنواره انتخاب دانشجوی نمونه به اولین در بسته خوردم و با این پیام سیستم مواجه شدم «آزمون MSRT ساختن پروفایل و همچنین ارسال پیام فقط در روز و ساعت اداری امکان‌پذیر می‌باشد (شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۶) بعد از ساعت ۱۶ و روز‌های تعطیل سامانه اجازه ساختن پروفایل جدید به داوطلبان نمی‌دهد»! با این تصور که حتماً پاسخگویی آنلاین وجود دارد که ثبت‌نام در سایت را به روز‌ها و ساعات اداری محدود می‌کنند در ساعات اداری به سایت مراجعه کردم و با چالش‌های تازه‌تری مواجه شدم.

وقتی به سامانه سجاد یا همان سامانه سازمان امور دانشجویی وزارت علوم سر بزنید، متوجه می‌شوید این سامانه آنچنان با اشکال مواجه است که بسیاری از دانشجویان واجد شرایط تاکنون نتوانسته‌اند در این جشنواره شرکت کنند. اجازه ثبت‌نام و تکمیل پروفایل در ساعات اداری و تعطیلی در ساعات و روز‌های غیراداری در کنار کندی و مشکلات ساختاری سامانه سجاد و هنگ‌کردن‌های مداومش موجب شده تا ثبت‌نام دانشجویان در جشنواره دانشجوی نمونه سخت‌تر شود و این رقابت در بین دانشجویان غیرعلمی‌تر و البته گزینش برترین‌های آن برای وزارت علوم ساده‌تر شود!

شاید نخستین ایرادی را که بتوان به جشنواره دانشجوی نمونه وارد دانست، همین مسئله ثبت‌نام از سوی خود دانشجویان است. این در حالی است که اطلاعات تمامی دانشجویان زیر مجموعه وزارت علوم به صورت سیستمی و در سایه دولت الکترونیک در سامانه‌های وزارت علوم موجود است و این وزارتخانه می‌تواند به شکلی عادلانه‌تر لااقل در مرحله نخست گزینش، افراد واجد شرایط را شناسایی کرده و مراتب را به اطلاع آن‌ها برساند چراکه دانشجویان تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اغلب کمتر به دانشگاه رفت و آمد دارند و خیلی وقت‌ها از برگزاری چنین جشنواره‌هایی بی‌خبر می‌مانند. صرف‌نظر از این ایرادات ماهیتی دیگری نیز به این جشنواره وارد است. به طور مثال دانشجویان دوره کارشناسی ارشد به شرط اتمام تحصیل در سنوات مجاز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند، اما طبق قانون برای دفاع از پایان‌نامه باید شش ماه از تصویب پروپوزال گذشته باشد و با عنایت به تعطیلی دانشگاه‌های دولتی از اواسط تیرماه تا اواسط شهریورماه و در دسترس نبودن اساتید اعم از راهنما، مشاور یا داور و تشکیل‌نشدن جلسه شورای دانشکده، دفاع دانشجویان ترم چهارمی ارشد عملاً به اواخر شهریور یا اوایل مهرماه موکول می‌شود. با عنایت به مراحل اداری تسویه حساب و بروکراسی‌های موجود اغلب اوقات حداقل فاصله‌ای یکی دو ماهه بین دفاع از پایان‌نامه و صدور مدرک تحصیلی وجود دارد، اما وقتی می‌خواهید در سامانه سجاد برای شرکت در جشنواره دانشجوی نمونه شرکت کنید، اگر گزینه در حال تحصیل را انتخاب کنید به دلیل رد کردن سنوات مجاز و ورود به ترم پنجم مجاز به شرکت درجشنواره نخواهید بود و با انتخاب گزینه دانش‌آموخته هم باید تصویر مدرکتان را در سایت بارگذاری کنید؛ مدرکی که به دلایل مختلف از بروکراسی اداری گرفته تا سختی پیداکردن هر سه استاد راهنما، داور و مشاور و نشاندن امضای تأییدشان پای اصلاحات پایان‌نامه برای شرکت در جشنواره آماده نیست و با دوندگی یکی دو روزه هم نمی‌شود آن را آماده کرد. بگذریم از معلق بودن دانشگاه‌ها به دلیل تعطیلاتی همچون تعطیلات هفته پیش‌رو و مرخصی‌بودن کارشناس آموزش و استاد و مسئول امور مالی و دانشجویی که همه در کنار هم شما را وادار می‌کند عطای ثبت‌نام در جشنواره دانشجوی نمونه را به لقای دوندگی‌های تسویه‌حساب و گرفتن مدرک ببخشید؛ جشنواره‌ای که انگار برنامه‌ریزان آن هیچ اطلاعی از ساختار‌های موجود در دانشگاه‌های کشور ندارند و پشت در‌های بسته برای خودشان برنامه‌ریزی کرده و جشنواره تدوین کرده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار