یک پیشنهاد برای افزایش نقش مردم در مبارزه با فساد
کد خبر: 969604
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Em
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
تعداد بازدید : 18
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سید نورالدین آل علی
|
United Kingdom
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
0
0
با عرض سلام و احترام ،
اسلام علیک یا ابا عبدالله ،
در خصوص موضوع "یک پیشنهاد برای افزایش نقش مردم در مبارزه با فساد"
ضمن تشکر از قرار دادن این کلیپ جهت آگاهی رساندن به مسئولین و مردم .
همچنین تشکر از این برادر عزیز از دانشگاه امیر کبیر .
و اما تجربه خود را در خصوص موضوع فساد (از هر نوعش ) که بیش از و یا صریحا بگویم قریب به 12 سال است که روی این موضوع و در سطح کلان تر موضوع اقتصاد ایران که فساد هم یکی از معضلاتی است که امروز با آن مواجه هستیم بیان نمایم.
1- در پیش رفته ترین کشورهای دنیا از جمله نروژ که نه تنها جزء 10 کشور برتر اقتصادی دنیا می باشد ،بلکه از نظر رفاه اجتماعی جژء اولین ها است.(نظیرش استات اویل )
2- در اوائل انقلاب از مهمترین روشها در رابطه با نابودی منافقین خبر رسانی مردم در رابطه با مستاجرین و یا کسانی که در منازل بصورت غریبه در یک محلی پرسه می زدند بود.
اما در آن زمان مردم به مسئولین اعتماد کامل داشتند . پس در رابطه با موفقیت گزارش در صورتی این کار با موفقیت انجام می گیرد که اعتماد کامل به سازمان درخواست کننده داشته باشند ، وقتی در سازمانی افراد فاسد بهر دلیل در آنجا کار می کنند ، کاری بس دشوار می باشد.
3- چند سال قبل بعلتی می بایستی از سیستم بیمه خویش فرما استفاده می کردم ، به سازمان تامین اجتماعی خیابان فرانسه جهت این امر رجوع کردم .
بمن فرم هائی را دادند که می بایستی آزمایش های کامل را انجام میدادم ،از نوار قلب ،تا عکس قفسه سینه و دیگر آزمایش ها را.
وقتی که خواستم ادرار و خون بدهم گفتند " باید ناشتا باشید" گفتم که نوار قلب .و قفسه سینه که ربطی به ناشتا و یا با ناشتا بشد فرقی نمی کند :
گفتند که بهرحال باید فردا بیایی ، گفتم چشم .
فردا ی آنروز ناشتا به اداره تامین اجتماعی رفتم ،پس از خون و ادرار به قسمت عکس رفتم ، به قسمت عک ایکس ری رفتم ، تا سلام کردم ،گفتند بفرما کار شما آماده است ؟
با تجب گفتم که شما عکس نگرفتید ،گفت کار تو را راه می اندازد؟؟؟؟؟
گفت برو دنبالت کارت ،بهرحال بعد از تکمیل آزمایشات می بایستی به کمسیون پزشکی می رفتم ؟
هفته بعد نوبت دادند ، به آنجا که رفتم صفی بود ،نوبت من که رسید ،به اتاقی رفتم که می بایستی تمام لباس هایم را در می آوردم ،یک روپوش بمن دادند و به اتاق کمسیون رفتم ، چهار آقا و یک خانم در آنجا بود ، به مدارک نگاه کردند ،یک آقا که به او دکتر می گفتند بمن گفت برای چه اینجا آمده ائی ،گفتم که تا امروز بیمه بودم ،ولی الان از کار جاد شدم و می خواهم بیمه ام قطع نگرددو باید خویش فرما شوم.
نگاهی کرد و گفت که مشکل داری ،گفتم میدانم قلبم مشکل دارد ،گفت که عکست مشکل دارد ، گفتم که همکار شما (در تامین اجتماعی ) ایراد دارد نه من :
با ناراحتی گفت چرا ؟ گفتم که ایشون از من که عکس نگرفت ،قطعا همین کا را با دیگران هم انجام میدهد ،این عکس از طریق شما دوباره به اتاق ایشون برگرداننده میشود ، فقط پول 500 توان می گیرد و فکر کنید روزانه (25 سال قبل ) .... تعداد . چه فسادی در آن سیستم وجود داشت؟ الان هم بشکل دیگری وجود دارد.
در کشورهای پیشرفته چه عرض کنم " بنده قریب به 8 سال و اندی مدیر پروژه در دانشگاه یو ام مالزی استخدام شده بودم.
پرسنل آنجا (این موضوع برای همه همینجور بود)
- شاغل بودند.
- حقوق آنها کفاف زندگی ،خورد و خوراک ،تفریح و ... را میداد.
- تورم در آن 8 و اندی آنچنان نبود.
-مشکل مسکن نداشتند.
-آموزش رایگان بود.
-بهداشت همه بیمه بودند.
-سطح زندگی همه برابر بود.
و ده ها مورد دیگر
و اما در اوائل انقلاب در بنیا مستضعفان بودم ،خیلی ها از همین روش که کارمند گزارش بدهد و دریافتی را دریافت نماید. خود همین موضوع فساد را بیشتر می کند . کما اینکه بسیاری در این رابطه به فساد کشانده شدند.
میتوان به آن رانت اطلاعاتی گفت.
بعد همین موضوع تسری پیدا کند به گمرک ، به نیروی انتظامی به مدارس و....
درست است که مطالبی را که این برادر عزیز فرمودند ، مگر ابن زیاد کم داشت؟
در خصوص اکثر این مفسدین اقتصادی اگر توجه کنیم ،اکثرا از موقعیت خوبی برخوردار بودند یا خود ویا پدرشان.
درمالزی شخصی ایرانی آمد و گفت (موقع اسم نویسی ،حقیر مسئول چک کردن و کنترل مدارک ایرانی ها در دانشگاه بودم)اسمم را بنویس (فکر کرد ایران است ) گفتم مدارم را روی میز بگذار و خودت روی صندلی بنشین ،ایشون می خواست فوق بخواند ، گفتم که آیلس را ضمیمه پرونده ات نیست ؟ شما یا باید آیلس بیاوری و یا در کلاس های زبان شرکت کنید. با لحن تندی گفت شما چکاره هستید البته با صدای بلند ، خانم همکار که با ایرانیان آشنا بود گفت چرا داد می زنید ،پاسخ داد که من نمی خواهم که ایشون مدارک من را کنترل کند ؟ پاسخ داد که ایشون همکار من و از طرف دانشگاه این مسئولیت بر عهده شان گذاشته شده است .
آهسته بمن گفت چه مشکلی دارد ؟ گفتم که آیلس ندارد ،گفتم که شرط اسم نویسی آیلس و یا حضور در کلاس زبان است.
بدون اینکه متوجه شود ،گفت که نوبت بگیر من مدارک شما را چک می کنم.
وقتی که نوبتش رسید ، گفت که مدارک شما ناقص است و آیلس نداری.
طرف که ناراحت شده بود غر غر کرد و یک بد وبیراه بمن گفت حالا بلائی سر شما بیاورم که نگو.
در سالن روبروی من نشسته بود ،البته من مشغول کنترل دیگر دانشجویان بودم ، دیدم که بزبان محلی با پدرش صحبت میکند و می گوید یک ایرانی است که جلوی اسم نویسی من را گرفته پدرش را در بیاور.
هنوز نیم ساعت نگذشته بود ،تلفنم زنگ خورد ،دیدم آقای ... گفت آقای آل علی چکار کرده ائی از ایران تماس گرفته اند و بسیار ناراحت هستند ؟ قبل از اینکه ایشون ادامه دهد گفتم در ارتباط با یک دانشجو است ؟ گفت فکر کنم پسر ... باشد.
گفتم خاک بر سر آن مسئولی که بچه اش تتو زده باشد .(آخه آنروزها مد نبودو بخصوص در دانشگاه آنهم مالزی ) نشان میدهد که ایشون مثل بچه اش بی تربیت و خود را در نظام جا کرده است ،شما هم لطفا از ایشون دفاع نکنید، تازه این آقا مدارکش ناقص است ، من هم مسئول رسیدگی به مدارک هستم تا کامل نباشد امضاء و مهر نمی کنم . مهمتر از همه اعتما د آنها به یک ایرانی و اونهم یک شیعه که تا کنون سابقه نداشته کسی همچو کاری را بر عهده بگیرد.
گذشت تا بعد از مدتها که ایشون به کلاس زبان رفته بود جهت اسم نویسی با پدرش که به مالزی آمده بود ، گفت تاکنون کسی اینطوری با پسر من رفتار نکرده بود .دست شما درد نکند .فهمیدم پدر ایشون در ... مسئولیت ... را داشته و البته ... را در ... به شرکت ... واگذار نوده است به مبلغ 15 میلیارد تومان (آنزمان دلار بین 850تا 1000 توان بود ) یعنی چیزی حدود 15 میلیون دلار از مملکت خارج کردند ،چون بعدها همین پسر با برادرش با سگی و دوست دختر و نهایتا به کانادا و یا استرالیا مهاجرت کردند.
اگر ما بخواهیم که می توانیم برنامه ما باشد .
ریشه فساد را میتوان بر اساس همین داده های موجود ریشه کن نمود.
همه ابزار آلات از قبیل دوربین ، سازمان ها ،قوانین ،بخشنامه ها و.... خوب است ،اما این ها برای کسانی خوب است که لقمه حرام نخورده باشند.
در ادارات فساد از طریق همین افراد صورت می گیرد ، کار شما را با هزار بهانه به تعویق می اندازند ،کار شکنی می کنند ، بشما می گویند که اینکار را بکن و گر نه نمی شود ،
نمی خواهم بگویم پس دست روی دست بگذاریم ، و یا اینکه کاری که قوه قضائیه دارد الان انجام میدهد .
کار قوه قضائیه بسیار کار بجائی است و امید دلسوزان نظام به همین قوه است در حال حاضر.
اما ما باید سیستم 3 قوه را طوری طراحی کنیم که فساد های موجود ی که جامعه را فراگیر گرفته است ،سیستماتیک انجام نگیرد ، و اگر اتفاق بخواهد رخ دهد ، زنگ خطر بصدا در بیاید از طریق حالا همان روش هائی که مرسوم در جهان است.
هماکنون در کشور ما با 3 پدیده (معضل و بحران )مواجه هستیم و تا این 3 معضل ریشه ائی حل نگردد،همین آش است و همین کاسه :
آن 3 معضل (چالش ) کدامند ؟
الف - سیستم مدیریتی
ب - سیستم برنامه ریزی و بودجه بندی
ج - سیستم پولی - بانکی
5 ابر پروژه هم بایستی انجام گیرد تا ما بتوانیم به 10 کشور برتر اقتصادی دنیا نائل گردیم.
در خاتمه یک عرض کوچک را یاد آوری نمایم.
یک معتاد محتاج را با یک بسته کوچک مواد میتوان خرید.
یک فقر بیکار محتاج را با یک بسته کوچک پول میتوان خرید.
یک گرسنه محتاج را با یک بسته کوچک غذا میتوان خرید.
یک جوان محتاج را با یک زن سر راهی میتوان خرید.
یک مسئول محتاج به دادن یک گرین کارت ، و مقداری دلار میتوان خرید.
ما می توانیم :
نام ابر پروژه ای است که همه پاسخ های مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و فرهنگ جهادی در این تحقیق و پژوهش صورت گرفته و با انجام این ابر پروژه ما به 10 کشور برتر اقتصادی دنیا نائل خواهیم گشت.
انشا الله
با تشکر سید نورالدین آل علی
09123585070
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار