کاهش نرخ تورم با توجه به وضعیت معیشتی مردم واقعیت دارد؟
کد خبر: 968131
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043r1
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
نماینده مردم مرند در مجلس
نماینده مردم مرند در مجلس گفت: تورم ماهانه کشور از 5 درصد به 3.5 درصد کاهش پیدا کرده است، تورم از بین نرفته و قیمت‌ها کاهشی نداشته بلکه سرعت افزایش بهای کالاها کاهش پیدا کرده است.

 محمد حسن‌نژاد، درباره کنترل تورم، اظهار داشت: در حال حاضر موضوعی به نام کنترل تورم در کشور وجود ندارد، در واقع کاهش شتاب تورم همانند این است که فرد با سرعت غیر مجاز 150 کیلومتر بر ساعت در خیابان حرکت می‌کند اما پس از مدتی این سرعت به 130 کیلومتر کاهش پیدا می‌کند؛ سرعت همچنان بالا بوده اما کاهش پیدا کرده است.
 

سرعت افزایش بهای کالاها کاهش پیدا کرده است

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تورم ماهانه کشور از 5 درصد به 3.5 درصد کاهش پیدا کرده است، افزود: تورم از بین نرفته و قیمت‌ها کاهشی نداشته بلکه سرعت افزایش بهای کالاها کاهش پیدا کرده است.
 

کاهش کشش قیمتی تقاضا؛ کم شدن نرخ تورم

وی، کاهش کشش قیمتی تقاضا را دلیل کم شدن نرخ تورم دانست و یادآور شد: قدرت خرید مردم مشخص بوده و مصرف‌کننده تا رده قیمتی معینی، از خرید منصرف نمی‌شود اما با افزایش نرخ کالاها مصرف‌کننده نیز از خرید منصرف می‌شود؛ به‌طور مثال مصرف‌کننده تمایل دارد ماهی سالمون نروژی مصرف کند اما زمانی که این کالا افزایش قیمت افسارگسیخته داشته باشد کالایی جایگزین مانند ماهی قزل‌آلا استفاده می‌کند.
 

تورم ناشی از فشار عرضه یا تقاضاست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه همواره تورم ناشی از فشار عرضه یا تقاضاست، اضافه کرد: تورم ایجاد شده در ماه‌های گذشته در کشور ناشی از فشار تقاضا نبود بلکه عرضه کالا کاهش پیدا کرد به همین دلیل قیمت‌ها افزایشی شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: اگرچه نرخ تورم کاهش پیدا کرده اما عرضه افزایشی نداشته در واقع به دلیل گرانی کالاها مردم ناچار شدند تقاضای خود را کاهش دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تورم چهار درصدی ماهانه را تورمی افسارگسیخته خواند و تصریح کرد:به‌طور مثال دولت قیمت گوشت 5 هزار تومانی را به 50 هزار تومان افزایش می‌دهد اما زمانی که با اعتراض مردم مواجه می‌شود با ادعای اینکه گوشت را ارزان کرده، آن را با قیمت 40 هزار تومان در بازار به فروش می‌رساند در این شرایط  با وجود گران شدن گوشت، دولت ادعای ارزان شدن نیز دارد.

برچسب ها: تورم ، نماینده مجلس ، مرند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار