حساسیت آمریکا در قبال یک پالایشگاه بیشتر از کشته شدن کودکان است
کد خبر: 969757
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044HF
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
ظریف:
وزیر امور خارجه گفت: متجاوزان به یمن که دیدند بعد از چهار سال و نیم حتی سیستم‌های پیشرفته دفاعی آن‌ها قدرت رهگیری موشک‌ها و پهپاد‌های یمنی را ندارد، برای جبران شرمساری خود به دیگران تهمت می‌زنند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (چهارشنبه) در حاشیه پنجاه و دومین سالگرد تاسیس اتحادیه آ. سه. آن در جمع خبرنگاران در ارزیابی‌اش از کنار رفتن سایر اعضای «تیم بی» گفت: واقعیت این است که سیاست‌های تندروانه و افراطی آمریکا و رژیم صهیونیستی محکوم به شکست بوده و ما این شکست‌ها را یکی پس از دیگری مشاهده می‌کنیم.

وی بیان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران ثابت است و این سیاست را ادامه می‌دهیم. ما متعهد به تعهدات بین‌المللی خودمان هستیم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند این تعهد ما نشانگر این است که اگر دیگران می‌خواهند با ما تعامل کنند آن‌ها هم باید به تعهدات بین‌المللی خود متعهد باشند.

ظریف خاطرنشان کرد: آمریکا باید به تعهداتش برگردد و نشان دهد کشوری قابل اعتماد است و اگر نمی‌توان به آن اعتماد کرد، می‌شود لااقل با آن توافق کرد.

وی افزود: الان آمریکا نشان داده که برای توافقش ارزشی قائل نیست، حتی برای امضایش ارزشی قائل نیست. امروز تصمیم می‌گیرد گروهی را به کاخ سفید دعوت کند و فردا جلسه را به هم می‌زند یا همان‌ها را تحریم می‌کند. این نشانگر سیاست غلط آمریکاست و باید این سیاست را اصلاح کنند وگرنه هر روز بیش از گذشته در دنیا منزوی می‌شوند.

حساسیت آمریکایی‌ها در قبال یک پالایشگاه نفت بیشتر از کشته شدن کودکان است

وزیر امور خارجه درباره پاسخ ایران به اتهامات اخیر آمریکایی‌ها در خصوص دخالت تهران در حمله یمنی‌ها به تأسیسات آرامکو گفت: ما به صراحت گفتیم که آمریکا به جای اینکه دنبال فرافکنی باشد، دنبال نگاه کردن به واقعیات باشد. من احساس می‌کنم دولت آمریکا می‌خواهد واقعیات منطقه ما را به فراموشی بسپرد که الان چهار سال و نیم است مردم یمن تحت شدیدترین جنایات علیه بشریت قرار دارند. این جنایات را همه سازمان‌های بین‌المللی تأیید کردند، در یمن بچه‌ها و نوزادان در این چند ساله به خاطر بمباران‌هایی که هدف آن‌ها بچه‌ها بودند کشته شدند. مردم یمن از خودشان دفاع کردند.

وی گفت: دیروز و پریروز آمریکایی‌ها ثابت کردند در برابر یک پالایشگاه نفت از کشته شدن بچه‌ها بیشتر حساسیت نشان می‌دهند، این نشانگر دیدگاه غلط آمریکا نسبت به مقام و شخصیت انسانی است و نیاز دارند در این دیدگاه یک تغییر اساسی ایجاد کنند.

برای جبران شرمساری خود به دیگران تهمت می‌زنند

ظریف بیان کرد: ایران از ابتدا گفته راه‌حل بحران یمن نظامی نیست، کسانی که فکر می‌کردند با قدرت نظامی و خرید‌های تسلیحاتی از آمریکا می‌توانند مردم تقریبا بی دفاع یمن را در چند روز شکست دهند، الان دیدند که بعد از چهار سال و نیم حتی سیستم‌های پیشرفته دفاعی آن‌ها قدرت رهگیری موشک‌ها و پهپاد‌های یمنی را ندارد و برای جبران این شرمساری، به دیگران تهمت می‌زنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: راه‌حل بحران یمن، پایان دادن به این جنایات، جنگ، درگیری و گفتگو بین یمنی‌هاست. جمهوری اسلامی ایران از فروردین ۹۴ و از ابتدای بحران یمن طرح چهار ماده‌ای خود را برای راه‌حل سیاسی یمن اعلام کرد. آن‌هایی که به قدرت نظامی خود آنقدر می‌نازیدند که حاضر نشدند طرح سیاسی را بپذیرند باید پاسخ دهند چرا در شرایط کنونی گرفتار شدیم.

ظریف گفت: هنوز هم دیر نیست و این امکان است با راه‌حل صلح‌آمیز و مذاکره بحران یمن پایان دهیم و این جنایت انسانی را تمام کنیم.

ایران همواره خواهان گفتگو و تعامل و رفع سوء تفاهمات بوده/ ما در این منطقه هستیم و خواهیم بود

وزیر خارجه ایران در پیامی به کشور‌های منطقه عنوان کرد: پیام ما به کشور‌های منطقه این است که ما همواره خواهان گفتگو و تعامل و رفع سوء تفاهمات از طریق گفتگو و تعامل بودیم و این خواسته ماست. ما همه در این منطقه هستیم و در این منطقه خواهیم بود. دیگران می‌آیند و می‌روند و از دیگران نمی‌شود امنیت خرید. دیدند هر مقدار هزینه تسلیحاتی کنند برایشان امنیت ایجاد نمی‌کند ولذا بهتر است به منطقه برگردند و به خودشان و همسایگانشان نگاه کنند و امنیت را با هم تولید کنیم و حتما بهتر می‌توانیم زندگی کنیم.
منبع: فارس
برچسب ها: ظریف ، یمن
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار