تشکیل گروه کارشناسی بررسی سیاست‌های قانونگذاری در شورای نگهبان
کد خبر: 972447
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044yd
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۲
کدخدایی خبر داد
سرويس سياسی جوان آنلاين: سخنگوی شورای نگهبان از تشکیل گروه کارشناسی برای بررسی سیاست‌های کلی قانونگذاری در این شورا خبر داد.
به گزارش تسنیم، عباسعلی کدخدایی روز گذشته در نشست تخصصی الزامات تحقق سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد، در سخنانی ضمن اشاره به روند قانونگذاری در کشور، از دوره مشروطه تا امروز به برخی مفاد سیاست‌های کلی قانونگذاری اشاره کرد و گفت: گاهی در حوزه قانونگذاری به موضوع نظامات الزامات قانونی در حوزه اجرا توجهی نمی‌شود که این مشکلات باید برطرف شود.

وی افزود: گاهی قوانینی تصویب می‌شود که ضمانت‌های اجرایی برای آن وجود ندارد، قانون باید گرهی از مشکل کشور باز کند، نه اینکه به سایر مشکلات گرهی بزند. باید کاری کنیم که در برخی قوانین موضوع تعدد قوانین تا حد متعارف کاهش یابد، تعدد قوانین اجرا را هم با مشکل مواجه می‌کند. کدخدایی با بیان اینکه برخی اصول قانون اساسی نیازمند قانون است، اظهار داشت: علاوه بر قوانینی که در مجلس تصویب می‌شود، گاهی مراکزی الزامات و قوانین را تصویب می‌کنند که این هم مشکلاتی برای اجرا ایجاد می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: در برخی موارد قانون اساسی تکلیف را روشن کرده، مثلاً مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از تأیید رهبر معظم انقلاب لازم‌الاجراست، اما درباره مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانون اساسی چیزی نیامده است، باید تکلیف این قوانین مشخص شود.
کدخدایی یکی از مشکلات در حوزه قانونگذاری کشور را تعرض و تعدد قوانین دانست و گفت: روند تصویب قوانین متعارض و متعدد در کشور باید اصلاح شود. وی تأکید کرد: تعرض قوانین باعث شده تا در حوزه اجرا با مشکلاتی روبه‌رو باشیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: یکی دیگر از اشکالاتی که در حوزه قانونگذاری در کشور با آن روبه‌رو هستیم، عدم توجه به نظرات کارشناسی در حوزه قانونگذاری است، یک نماینده مجلس ممکن است در تمامی حوزه‌ها اطلاعات کافی نداشته باشد، اما گاهی در جریان بررسی طرح‌ها و لوایح پیشنهاداتی مطرح می‌شود که ممکن است پیشنهادات کارشناسی شده نباشد، سپس این پیشنهاد ممکن است به قانون تبدیل شود، بنابراین این روال باید اصلاح شود.

کدخدایی ادامه داد: یکی از مشکلات دیگر در حوزه قانونگذاری، رعایت نکردن قانون و تمکین نکردن به قانون است، فرهنگ عدم تمکین به قانون به نوعی در کشور جا افتاده، در صورتی که باید توجه به قانون و تمکین به آن به فرهنگ عمومی تبدیل شود. سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اگر قرار است قانون در کشور وضع شود، اما به آن تمکین و توجه نشود، مطلوب نیست و قانون خوب نیز با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

کدخدایی تصریح کرد: گروه کارشناسی زیرمجموعه شورای نگهبان در حوزه سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری شکل می‌گیرد و این تصمیم در جلسه‌ای بین مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان اتخاذ شده تا اگر نیازمند اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس یا اصلاح ساختار‌ها یا حتی ایجاد ساختار‌های جدیدی برای تحقق این سیاست‌هاست، این ساختار‌ها اصلاح شود.
برچسب ها: قانونگذاری
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار