فرصت ۶ ماهه برای ساماندهی ۷ میلیون کار‌تخوان بی‌هویت
کد خبر: 965833
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Fx
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
مدیرکل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی با بیان اینکه بانک مرکزی باید تا نیمه اسفند ماه امسال شناسه یکتای دستگاه‌های پوز را ارائه کند، گفت: سامانه‌ای برای اعتبارسنجی حساب‌های بانکی به منظور مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی راه‌اندازی شده است.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: مدیرکل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی با بیان اینکه بانک مرکزی باید تا نیمه اسفند ماه امسال شناسه یکتای دستگاه‌های پوز را ارائه کند، گفت: سامانه‌ای برای اعتبارسنجی حساب‌های بانکی به منظور مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی راه‌اندازی شده است.
هادی خانی در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه ۷ میلیون دستگاه کارتخوان در کشور توزیع شده که باید نوع کاربرد و استفاده کننده از آن‌ها مشخص شود، گفت: متأسفانه برخی فعالان اقتصادی به نام افرادی که از معافیت مالیاتی برخوردارند، اقدام به دریافت کارتخوان می‌کنند یا این کارتخوان‌ها به نام منشی، کارمند یا افراد غیر است که در اینجا بحث فرار مالیاتی مطرح می‌شود.

وی گفت: بر اساس ماده ۹ اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم (مصوب سال ۹۴) بانک مرکزی مکلف است با همکاری سازمان امور مالیاتی در مدت یک سال، پایانه‌های کارتخوان و ابزار‌های اینترنتی پرداخت را ساماندهی کند و همه دستگاه‌های کارتخوان در کشور باید یک شناسه یکتا دریافت کنند.
خانی تأکید کرد: با توجه به زمان تصویب این آیین‌نامه در اسفند ماه سال ۹۷ با تعامل خوبی که با بانک مرکزی شکل گرفته است، این کار تا پایان سال عملیاتی خواهد شد. بر این اساس از تاریخ ارائه شناسه‌های یکتا هر دستگاهی که فاقد این شناسه باشد باید غیرفعال شود.

این مدیر کل سازمان مالیاتی با بیان اینکه ۳ /۴ میلیون مودی سازمان مالیاتی در کشور وجود دارد، گفت: اما برای هیچ کدام از ۷ میلیون کارتخوان موجود شناسه وجود ندارد و قرار است با کمک بانک مرکزی این فرایند تکمیل شود.
وی گفت: با ارائه شناسه به دستگاه‌های پوز مشخص می‌شود که این دستگاه‌ها به صورت اجاره‌ای کار نمی‌کند و دستگاه پوز به نام منشی یا کارمندی که فعال اقتصادی نیست غیرفعال خواهد شد.

خانی ادامه داد: از حساب‌های اجاره‌ای به دو صورت سوءاستفاده می‌شود که فرم اول استفاده از دستگاه پوز است و شکل دوم گرفتن وکالت از صاحب حساب بوده و عملاً حساب تصرف و از آن به صورت مستقیم سوءاستفاده می‌شود.
اقدام جدید برای پالایش حساب‌های بانکی برای مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی
مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۵۰۰ میلیون فقره حساب بانکی در کشور وجود دارد، گفت: مشخص نیست این حساب‌های بانکی با چه هدفی و توسط چه افرادی استفاده می‌شود.

وی در پاسخ به اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی ۵۰۰ میلیون حساب بانکی در کشور گفت: در حال رایزنی هستیم تا اعتبارسنجی صاحبان حساب توسط بانک‌ها انجام شود. بر اساس مقرراتی که در خصوص اعتبارسنجی در کشور داریم، این موضوع پیگیری خواهد شد. بانک مرکزی سامانه‌ای برای این موضوع راه‌اندازی کرده و صاحبان حساب متناسب با نوع فعالیت‌شان اعتبارسنجی شده و متناسب با آن حسابشان رصد می‌شود. بر این اساس اگر این حساب‌ها خارج از اعتبار لحاظ شده، گردش مالی داشته باشند جزو دسته با ریسک بالای پولشویی یا فرار مالیاتی قرار می‌گیرند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تعداد حساب‌های بانکی اجاره‌ای کم نباشد و تلاش می‌کنیم با دسترسی به ریز داده‌ها با کمک بانک مرکزی این موضوع را به دقت رصد کنیم و موارد تخلف به قوه قضائیه ارائه شود.
وی افزود: در پالایش حساب بانکی سازمان مالیاتی به صورت محدود و موردی اقدام می‌کند، اما برای بررسی تمام حساب‌های فعال کشور مقررات لازم وجود دارد و از مسیر بانکی این موضوع نیز پیگیری می‌شود. البته برای این مسیر سقف زمانی در نظر گرفته نشده، اما موضوع مورد اشاره با سرعت قابل توجهی جلو می‌رود.
مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی در خصوص رصد تراکنش‌های بانکی نیز گفت: طبق قانون، بانک مرکزی موظف است پایان هر سال اطلاعات حساب‌های بانکی را که گردش مالی آن بیش از ۵ میلیارد تومان است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد. دیتای این حساب‌ها مربوط به سال‌های ۹۵ تا ۹۷ دریافت شده و اطلاعات مربوطه در حال بررسی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار