نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک ایران برگزار ‏می‌شود
کد خبر: 969719
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Gd
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
مدیرعامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در جمع خبرنگاران خارجی مطرح کرد: ‏
سومین نمایشگاه بین‌المللی لیزر و فوتونیک ایران ۱۸ تا ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۸ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار ‏می‌شود
سرویس جامعه جوان آنلاین: سیدحسن نبوی صبح امروز با حضور در محل باشگاه خبرنگاران خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام این خبر افزود: بین‌المللی بودن و حضور ‏نهاد‌های مختلف علمی و تخصصی و ارائه جدیدترین دستاورد‌های ملی و بین‌المللی در حوزه لیزر و فوتونیک ازجمله وجوه تمایز ‏این نمایشگاه با دوره‌های پیشین است. ‏
به گفته نبوی، شرکت‌های دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تسهیلات ۹۰ تا ۱۰۰ درصد امکان ‏حضور در این نمایشگاه را خواهند داشت‎.
نبوی با بیان اینکه مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها نیز تسهیلات درخور توجهی برای شرکت در این نمایشگاه دریافت می‌کنند‎ ‎، افزود: ‏از همه اصحاب صنعت و شرکت‌های تجهیزات پزشکی که در زمینه لیزر فعالیت دارند دعوت می‌شود در این نمایشگاه حاضر ‏شوند‎.
وی در ادامه گفت: از پزشکان، پژوهشگران و متخصصان نیز برای دیدار از دستاورد‌های این نمایشگاه بین المللی دعوت ‏می‌شود‎.
نبوی با بیان اینکه تاکنون این نمایشگاه هر پنج سال یکبار به صورت تخصصی برگزار می‌شده است گفت: از این پس نمایشگاه به ‏صورت بین المللی و هر سال در آبان برگزار خواهد شد‎.
نبوی با اشاره به اینکه این نمایشگاه نخستین بار به صورت بین المللی برگزار می‌شود افزود: کشور‌هایی همچون آلمان، فرانسه، ‏ترکیه، روسیه و چین و برخی دیگر از کشور‌ها در این نمایشگاه مشارکت خواهند داشت‎. ‎
‎ ‎تحریم، عامل توسعه فناوری لیزر در ایران
مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تحریم را عاملی برای توسعه علوم و فناوری لیزر و فوتونیک در کشور اعلام ‏کرد‎ ‎و گفت: هر چند تحریم‌ها مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده، اما نیاز داخلی موجب توسعه فناوری‌های لیزر در کشور شده ‏است‎.
وی با بیان اینکه مرکز ملی علوم و فنون لیزر و فوتونیک ایران بر روی لیزر‌های نوع جامد متمرکز شده است، افزود: در زمینه ‏لیزر‌های فیبری در مرز‌های علم جهانی حرکت می‌کنیم و تعاملاتی به صورت ارایه مقالات و دریافت آن‌ها با دیگر کشور‌ها داریم‎.
نبوی گفت: به صورت برنامه ریزی شده و پس از تکمیل علم در زمینه لیزر‌های جامد با اولویت لیزر‌های گازی چشم انداز ‏آینده را برنامه ریزی کرده ایم و پس از آن لیزر‌های مایع را قرار داده ایم‎.
مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با بیان اینکه تولید لیزر و تجهیزات مرتبط با آن در کشور بسیار مقرون به صرفه ‏است، افزود: به عنوان مثال خرید لیزر دیودی از کشور‌های غربی ۴۰ دلار و حتی از چین ۲۰ دلار برای هر واحد است در ‏حالی که تولید آن‌ها در داخل یک دلار برای هر واحد هزینه دارد که این هم صرفه جویی ریالی و هم کاهش خروج ارز از کشور ‏را در پی دارد‎.
وی گفت:‌‎ ‎تولید دستگاه‌های پوشش دهی فلزی (هلدینگ) و همچنین دستگاه سخت کاری قطعات فلزی در داخل تولید شده و هم ‏اکنون در صنعت استفاده می‌شود‎.
نبوی افزود: پوشش دهی فلزی برای تأمین قطعاتی است که همچون سیلندر و پیستون در حرکت و کار دچار فرسایش شده و نیاز ‏به تعمیر دارند که با لیزر تعمیر می‌شود و این به ویژه در مورد فلزاتی که با آب شور دریا فرسودگی‌های زیادی دارند بسیار ‏کاربرد دارد‎.
وی اضافه کرد: در مورد سخت کاری فلزات با ۱۵ دقیقه لیزر می‌توان یک عمر یک سیلندر و پیستون را ۴ برابر افزایش داد و ‏موجب کاهش فرسودگی آن‌ها شد‎.
مدیر عامل مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت:‌‎ ‎تولید دستگاه‌های جوشکاری با قدرت ۳ و ۴ کیلووات در کشور انجام شده و ‏در اختیار صنعت قرار گرفته است‎.
نبوی با بیان اینکه جوشکاری با لیزر امکان جوش دادن فلز‌های ناهمجنس و حتی فلز‌های با ضخامت متفاوت را فراهم می‌آورد، ‏افزود: هم اکنون صنعت خودرو به سبب تحریم کیسه محافظ (ایربگ) از صنعت لیزری داخلی برای جوشکاری‌های ظریف ‏مورد نیاز در آن استفاده می‌کند‎. ‎

گفتنی است مرکز ملی علوم فنون لیزر ایران از سال ۱۳۸۳ با حمایت ویژه مقام معظم رهبری تاسیس و هم‌اکنون با پشتیبانی ‏دولت‌ها در ادوار مختلف به رشد و بالندگی رسیده است. ‏
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار