جانسون برای «برگزیت سخت» پارلمان را دور می‌زند
کد خبر: 969397
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044BR
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۳
بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس که در پیشبرد برنامه خروج کشورش از اتحادیه اروپا، پشت سد پارلمان مانده، قصد دارد در صورتی که نتواند با بروکسل به توافق برسد، برگزیت بی‌توافق را عملی کند. جانسون که به تازگی خود را به قهرمان خیالی «هالک» تشبیه کرده، در حالی اجرای این طرح را پیگیری می‌کند که چنین اقدامی خلاف قانون جدید پارلمان است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: پایگاه بلومبرگ، روز یک شنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت انگلیس گزارش کرد که نخست‌وزیر مصمم است طرحی قاطعانه را برای توافق با اتحادیه اروپا در ملاقات روز دو شنبه با «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا ارائه کند. جانسون به یونکر خواهد گفت تنها یک ماه برای نهایی کردن توافق باقی مانده است و در صورتی که مذاکرات این دو به ثمر نرسد، زمان اجرای برگزیت تمدید نخواهد شد. جانسون به این وسیله می‌کوشد هر طور شده بروکسل را درباره توافق خروج از اتحادیه اروپا متقاعد و آن را پیش از تاریخ اعلام شده در پارلمان تصویب کند. او بار‌ها تأکید کرده با توافق یا بدون توافق، برگزیت را در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) اجرایی می‌کند.

جانسون همچنین در تأکید بر اجرای برنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در موعد مقرر، به نشریه «میل آن ساندی» گفته است که راهی پیدا خواهد کرد تا رأی اخیر پارلمان را دور بزند. وی خود را به شخصیت هالک تشبیه کرد و گفت: «هالک هرچه خشمگین‌تر می‌شود، قوی‌تر می‌شود. هالک همیشه جان به در می‌برد و مهم نیست چقدر در بند باشد. همین موضوع در مورد این کشور نیز صادق است، ما در سی و یکم اکتبر خارج خواهیم شد.»

چه عواقبی در انتظار جانسون است؟
طبق قانون جدید پارلمان انگلیس، اگر جانسون نتواند تا ۱۹ اکتبر با اتحادیه اروپا به توافق برسد، باید زمان اجرای برگزیت را تمدید کند. در صورتی که نخست‌وزیر، قانون جدید پارلمان این کشور مبنی بر ممنوعیت اجرای برگزیت بدون توافق با بروکسل را زیر پا بگذارد، اقدامی که به عقیده کارشناسان منجر به شوک اقتصادی خواهد شد، باید در دادگاهی که علیه او تشکیل خواهد شد شرکت کند. در این دادگاه به احتمال زیاد «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر یکی از شاکیان اصلی خواهد بود. همچنین برخی گزارش‌ها، از طرح محرمانه حزب کارگر انگلیس برای برکناری جانسون حکایت دارد. بنابر این طرح که نیازمند حمایت دیگر احزاب سیاسی از جمله لیبرال‌دموکرات‌ها و نمایندگان جدا شده از حزب کارگر است، با آغاز به کار پارلمان، طرح رأی اعتماد به نخست‌وزیر به اجرا گذاشته می‌شود و به این ترتیب وی از سمت نخست‌وزیری برکنار خواهد شد. در چنین شرایطی کوربین به مدت شش ماه نخست‌وزیر موقت خواهد بود تا همه‌پرسی دوم درباره برگزیت انجام و در پی آن انتخابات عمومی برگزار شود.

حمله نخست‌وزیر اسبق به نخست‌وزیر کنونی
دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین انگلیس در کتاب خاطرات خود که روز یک شنبه منتشر شد، جانسون را دروغگو و نژادپرست خطاب کرده است. وی از جانسون به عنوان فردی یاد کرده که فقط به‌خاطر اینکه بتواند برای خود سابقه‌ای فراهم کند در سال ۲۰۱۶ از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرد. کامرون طی روز‌های اخیر اعلام کرده است که ممکن است برگزاری همه‌پرسی دوباره برای خروج از اتحادیه اروپا ضروری باشد. او که در زمان برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نخست‌وزیر این کشور بود به‌خاطر ایجاد تفرقه و تردید در کشورش در این دوره، در این کتاب از مردم عذرخواهی کرده است.

پیش‌تر، «جان برکاو» رئیس مجلس عوام انگلیس روز پنج شنبه به جانسون درباره نادیده گرفتن قانون ممنوعیت خروج بدون توافق هشدار داد و آن را به «دزدی بانک» تشبیه کرد. برکاو همچنین تهدید کرد اگر جانسون بدون توافق با بروکسل، برگزیت را در تاریخ ۳۱ اکتبر اجرایی کند، در همان روز از مقام خود استعفا خواهد داد. وی تأکید کرد که اگر جانسون قصد انجام چنین کاری را داشته باشد، پارلمان چنین احتمالی را از بین می‌برد. «ریتی پتل» وزیر کشور دولت جانسون دیگر مقام انگلیسی است که در برابر جانسون ایستاده است. وی روز یک شنبه در مصاحبه با شبکه خبری «بی‌بی‌سی» در این باره گفت: «نخست‌وزیر کاملاً به رسیدن به توافق [با بروکسل]متعهد است.»

در عرصه بین‌الملل هم «لئو وردکار» نخست‌وزیر جمهوری ایرلند در نشست خبری مشترک با جانسون در تاریخ ۱۸ شهریور، لندن را به نداشتن برنامه‌ای واقع‌گرایانه جهت یافتن جایگزینی برای «ترتیبات پشتیبان» متهم کرده بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار