مشهد؛ پیشگام در شکل‌گیری انقلاب مشروطه
کد خبر: 965152
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00434y
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم رونمایی از نخستین نشریات دورۀ مشروطه، مشهد را یکی از شهرهای تأثیرگذار در شکل‌گیری مشروطیت ذکر کرد.

دکتر یوسف متولی حقیقی در بیستمین برنامه از «سه‌شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و رونمایی از نخستین نشریات دورۀ مشروطه، به تشریح نقش مشهد در انقلاب مشروطه پرداخت و اظهار داشت: برخلاف دلایل برخی افراد که مشهد را بی‌تأثیر در شکل‌گیری انقلاب مشروطه می‌دانند، باید گفت مشهد پیشرو در شکل‌گیری مشروطیت بوده و همانند شهرهای بزرگی چون تبریز و رشت در این روند نقشی قابل توجه ایفا کرده است.

وی به ذکر دلایل خود در اثبات این امر پرداخت و اظهار داشت: ثبت نشدن مبارزات مردم مشهد در کتاب‌های تاریخی به دلیل نداشتن مورخان بزرگ یکی از این دلایل است. متولی به برخی از شاخص‌ترین مبارزان خراسانی و مشهدی اشاره کرد و با بیان اینکه اینها یا مشهدی بودند یا مبارزات خود را از مشهد آغاز کردند، گفت: حیدرخان عمواوغلی؛ ادیب‌الممالک فراهانی؛ ملک‌الشعرای بهار؛ شیخ احمد بهار و سلطان‌العلمای خراسانی، مدیر روزنامۀ روح‌القدس از جملۀ این افراد هستند.

وی خاطرنشان کرد: آخوندخراسانی، رهبر بزرگ انقلاب مشروطیت که از نجف، انقلاب را هدایت می‌کرد نیز متولد و بزرگ‌شدۀ مشهد است. متولی همچنین شورش پنج ماهۀ مردم مشهد ضد آصف‌الدولۀ شیرازی در اواخر سلطنت ناصرالدین‌شاه؛ جنبش تنباکو در مشهد و شورش پنج روزۀ مشهد ضد این امتیاز و نخستین عقب‌نشینی ناصرالدین‌شاه و انگلستان در ایران به تبع این شورش؛ شورش مردم مشهد در سال 1323 و به گلوله بستن مردم در حرم مطهر رضوی به دستور آصف‌الدولۀ شاهسون را از دیگر نمونه‌های نقش پررنگ مردم مشهد در شکل‌گیری انقلاب مشروطه ذکر کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار