مقاومت فعال، گمشده مجلس کم‌رمق
کد خبر: 969365
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Av
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
مجلس دهم و ضرورت‌هایی که به محاق رفته است
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری در حالی برگزار خواهد شد که کشور در شرایط خاص و کاملاً متفاوتی نسبت به ادوار گذشته قرار دارد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال جاری در حالی برگزار خواهد شد که کشور در شرایط خاص و کاملاً متفاوتی نسبت به ادوار گذشته قرار دارد.

چهار رکن اصلی شامل سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت، همواره در برگزاری انتخابات مختلف در جمهوری اسلامی ایران محور سیاستگذاری‌های راهبردی بوده و تحقق حداکثری آن به معنی موفقیت نظام در پیگیری یکی از اصول محوری مردم‌سالاری دینی تلقی شده است. گروه‌ها و جریانات مختلف سیاسی نیز در طول سال‌های گذشته در بستر فراهم شده بر مبنای اصول فوق، ضمن طرح دیدگاه‌های خود در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فعالیت‌های انتخاباتی را برای جلب آرای عمومی سازماندهی و اجرا کرده‌اند.

به گزارش میزان، اگر چه بسیاری از رأی‌دهندگان تحت تاثیر تفکرات جریانات مختلف سیاسی نسبت به انتخاب کاندیدای موردنظر خود اقدام می‌کنند لیکن در شهر‌های کوچک‌تر رویکرد‌های منطقه‌ای، فامیلی و قومی نیز نقش پررنگی در رأی‌آوری کاندیدا‌های مختلف دارد. مجموعه عوامل ذکر شده در کنار برخی موارد جزئی‌تر و استثنائات، موجب شکل‌گیری ترکیبی از نمایندگان با سلایق سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مختلف در طول ادوار مجلس شده لیکن هیچ گاه تطبیقی یک به یک و دقیق میان خروجی مجالس با شعار‌ها و رویکرد‌های انتخاباتی وجود نداشته است.

شاخص‌های فراموش‌شده وکیل ملت

آسیب‌شناسی روند برگزاری انتخابات و عملکرد تبلیغاتی کاندیدا‌ها و رویکرد‌ها و اقدامات آتی آن‌ها به عنوان «وکیل ملت» در جای خود می‌تواند محل بحث و گفت‌وگوی مستقلی باشد لیکن توجه به این مهم که فقدان معرفی «شاخص راهبردی» از سوی کاندیدا‌ها که امکان اندازه‌گیری میزان رفتار عملی آن‌ها از سوی موکلان را در طول چهار سال حضور در مجلس فراهم کند در ردیف اشکالات مهمی است که همواره با آن روبه‌رو بوده‌ایم. یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که کشور در طول ۴۰سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل ماهیت ضداستکباری جمهوری اسلامی با آن مواجه بوده و بسیاری از تحولات در عرصه داخلی و خارجی نیز از آن متأثر شده است، وجود آرای مختلف در خصوص چگونگی مواجهه و مقابله مؤثر با دشمنی نظام سلطه و آثار سخت و نرم آن است.

اصول و مبانی‌ای که باید خط مشی مجلس باشد

اگرچه اصول و مبانی تبیین شده از سوی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) راهبرد محوری در مواجهه با نظام سلطه را مشخص کرده و رهبری معظم انقلاب نیز بر همان سبیل همواره بر ضرورت «مقاومت فعال» در برابر سلطه‌جویان و زورگویان تأکید کرده‌اند، اما برداشت‌ها و قرائت‌های گوناگون از محکمات انقلاب اسلامی باعث گردیده که مسیر‌های متفاوتی از سوی جریانات درون نظام برای تحقق این مهم، تعریف و مفهوم‌سازی شود.
تاکنون اختلاف نظر جریانات سیاسی در این خصوص که باید ریشه آن را در تفاوت برداشت، جست‌وجو کرد، شکل‌گیری برخی تعارضات و بعضاً دوقطبی‌های کاذب و مضر در کشور را به دنبال داشته است، اما باید اذعان کرد که هر گروه، شاهد مثال‌های متعددی از موفقیت‌های خود و ناکامی‌های طرف مقابل در عرصه پیگیری روش‌های مورد نظر را نیز ارائه می‌دهد.

انفعال مجلس در برابر فشار حداکثری دشمن

خروج امریکا از برجام و بهره‌گیری این کشور از راهبرد «فشار حداکثری امریکا» که با بهره‌گیری از مجموعه ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی نظام سلطه طی دو سال گذشته علیه جمهوری اسلامی دنبال شد، شرایط سخت و بی‌سابقه‌ای را به کشور و مردم مقاوم ما تحمیل کرد، لیکن بهره‌گیری نظام از ظرفیت‌ها، روش‌ها و اقدامات متعدد و متنوع برای مواجهه با هجوم همه‌جانبه دشمن و موفقیت راهبرد «مقاومت فعال» در عرصه کم‌اثر کردن تهدیداتِ ترکیبی، موجب وضوح و عینیت یافتن شاخص‌های واقعی «مقاومت فعال» در ابعاد داخلی و خارجی شد.
شاید در هیچ مقطع زمانی در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نتوان شرایطی مشابه وضعیت کنونی نام برد که طی آن وضوح شاخص‌های ناب «مقاومت فعال» برای اهل نظر، هویدا و مسجل شده باشد.

امروز و در سایه شفافیت غیرقابل انکار شاخص‌های «مقاومت فعال» اجماع کم‌سابقه‌ای میان جریان‌های سیاسی مختلف در کشور به وجود آمده است که می‌تواند فرصت استثنایی برای شکل‌گیری مجلسی بر اساس «شاخص راهبردی» قابل اندازه‌گیری در کشور باشد. «مقاومت فعال» نسخه بی‌بدیل کشور در برابر زورگویی و فشار نظام سلطه به عنوان اصلی‌ترین تهدید کشور در طول ۴۰سال گذشته است. فارغ از دیدگاه‌های سیاسی کاندیدا‌هایی که خود را برای حضور در رقابت‌های یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری آماده می‌کنند، در شرایط کنونی، اعتقاد، تعلق، پیروی و حمایت هر یک از آن‌ها از راهبرد «مقاومت فعال» به عنوان مهم‌ترین شاخص ارزیابی برای حضور بر صندلی‌های بهارستان باید مدنظر عموم جامعه قرار بگیرد.

مجلسی بر مدار «مقاومت فعال»؛ گامی برای ناکام گذاشتن دشمن

«هدایت» روشنگرانه جامعه به سوی «انتخاب غیرجناحی» کاندیدا‌هایی از این جنس نیز می‌تواند به عنوان رکن پنجم در کنار سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت به عنوان دستور کار سیاستگذاران حوزه برگزاری انتخابات مورد توجه و اهتمام باشد. شکل‌گیری مجلسی بر مدار «مقاومت فعال» گامی تعیین‌کننده در عبور سرافرازانه و موفق از پیچ تاریخی ناکام گذاردن دشمن از به کارگیری تنها ابزار باقی مانده برای وادار‌سازی جمهوری اسلامی به تسلیم و سازش است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار