پزشکان و دندانپزشکان جهادگر خادمان بدون مرز دنیای سلامت نیازمندان
کد خبر: 964745
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042yP
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۸
امروز باید خدمات سازمان بسیج جامعه پزشکی را جزو خدمات ویژه بسیج در مناطق محروم و نیازمند کشور ثبت کرد. پزشکان و دندانپزشکان جهادگری که با حضور در روستا‌های کم‌برخوردار چندین روز در کنار ساکنان این نقاط می‌مانند و نذر سلامتشان را ادا می‌کنند.
سيد احمد هاشمی اشكاء
سرويس ايران جوان آنلاين: امروز باید خدمات سازمان بسیج جامعه پزشکی را جزو خدمات ویژه بسیج در مناطق محروم و نیازمند کشور ثبت کرد. پزشکان و دندانپزشکان جهادگری که با حضور در روستا‌های کم‌برخوردار چندین روز در کنار ساکنان این نقاط می‌مانند و نذر سلامتشان را ادا می‌کنند. مهم نیست کجای ایران باشد. از روستا‌های فارس و سیستان و بلوچستان و خوزستان گرفته تا خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد و کرمان. همین چند روز پیش بود که ۷۰ دندانپزشک جهادگر به بیش از ۲ هزار نیشابوری خدمات رایگان ارائه دادند و به گفته مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی سیستان و بلوچستان در سه ماهه نخست سال جاری تعداد ۱۱۹ تیم پزشکی در قالب طرح «شهید رهنمون» در سطح استان اعزام شده و به بیماران خدمت‌رسانی کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۲ تیم عمومی و ۱۷ تیم چند تخصصی بوده که بیش از ۴ هزار نفر را ویزیت کرده‌اند.

شاید حوادث سیل اخیر را بتوان در زمره اتفاقاتی دانست که به خوبی می‌شد اتحاد آحاد مردم در خدمات‌رسانی به هموطنان را مشاهده کرد. به خصوص همراهی گروه‌های جهادی که از اولین ساعات بروز حادثه، در محل آماده شدند و به ارائه خدمت پرداختند. بعد از وقوع سیل و از همان لحظه اول که گروه‌های جهادی در هر یک از مناطق سیل‌زده حضور پیدا می‌کردند، گروه‌های پزشکی نیز همراه با این جهادگران به ارائه خدمت می‌پرداختند. در همین رابطه علی طایفه مسئول بسیج جامعه پزشکی استان قزوین در خصوص پیشرفت طرح جهاد همبستگی و حضور دائمی گروه‌های پزشکی در مناطق سیل‌زده استان لرستان می‌گوید: «یکی از دستوراتی که سازمان بسیج جامعه پزشکی دریافت کرده است، حضور مستمر در مناطق سیل‌زده همراه با گروه‌های جهادی می‌باشد.»

وی ادامه می‌دهد: «به عنوان نمونه هم اکنون که گروه جهادی سپاه ناحیه امام سجاد (ع) در شهرستان دلفان استان لرستان حضور دارند، یک گروه پزشکی متشکل از یک پزشک عمومی، دو پرستار، یک مشاور و یک متخصص بهداشت محیط همراه گروه می‌باشد تا علاوه بر ارائه خدمات پزشکی به هموطنان در مناطق سیل‌زده، در صورت نیاز به جهادگران نیز کمک کنند.» مسئول بسیج جامعه پزشکی استان قزوین با بیان اینکه تا زمانی که سپاه استان قزوین در مناطق سیل‌زده حضور دارد بسیج جامعه پزشکی نیز همگام با سایرین در این مناطق حضور می‌یابد، می‌گوید: «امروز یکی از نیاز‌های اصلی در مناطق سیل‌زده بهداشت محیط می‌باشد، لذا گاهی متخصصان بهداشت محیط بنا به درخواست در این مناطق حضور بیشتری دارند، هم اکنون مبارزه با حشرات، آلودگی آب و... دغدغه‌هایی است که بسیج جامعه پزشکی در مناطق سیل‌زده درصدد رفع آن برآمده است.»

۴ هزار ویزیت رایگان طی ۴ ماه

در سه ماهه نخست سال جاری تعداد ۱۱۹ تیم پزشکی در قالب طرح شهید رهنمون در سطح سیستان و بلوچستان اعزام شده و به بیماران خدمت‌رسانی کرده‌اند که از این تعداد ۱۰۲ تیم عمومی و ۱۷ تیم چند تخصصی بوده که بیش از ۴ هزار نفر را ویزیت کرده‌اند. این‌ها بخشی از حرف‌های مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی سپاه سلمان سیستان و بلوچستان است که با بیان اینکه طرح «شهید رهنمون» از اسفندماه سال ۱۳۹۶ با ۴۵ تیم پزشکی درمانی در شهرستان زاهدان ۱۱ تیم، ایرانشهر ۳ تیم، خاش ۶ تیم، سراوان ۳ تیم، چابهار ۵ تیم، زهک ۳ تیم، زابل ۱۰ تیم، کنارک ۲ تیم و سرباز ۲ تیم سازماندهی شده است، می‌گوید: «در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۳ تیم در شهرستان‌های استان فعالیت خود را آغاز کردند که بتوانند در طول سال به منظور خدمت‌رسانی بی‌منت به نیازمندان ارائه خدمت کنند.»

فاطمه کمیلی ادامه می‌دهد: «شهرستان زاهدان ۷ تیم، زابل ۱۰ تیم، خاش ۳ تیم، سراوان ۴ تیم، زهک ۵ تیم، ایرانشهر یک تیم، چابهار یک تیم، کنارک یک تیم فعال دارد که در مناسبت‌های مختلف در طول سال به صورت جهادی در راستای ارتقای سطح سلامت بیماران نیازمند خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی رایگان ارائه می‌دهند و بیماران از خدمات ویزیت رایگان، توزیع داروی رایگان، مامایی، دندانپزشکی، پزشک عمومی و متخصص بهره‌مند می‌شوند.»

در اردبیل هم مثل بسیاری از نقاط دیگر پزشکان جهادگر در خدمت هموطنان نیازمند هستند.
از آغاز سال ۹۸ تا کنون ۴۰ تیم پزشکی به مناطق مختلف این استان اعزام شده است که بیش از ۵ هزار نفر ویزیت رایگان و از خدمات پزشکی بسیج جامعه پزشکی استان برخوردار شده‌اند. البته در هفته جاری نیز دو تیم تخصصی به لنبر خلخال و ییلاقات وکیل آباد (سردابه چایی) برای خدمات پزشکی و ویزیت رایگان روستاییان اعزام شدند و در حال خدمت‌رسانی هستند.

در همین راستا جانشین سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل از ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی رایگان به عشایر استان اردبیل خبر داده و می‌گوید: «خدمت‌رسانی تیم‌های بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و طرح اعتلای بسیج در قالب طرح شهید دکتر رهنمون جهت محرومیت‌زدایی و کمک به مناطق کم‌برخوردار انجام می‌شود.»
سرگرد پاسدار مهدی جنگیزیان ادامه می‌دهد: «طرح خدمت‌رسانی به مناطق کم‌برخوردار شهرستان اردبیل از ییلاقات عشایری وکیل‌آباد آغاز می‌شود که در این مرحله در پنج حوزه تخصصی اعم از زنان و مامایی، اطفال، طب اورژانس، داروخانه سیار رایگان، پزشکان عمومی به مردم عزیز خدمت‌رسانی خواهند کرد.» وی تأکید می‌کند: «با توجه به منویات مقام معظم رهبری در راستای محرومیت‌زدایی و ارائه خدمات به مردم مناطق محروم و کم‌برخوردار، سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی استان و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نسبت به ارائه خدمات در این مناطق اقدام کرده است.»

میان‌جلگه نیشابور مقصد دندانپزشکان

اما در استان خراسان رضوی و شهرستان نیشابور هم پزشکان و دندانپزشکانی هستند که برای خدمات‌رسانی در هر زمان و مکانی اعلام آمادگی کرده‌اند. تحصیلکردگانی که قسم خود را فراموش نکردند و دنیا را مکانی برای ساختن آخرت خود می‌بینند. در همین رابطه می‌توان به سراغ فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نیشابور رفت که از حضور گروه جهادی دندانپزشکی صراط‌الحمید در بخش میان‌جلگه شهرستان نیشابور خبر می‌دهد. سرهنگ پاسدار سیدعلی‌اکبر حسینی می‌گوید: «در راستای ارتقای سطح سلامت دهان و دندان اقشار کم‌برخوردار شهرستان نیشابور گروه جهادی صراط‌الحمید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، به مدت هفت روز در سطح روستا‌های بخش میان‌جلگه به خدمات‌رسانی پرداختند.»

وی با اشاره به وسعت بخش میان‌جلگه ادامه می‌دهد: «این گروه جهادی در سه منطقه با مرکزیت عشق‌آباد با ظرفیت ۱۲ یونیت دندانپزشکی، فدیشه با ظرفیت ۳یونیت دندانپزشکی، قاسم‌آباد با ظرفیت ۲ یونیت دندانپزشکی و همچنین یک واحد سیار، با مجموع ۱۸ یونیت دندانپزشکی مشغول به فعالیت بودند.» فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه نیشابور ضمن بیان استعداد گروه جهادی صراط‌الحمید که متشکل از ۷۰ نفر شامل اکیپ پزشکی، فرهنگی و همچنین پشتیبانی می‌باشد، می‌گوید: «تیم معاینه این گروه جهادی نسبت به معاینه بیش از هزار نفر اقدام کردند و به هزار نفر دیگر در زمینه ترمیم دندان، هزار نفر در زمینه خدمات کشیدن دندان، ۲۰۰ نفر در زمینه جرم‌گیری، ۱۰۰ نفر در زمینه درمان ریشه و ۱۵۰۰ نفر در زمینه آموزش مراقبت‌های دهان و دندان خدمات‌دهی شد.» حسینی جامعه هدف این گروه جهادی را افرادِ با رده سنی ۶ تا ۳۵ سال اعلام کرده است و تأکید می‌کند: «خدمات این گروه غالباً از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) می‌باشد و برآورد ریالی این خدمات، بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال است.».
اما این تمام ماجرا نیست و در خراسان رضوی و در شهر مشهد همزمان با دهه کرامت، ۲۰ تیم بسیج جامعه پزشکی با حضور در مناطق کم‌برخوردار و در حاشیه این شهر به صورت رایگان به مردم محروم این مناطق خدمات پزشکی ارائه دادند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار