هنر دوست داشتن و دوست داشته شدن را به کودکان بیاموزید
کد خبر: 970400
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Rc
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
پیام دکتر محمد علی موحد به معلمان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید
استاد بزرگ دانشگاه تهران در پیام خود به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، به معلمان خاطر نشان کرده است که در کنار تعلیم خواندن و نوشتن باید «طبع جست‌وجوگر» کودکان را تقویت کنند و به آن‌ها «هنر دوست داشتن و دوست داشته شدن» و «رقابت سالم» را بیاموزانند.
محمد صادق عبداللهی
سرویس دانش‌ودانشگاه جوان آنلاین: دکتر محمدعلی موحد، عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار، حقوق‌دان، مولاناپژوه و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در فایلی صوتی پیامی کوتاه و شنیدنی برای دبیرستان دخترانه‌ی دکتر موحد تبریز که به هزینهٔ ایشان ساخته و وقف آموزش‌ و پرورش تبریز شده، فرستاده است. متن پیاده شده‌ی این فایل صوتی که در کانال تلگرامی استاد موحد منتشر گردیده، در ادامه از نظر می‌گذرد:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
از من خواسته‌اند امروز به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال نو تحصیلی احساسی که در دل دارم بر زبان آورم. لحظه و ساعتی که نوای زنگ، آغاز سال تحصیلی نویی را اعلام می‌دارد، برای من یکی از مقدس‌ترین و پرمعناترین لحظات است.
 
پیام من امروز تبعاً در درجه اول خطاب به معلمان و آموزگاران شریف است. می‌خواهم این عزیزان متوجه این نکته باشند که پدران و مادران این کشور گرامی‌ترین و ارجمندترین چیزی را که دارند، به دست شما می‌سپارند. قرار است آنان را خواندن و نوشتن یاد دهید. قرار است اولین جرقه برای روشن کردن مشعل دانش و معرفت در دل‌های کودکان ما به دست شما زده شود، اما در کنار تعلیم خواندن و نوشتن شما سه چیز مهم‌تر دیگر نیز باید به آنان بیاموزید.

اول آنکه خداوند طبع جست‌وجوگری به ابنای بشر عطا کرده است. بکوشید تا این محبت الهی را در نهاد فرزندان ما تقویت کنید و نیرو بخشید. مبادا شیوه‌ی تعلم شما چنین باشد که آن بارقه‌ی مبارک ربانی در دل‌های کودکانی که سرنوشت آینده کشور را به دست خواهند داشت سرکوب گردد و خدای ناکرده به خاموشی گراید.

دوم چیزی که باید به کودکان ما بیاموزید هنر دوست داشتن و دوست داشته شدن است. مدرسه، آموزشگاه دوستی‌های دیرپا، بی‌غل و غش و خالی از طمع و ریا است یک جاذبه مرموز ملکوتی است که بچه‌ها را به سوی همدیگر می‌کشاند و آن‌ها بدون ملاحظه وابستگی‌های خانوادگی، بدون توجه به جایگاه و پایگاه اجتماعی والدینشان با یکدیگر می‌جوشند و دوست می‌شوند و این امر مقدسی است. بکوشید تا بچه‌ها قدر این دوستی‌ها را بشناسند و رشته مودتی را که با صفا و صمیمیت در میانشان برقرار می‌شود، همچنان پاک و بیالایش نگه دارند و این دوستی‌ها را توشه زندگی خود بدانند.

سوم آنکه در موازات دوستی‌ها و مهربانی‌ها بکوشید تا شیوه رقابت سالم را به آنان بیاموزید. شیوه‌ای که در سرتاسر زندگی در همه‌ی ساحت‌های اقتصادی، اجتماعی، اداری و علمی باید راهنمای آنان باشد. رقابتی فارغ از کینه، حسد، بدخواهی، کارشکنی، توطئه‌ها و پرونده‌سازی‌ها.
 
اینک دست دعا به درگاه خداوند برمی‌داریم تا باران رحمت و برکت خویش را از سر و روی فرزندان ما دریغ نفرماید و مدارس ما را از شور، نشاط، شادامانی، اشتیاق، عطوفت و مهربانی لب‌ریز دارد. یا محول الحول و الأحوال حول حالنا إلی أحسن الحال.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار