جامعه بین‌الملل رفتارهای غیرقانونی آمریکا را محکوم کند
کد خبر: 965453
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00439p
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
کاظم غریب آبادی:
نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: جامعه بین‌المللی رفتار‌های غیرقانونی آمریکا در تحریم ظریف را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با ارسال نامه‌ای به مدیران کل سازمان‌های بین المللی و همچنین سفرای مستقر در وین، نسبت به اقدام غیرقانونی ایالات متحده آمریکا در تحریم وزیر امور خارجه کشورمان، هشدار و خواستار اقدام جامعه بین المللی در مقابله با این رویه و جلوگیری از عواقب منفی آن بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی شد.

وی در این نامه ضمن اشاره به اینکه علت اصلی و واقعی تحریم ظریف توسط آمریکا، توانمندی و ظرفیت‌های بالای ایشان در نمایندگی از مردم کشورش در عرصه بین المللی و همچنین حمایت صادقانه وی از گفتگو، دیپلماسی، صلح و چندجانبه گرایی می‌باشد، اظهار داشت: این اقدام، نمونه بارز دیگری از اقدامات غیرقانونی بی شمار آمریکا در راستای سیاست فشار علیه ایران از جمله از طریق تروریسم اقتصادی و گستاخی جسورانه آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل درخصوص برجام می‌باشد.

غریب آبادی با بیان اینکه تحریم وزیر خارجه یک دولت عضو سازمان ملل نقض فاحش اصول و هنجار‌های اساسی حقوق بین الملل از جمله منشور ملل متحد بوده و خدشه‌ای بر دیپلماسی و چندجانبه گرایی می‌باشد، اضافه کرد: این تصمیم خودسرانه آمریکا، بار دیگر دوگانگی سابقه دار مقامات این کشور در ارائه اظهارات متناقض را افشاء کرد. این اقدام همچنین در ضدیت با اصول و قوانین تاسیسی حقوق دیپلماتیک و مصونیت مقامات عالیرتبه کشور‌ها می‌باشد.

نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین المللی دروین با ابراز نگرانی درخصوص اینکه تحریم ظریف یک عقب گرد جدی برای دیپلماسی و همچنین ضربه اسفناک به قوانین و رویه نامه‌های دیپلماتیک می‌باشد، این اقدام را تضعیف کننده حرفه دیپلماسی و به خطر انداختن تعاملات دیپلماتیک برای ارتباط دولت‌ها با یکدیگر دانست. ایشان همچنین با اشاره به محدودیت‌های اعمالی از سوی دولت آمریکا در تردد و فعالیت‌های آقای ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک، آن را تعرض حرمت شکنانه به بند دوم ماده ١٠۵ منشور ملل متحد، کنوانسیون ١٩۴۵ مزایا و مصونیت‌های سازمان ملل، و همچنین اصول عرفی بین المللی مندرج در کنوانسیون روابط دیپلماتیک ١٩۶١ وین عنوان کرد و چنین اقدامی را نشان دهنده نقض تعهد آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل بر اساس توافقنامه مقرر در سال ١٩۴٧ و تمامی قطعنامه‌های مرتبط مجمع عمومی سازمان در این خصوص دانست.

وی افزود: در قطعنامه ٢١٢/٧٣ مجمع عمومی که آخرین نمونه آن می‌باشد، به صراحت از کشور میزبان می‌خواهد که محدودیت‌های اعمالی نباید ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان باشد و از میزبان می‌خواهد تا بدون هیچ وقفه ای، هر گونه محدودیت‌های اعمالی را برطرف کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با هشدار به مقامات سازمان ملل و سفرای مستقر در وین درخصوص عواقب جدی نقض بی وقفه بنیان‌های گفتگوی میان دولتی، همکاری بین المللی و چندجانبه گرایی، تحریم وزیر خارجه ایران را توهین به همه دیپلمات‌ها در سراسر جهان دانست و افزود: دولت آمریکا، اهانت آشکار خود به دیپلماسی را بواسطه تحریم دکتر ظریف، یک دیپلمات مورد احترام در سطح جهانی که نقش بزرگی را در برقراری صلح جهانی از طریق تعاملات حرفه‌ای با دیگران ایفاء کند، آن هم در زمانی که جهان به شدت به دیپلماسی نیازمند است، نشان داد.

غریب آبادی در پایان با تاکید بر اینکه نیاز است تا جامعه بین المللی این رفتار غیرقانونی آمریکا را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند، خاطرنشان کرد: سازمان ملل، نهاد‌های فرعی و سازمان‌های تخصصی آن، و همچنین دولت‌های عضو آن بایستی در دفاع از اصول تاسیسی حقوق بین الملل و نفی تعصبات جهانی در کنار یکدیگر بایستند؛ چرا که در غیر این صورت، با پیامد‌های منفی طولانی مدت برای دیپلماسی و عملکرد حیاتی آن مواجه خواهند شد.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار