حذف ترکیبات نفتی از خاک‌های آلوده
کد خبر: 974496
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Vg
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: محققان دانشگاه تهران در گچساران موفق به شناسایی و معرفی گیاهان بومی برای استفاده در پالایش خاک‌های منطقه آلوده شدند.
حضور ترکیبات مختلف موجود در نفت خام در آب، خاک و هوا اثرات نامطلوب زیادی بر کلیه اشکال حیات و اکولوژی به غیر اثرات بسیار سوء آن بر انسان دارد که از آن جمله می‌توان به کاهش پوشش گیاهی، میکروارگانیسم‌های خاک و جمعیت آبزیان اشاره کرد که به طور مستقیم و غیرمستقیم تهدیدی جدی برای محیط زیست است. روش‌های فیزیکی و شیمیایی از روش‌های پرهزینه و گران است که معمولاً برای خاک‌های با آلودگی شدید پیشنهاد می‌شوند، در حالی‌که روش زیستی از روش‌های مناسب، ساده و ارزان جهت کاهش آلودگی خاک محسوب می‌شود. استفاده از گیاه پالایی در امر پالایش هر سیستم آلوده‌ای که گیاه بتواند در آن رشد کند، اخیراً مورد توجه قرار گرفته است.
گیاه‌پالایی تکنیک پالایش در محل خاک، آب و رسوبات آلوده است که اقتصادی، دوستدار محیط زیست و در حال گسترش است. استفاده از این فرآیند برای پاکسازی زمین‌های آلوده به عنوان رویکردی جدید در پاکسازی خاک و آب‌های آلوده و نیل به توسعه پایدار مطرح شده است.
از این رو با اهدافی همچون بررسی میزان و وضعیت آلاینده‌های آلی (TPH) و معدنی (فلزات سنگین سرب، روی، کادمیوم و نیکل) در خاک‌های منطقه پازنان گچساران، شناسایی و معرفی گیاهان بومی جهت استفاده در پالایش خاک‌های منطقه آلوده پازنان گچساران، تأثیر کمپوست زباله شهری بر میزان گیاه‌پالایی آلاینده‌های آلی و معدنی و تأثیر بیوچار کمپوست زباله شهری بر میزان گیاه‌پالایی آلاینده‌های آلی و معدنی طرحی توسط محققان کشور انجام شد.

«بررسی امکان کاربرد گیاهان مرتعی در پالایش آلاینده‌های خاک در مناطق نفت‌خیز» عنوان این طرح است که توسط محققان دانشگاه تهران و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد؛ بنابراین با توجه به انتشار وسیع آلاینده‌های نفتی در مراکز مختلف اکتشاف، استخراج، پالایش، ذخیره و حمل و نقل در کشور ایران از یک طرف و اهمیت زیست‌محیطی این گونه ترکیبات از طرف دیگر و همچنین اثرات سوء آلاینده‌های نفتی بر انسان و سایر موجودات زنده، پژوهش حاضر می‌تواند راهگشایی برای یافتن روشی سازگار با محیط زیست، برای حذف ترکیبات نفتی و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی باشد.
از آن جا که مناطق آلوده به نفت در جهان و به‌ویژه در ایران بسیار وسیع و دارای شرایط اقلیمی متنوعی است، جهت زیست پالایش آلودگی‌ها، استفاده از گیاهان بومی هر منطقه، امری ضروری است.
برچسب ها: آلاینده‌ها
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار